Petrinja – godinu dana nakon velikog potresa Božić dočekali u kontejnerskom naselju

foto: snimka zaslona HRT

Kakav je život u kontejnerskom naselju u Petrinji, godinu dana nakon velikog potresa, ispričala je Gordana Zrilić za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kardinal Bozanić pozvao državne i gradske vlasti na rješavanje sanacije potresa: Apeliram da požure!

> Ministar Horvat o apelu kardinala Bozanića da se ubrza obnova: ‘Dok struka ne veli svoju zadnju riječ, neće započeti’

Njezina je kuća u centru Petrinje razrušena u potresu i neuporabljiva je, a tlo i dalje podrhtava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Da. Trese i dalje, podrhtava i dalje Petrinja, svaki dan, svaki drugi, treći, kako kad. Pretrpjeli smo traumu koju ne želim nikad nikome da se ponovi. Malo smo se smirili u ovim limovima. Sve je tijesno, minijaturno, mali prostor za sina i majku. Uvjeti baš ni nisu – ljeti je bilo vruće, zimi se nekako možeš ugrijati, ali hladnoća dolazi od poda, govori Gordana Zrilić za HRT.

Smatra da se obnova trebala ubrzati, jer dobivaju samo obećanja, a godišnja doba se izmjenjuju.

Na burzi je i nema pravo na hranu

– Koliko mi znamo, u godini dana nijedna kuća u Petrinji nije napravljena, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od države su dobili kontejner za stanovanje i oslobođeni su plaćanja režija. Ranije je pomoć dolazila, kaže, sa svih strana, a sada je sve stalo.

Trenutačno je gospođa Gordana nezaposlena, na Zavodu za zapošljavanje, no pravo na hranu nema. Ne zna zašto.

– To su nam ukinuli od 1. studenog, podijelili su nas tako da tople obroke dobivaju samo ljudi koji su na socijali, a preko Grada ništa, neki dobivaju, neki ne dobivaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže, od hrane dobivaju mjesečno četiri gotove juhe u vrećici Podravkine, 2 kg brašna, jedno tijesto, litru ulja, kilogram šećera, četiri mesna nareska i četiri paštete.

Teško joj je doći u grad.

– Cijeli život mi je ostao ovdje, cijeli život sam tu živjela. Pretužno je i prežalosno i jadno, srce te boli. Kako sve ovo ide, ne vjerujem, iskreno rečeno ne vjerujem ni da ću iduće godine biti za blagdane u svom stanu, tužno je zaključila gospođa Gordana.

Rok za trošenje 5,1 milijardi kuna uskoro istječe

Podsjetimo, Hrvatska Vlada, prema sadašnjim regulativama Fonda solidarnosti Europske unije ne može tražiti produljenje roka za trošenje 5,1 milijardi kuna, koliko smo dobili nakon katastrofalnog potresa u Zagrebu, pa je sve izvjesnije da ćemo veći dio od tih milijardi morati vraćati Komisiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od dana kad dobije cijeli iznos, objasnili su Europske komisije za Jutarnji list, u odgovoru, država primateljica novca ima rok od 18 mjeseci da potroši sva sredstva iz Fonda solidarnosti za financiranje hitnih popravaka na javnim zgradama, odnosno konstrukcijsku obnovu te operacije koje su se događale odmah nakon katastrofe.

Dosad su 24 europske države koristile pomoć u iznosu većem od 5,5 milijardi eura – i kod nijedne nije bilo prolongiranja roka.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.