Srpski kulturni centri: Gdje se sve nalaze i ima li Pupovac dovoljno našeg novca?

Pupovac
Foto: fah, iStock by Getty Images, Montaža: Narod.hr

Vlada Republike Hrvatske na čelu s Andrejom Plenkovićem već punih osam godina izdašno financira Srpsko narodno vijeće Milorada Pupovca. Na nedavnoj konferenciji SNV-a povodom Mire Bulja i nedopuštanja umjetničke izložbe srpske zajednice u prostorijama grada Sinja, Pupovac se požalio medijima kako je posljednjih osam godina mnogo toga „pretrpio“. Jedno je sigurno, a to je da u financijskom smislu Pupovac i SNV ovih godina nisu trpjeli. Štoviše, upravo suprotno, novaca je bilo sve više i više. Tome svjedoči i 40 srpskih kulturnih centara koje Pupovac planira izgraditi ili ih je već otvorio diljem zemlje. Koliko ćemo ih platiti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Milorad Pupovac najavio izgradnju 40-ak srpskih kulturnih centara: Koliko su dobili iz državnog proračuna?

Financiranje srpskih kulturnih centara predviđeno je Operativnim programima za nacionalne manjine. Temeljem ta dva programa, za razdoblje od 2017. do 2021. i od 2021. do 2024., Pupovac je dobio sredstva za svoje građevinske i ‘kulturne’ pothvate.

Pupovac i SNV dosad su od Vlade dobili 26 milijuna eura

“SNV 2017. formira investicijski fond pod nazivom ‘Kapitalne investicije’, koji za cilj ima osigurati provedbu pojedinačnih investicijskih projekata od interesa za srpsku zajednicu u Republici Hrvatskoj. Fond predstavlja ulaganja u infrastrukturu, tj. objekte koji izravno zadovoljavaju socijalne, edukativne, sportske, kulturno-umjetničke i društvene potrebe zajednice u opustošenim krajevima. Temelji se na operativnim programima za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske”, stoji na službenim stranicama SNV-a.

Neće svaki od centara hrvatske porezne obveznike koštati isto. Naprimjer, srpski kulturni centar u Rijeci stajat će nas oko pet milijuna eura. Dosad je SNV od Vlade RH dobio 26 milijuna eura. Mnogi od centara već su realizirani. Kulturni centri otvoreni su u Belom Manastiru, Osijeku, Vukovaru, Slavonskom Brodu, Daruvaru, Pakracu, Virovitici, Bjelovaru, Garešnici, Udbini i Kninu. Upravo je izdana građevinska dozvola za početak gradnje centra u Petrinji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Pored Trga hrvatskih branitelja u centru Petrinje gradit će se Pupovčev Srpski kulturni centar

Srpski kulturni centar u teško stradaloj Petrinji

Pored Trga hrvatskih branitelja u Petrinji koja je teško stradala u Domovinskom ratu planira se izgradnja 1100 kvadrata prostora s raznim sadržajem. Upravo će ova zgrada dominirati u samom središtu grada koji je oštećen ne samo u nedavnom potresu, već se i još uvijek vide rane iz rata. Nakon Vukovara, Petrinja je najteže stradala u Domovinskom ratu. Život je izgubilo 598 branitelja i civila, a za njih 78 se još traga. Oslobođenje Petrinje u „Oluji“ nije išlo glatko kao na drugim pravcima operacije. I 1995. su mnogi poginuli za ovaj grad.

Danas, na putu prema Veteranskom centru, invalidi i teško bolesni branitelji prolazit će uz Pupovčev velebni centar za koji ne postoji stvarna potreba u gradu, ako uzmemo u obzir popis stanovništva. Sličan centar nalazi se i u Glini koji će se uskoro otvoriti. Petrinjci su odlučili prosvjedovati protiv izgradnje smatrajući to provokacijom i nepotrebnim podizanjem tenzija u gradu koji je teško stradao u srbijanskoj agresiji na Republiku Hrvatsku.

> 21. rujna 1991. Petrinja – ubijeno 350 civila tijekom velikosrpske okupacije

Pupovac: ‘Centri su nužni i želimo još veća sredstva’

Planira se i izgradnja u Ogulinu, Zadru i Dvoru na Uni gdje je kupljeno dva i pol hektara zemljišta. Primjerice, srpski kulturni centar u Slatini procijenjen je na 4,5 milijuna kuna, odnosno oko 600 000 eura. Naravno, neće svaki centar biti tako jeftin, ali niti onoliko skup kao riječki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sastanku s predstavnicima pododbora Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ Pupovac je 6. travnja ove godine okupljenima naglasio „nužnost nastavka gradnje kulturnih centara i domova kulture po Hrvatskoj, koji su – osim za pripadnike srpske zajednice – namijenjeni svim građanima“. Kazao je kako su kapitalne investicije povećane, a 40 kulturnih centara i domova je sagrađeno ili se gradi. Rekao je i: „Želimo da se u naredne četiri godine za te namjene izdvoje još veća sredstva, jer stvaramo pretpostavke da Srbi dobiju ono što godinama nisu imali“.

Prilikom otvaranja centra u Udbini dva tjedna prije sastanka s „Prosvjetom“, Pupovac je rekao „kako se srpska zajednica, od 90-te naovamo, naročito nakon 1995., suočila sa sasvim novom socijalno-političkom realnošću. Od 2018. sa Srpskim domom u Vukovaru i Srpskom kućom u Pakracu počinjemo razvijati zahtjevan i organizacijski i financijski program obnove ili izgradnje kulturnih centara Srba u Hrvatskoj kao novonastala manjina, ono što su druge manjine u Hrvatskoj imale još od jugoslavenskog vremena“. Samo na području Like već je otvoreno devet domova.

> Šarić: Izvršni direktor poduzeća SNV d.d. Milorad Pupovac opet je tužnog i ugroženog lica

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.