Site icon narod.hr

Pitanje referenduma: HDZ treba 101 glas – ima potporu lijeve oporbe oko pokretanja promjena Ustava, desnica protiv

Foto: fah, montaža narod.hr

Dok se u sabornici raspravljalo o izmjenama Zakona o zakladi “Hrvatska za djecu”, u uredu predsjednika HDZ-ova Kluba zastupnika izmjenjivale su se oporbene stranke. HDZ-ov Branko Bačić pozvao ih je na drugi krug pregovora o izmjenama Ustava vezano uz referendum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obavljen je sastanak s predstavnicima triju najbrojnijih lijevih oporbenih klubova, a i s desnicom. Naime, HDZ za promjene odredbi Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu koje definiraju institut referenduma, mora osigurati 101 glas u Saboru. To bez oporbe nije moguće.

> Dr. Kanački: Bačić obmanjuje javnost – novi zakon o referendumu znači maksimalno otežavanje narodnih inicijativa

Jedni odbili sudjelovanje u razgovorima, drugi nisu skloni izmjenama

Most i Hrvatski suverenisti nisu htjeli sudjelovati u razgovorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Most ne sudjeluje u pregovorima jer, kada govorimo o izmjenama Ustava koje se tiču ograničavanja i nadopunjavanja referendumskog izjašnjavanja, građani na referendumu trebaju odlučivati o svom pravu izjašnjavanja putem referenduma, što je ujedno i preporuka Venecijanske komisije”, izjavila je saborska zastupnica Marija Selak Raspudić iz Kluba Mosta.

> Most ne sudjeluje u pregovorima s HDZ-om o promjeni Ustavu glede referenduma: Selak Raspudić objasnila zašto

Domovinski pokret bio je na pregovorima, ali Stjepo Bartulica je istaknuo kako njegova stranka nije sklona tim izmjenama, ponajviše zbog uloge Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To treba puno bolje definirati jer iskustvo pokazuje da su neke referendumske inicijative neslavno završile zbog spornih odluka Ustavnog suda”, smatra Bartulica, koji ističe da su do sada “velike stranke odlučivale tko će sjediti u Ustavnom sudu tako da ga ne iznenađuje da ljevica podržava ovaj HDZ-ov prijedlog”.

“Građanima treba olakšati mogućnost neposrednog odlučivanja, a ne davati prevelike ovlasti Ustavnom sudu da teoretski zabrani svaki referendum”, dodaje.

Bauk: Postignut dogovor oko toga da se krene u promjenu Ustava

“Možemo reći da smo postigli dogovor oko toga da se krene u promjenu Ustava, u visokoj smo fazi suglasnosti kako bi te promjene konkretno trebale izgledati, a tiču se referenduma. O ostalim dijelovima Ustava će svaka politička snaga koja smatra da ih treba promijeniti, koristiti demokratske mehanizme koji su trenutno na snazi i nema niti tu problema”, istaknuo je predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Unatoč tome što HDZ pristaje samo na promjene oko referenduma, ostajem kod stava da će u Ustav ući i promjena referenduma i pravo žena na izbor, samo na različite načine”, uvjeren je Bauk.

Unatoč tome što HDZ pristaje samo na promjene oko referenduma, ostajem kod stava da će u Ustav ući i promjena referenduma i pravo žena na izbor, samo na različite načine, uvjeren je Bauk.

Ivana Posavec Krivec iz Kluba Socijaldemokrati naglasila je da su se suglasili oko načela predloženih izmjena te će vidjeti koje su izmjene još moguće u vezi referenduma.

Možemo podržava pokretanje promjene

Sandra Benčić iz Možemo kazala je da su na sastanku izrazili zabrinutost oko načina na koji je definiran kvorum odlučivanja, odnosno odredbe da trećina glasača mora biti “za” referendumsko pitanje kada se radi o promjeni Ustava ili četvrtini kada je riječ o promjeni zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također ih brine na koji je način formulirana mogućnost da Ustavni sud procjenjuje je li neko pitanje u isključivoj nadležnosti Sabora ili Vlade. Smatraju da bi u Ustavu unaprijed trebalo biti pobrojano o kojim pitanjima se referendum ne može pokretati, a ne da se to svaki put ostavlja na procjenu Ustavnom sudu, jer i tu može doći do kočenja određenih referendumskih pitanja.

“Sve će to još biti predmet rasprave, ali postoji politička volja da se relaksira sadašnji prijedlog. Pretpostavljam da ćemo podržati da se pokrenu ustavne promjene, a kako ćemo kasnije odlučiti o tome ovisit će hoće li naši prijedlozi biti usvojeni”, dodala je.

Što se pobačaja u Ustavu tiče, ne bude li se moglo riješiti institucionalno kroz Sabor, “progresivna oporba spremna je to rješavati na referendumu”, poručila je Benčić.

> (VIDEO, FOTO) Danas na snagu stupa Istanbulska konvencija – Plenkovićev udar na demokraciju

Ignoriranje udruge UiO, akademika, hrvatskih biskupa i smjene u HDZ-u zbog IK

Prisjetimo se sličnog slučaja. Ne samo da je Plenković odlučio ratificirati Istanbulsku konvenciju nego su je potvrdili svi saborski zastupnici HDZ-a osim njih 14 i to uz pljesak zastupnika SDP-a. Plenković je dapače bio toliko ustrajan u ratifikaciji IK da je zbog njezina kritiziranja dao smijeniti druga dva najmoćnija HDZ-ovca u hijerarhiji, političkog i međunarodnog tajnika, raspuštao je stranačke ogranke te je u konačnici ignorirao upozorenja HAZU-a i hrvatskih biskupa, kako je Narod.hr pisao.

Brojni drugi intelektualci pobunili su se 2018. protiv ratifikacije IK jer je Plenković naredio izdavanje pravno irelevantne izjave. I tada je prva reagirala udruga U ime obitelji iz koje su poručili da taj postupak neće i ne može spriječiti da Republika Hrvatska, ako ratificira Konvenciju, mora provoditi sve obaveze sadržane u Konvenciji – odredbe o “rodu”, unijeti koncept “roda” i rodnu ideologiju u obrazovni sustav, obavezati se na financiranje i konzultiranja udruga civilnog društva i na proizvoljni nadzor komisije GREVIO.

> (FOTO) Kako je Plenkovićeva Vlada 2018. ignorirala volju građana i ukrala referendum Narod odlučuje

Krađa referenduma Narod odlučuje

Podsjetimo, građanska inicijativa Narod odlučuje prikupila je 2018. dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma o promjeni izbornog zakona i o ovlastima zastupnika nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru. Plenkovićeva vlada i njegov tadašnji ministar uprave Lovro Kuščević, koji su se tijekom prikupljanja potpisa više puta usprotivili ovoj inicijativi, su, dugo vremena nakon što su potpisi predani, formirali povjerenstvo koje je više 40.000 potpisa za svako referendumsko pitanje proglasilo nevažećima. Pri tome nije dopušteno da predstavnici inicijative niti bilo tko od zainteresirane javnosti u svojstvu promatrača prisustvuje provjeri broja i vjerodostojnosti potpisa. Podsjetimo i na to da bi bilo i puno više od 400 tisuća potpisa da koalicija HDZ i SDP nije na lokalnoj razini opstruirala inicijativu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version