Branko Bačić, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a nastavlja obmanjivati javnost da je predloženi Zakon o referendumu napredak koji bi vodio u smjeru demokratizacije i približavanja referenduma onome čemu je referendum (koji su pokrenuli građani) Ustavom zamišljen – da referendum bude oblik neposrednog odlučivanja građana, a koji je u stvarnosti izvediv. HDZ je s ovim prijedlogom blizu ukidanju referenduma građana (narodnih inicijativa), piše za Narod.hr dr. Natalija Kanački iz inicijative Narod odlučuje.
Bačić je kazao da bi se smanjio potreban broj potpisa za pokretanje referenduma s 10 posto biračkog tijela na 250.000, te da bi se rok za prikupljanje i dostavu potpisa produžio s 15 na 40 dana. Obmanjuje li Bačić građane svjesno? U čl. 13 prijedloga novog zakona eksplicitno se govori da će se još uvijek tražiti 10 % potpisa birača od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj. Ako bi popisi birača bili usklađeni (a nisu, što je i dalje ogroman problem inicijativama) s posljednjim popisom stanovništva u RH iz 2021. (3,88 mil. stanovnika) potreban broj potpisa bi u najboljem slučaju iznosio oko 320.000 (bez djece 0-18 g.) Na koji se članak novog prijedloga zakona Bačić poziva? Ili namjerno radi privid ublažavanja potrebnog broja potpisa s ciljem obmanjivanja javnosti?
> Bačić tvrdi da će HDZ referendume učiniti dostupnijima, iako će ih dodatno otežati
HDZ se poziva na Švicarski zakon o referendumu… aha!
Pozivanjem na Švicarsku koja je uzor svim državama prema broju i temama referendumskih inicijativa HDZ nastavlja obmanjivati građane, stvarajući dojam da će se naš zakon približiti demokratskom i odličnom švicarskom zakonu. No, koliko je HDZ-ov prijedlog daleko od toga vidi se u primjeru koji sam HDZ navodi u novom prijedlogu zakona.
„Kao primjer navodi se švicarska narodna inicijativa “Za promicanje biciklističkih staza te staza i pješačkih staza [biciklistička inicijativa]” koja je bila predmet prethodnog ispitivanja u vladinom Saveznom uredu 17. 2. 2015., a podnesena je, zajedno s potpisima birača, 1. 3. 2016. Odlukom od 15. 3. 2016. savezni kancelar utvrdio je da je inicijativa prikupila 105.234 valjana potpisa birača. (Konačni prijedlog zakona o referendumu, 9. 3. 2022., uz članak 40, str. 80.)“
Dakle, iz primjera se vidi da je u Švicarskoj (7,3 mil. stanovnika) bilo dovoljno prikupiti samo 105.234 potpisa birača (Švicarci moraju prikupiti 50.000 potpisa u 100 dana). Švicarci bi prema našem zakonu u 30 dana trebali prikupiti oko 600.000 potpisa! A HDZ poboljšava sadašnji totalitaristički zakon (10 % u 14 dana) u verziju koja nas još uvijek drži u vrhu EU-a po potrebnom broju potpisa (10 % u 30 dana).
Tako HDZ dokazuje da mogu pokvariti i dobro zamišljen švicarski zakon o referendumu. Da su zaista htjeli švicarsku referendumsku demokraciju mogli su ga u cijelog prepisati i svake godine održati barem 5 referenduma kao Švicarci!
Protureferendumsko pitanje Sabora, što je to?
Također, potpuni novitet u prijedlogu zakona je tzv. protureferendumsko pitanje Sabora. Naime, nakon prikupljenih potpisa Sabor će građanima ponuditi dogovor, a ako se ne dogovore (a neće, jer će građani dati potpis za određeno pitanje – jedino ako se Sabor složi u potpunosti s pitanjem) Sabor može uputiti na referendum svoj protuprijedlog na istu temu (zamislite samo medijsku propagandu kada do toga dođe). Dakle, narodni referendum se svodi na slovo na papiru, i dalje ostaju vladajući protiv naroda, “oni” protiv “nas”….
Bukova tvrdnja da je HDZ uvelike prepisao njihov prijedlog nije daleko od istine, te samo potvrđuje činjenicu da je predloženi Zakon o referendumu proizvod iste političke kuhinje – HDZSDP-a i da imaju iste ciljeve – maksimalno otežavanje provođenja narodnih referendumskih inicijativa.
Pa zašto bi se narod uopće pitalo što želi? Prije izbora se pričaju bajke, a kada se osvoji mandat radi se ono za što nisu izabrani. Narodne referendumske inicijative dugogodišnji su trn u oku i velika smetnja referendumskom političkom jedinstvu HDZSDP-a koji zajedno polako, ali sigurno idu prema njihovom ukidanju. Slažu li se i glasači HDZ-a s ovim prijedlogom zakona?
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa