Plenković: Nema nikakve ugroze za energetsku sigurnost i opskrbu Srbije

plenković vučić srbija
Foto: Fah, snimka zaslona; Fotomontaža: Narod.hr

Procjena Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o hrvatskom gospodarskom rastu u ovoj godini govori u prilog Vladinoj tezi da ćemo imati odličan treći kvartal, a da će zahvaljujući jesenskom Vladinom paketu mjera gospodarski rast biti dobar i u zadnjem kvartalu, poručio je premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Prkačin: ‘Plenković ne želi istražiti Jasenovac, a u Saboru se donose zakoni koji pogoduju velikosrpskoj ideji’
> Vučićevi mediji: ‘Hrvati objavili rat Srbiji, EU stala na njihovu stranu’
> Hitrec: Što smo mi Bogu skrivili da nam je Srbija susjeda, ne znamo

Procjena Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o hrvatskom gospodarskom rastu u ovoj godini od 5,9 posto na tragu je Vladinih očekivanja dobrog trećeg kvartala, ali i četvrtoga, na krilima jesenskog Vladinog paketa pomoći gospodarstvu i građanima, rekao je premijer Andrej Plenković u uvodnom govoru na početku sjednice Vlade:

Podsjetio je i na put u Prag, gdje je sudjelovao na prvom sastanku na vrhu Europske političke zajednice i neformalnom sastanku Europskog vijeća: “Ključna tema u Pragu je bila solidarnost s Ukrajinom i osuda Rusije. Osvrnuli smo se na rezultate izbora u BiH koji su doveli Hrvate u situaciju da ih ne predstavlja legitimni predstavnik, ali smo pozdravili odluku visokog predstavnika koji je popunio praznine”.

> Plenković: ‘Srbija ne može sjediti na dvije stolice, zadnja tri mjeseca ja sam očito glavni ustaša kod njih’
> Vučić se ljuti na Hrvatsku zbog nafte i poručuje: ‘Hrvatska radi svoj posao od 1941.’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O BiH

Podsjetio je na izbore u BiH istaknuvši važnost izborne reforme u toj zemlji s obzirom na to da je Europska komisija preporučila da se BiH status kandidata za članstvo u Europskoj uniji. “Uvjetnim davanjem statusa kandidata BiH smo zadovoljni. To je ono što mi zagovaramo cijelo ovo vrijeme, ali isto tako je važno da je nastavak ustavne i izborne reforme jedno od ključnih pitanja, to je sadržano u jučerašnjem dokumentu koji je Komisija uputila prema Vijeću”, dodao je, navodi dnevnik.hr.

Također je podsjetio da je razgovarao s mađarskim kolegom Viktorom Orbanom o potrebi promjene načina upravljanja Inom. “Podcrtali smo da je stanje ovakvog modela korporativnog upravljanja neodrživo i Hrvatska se sprema s mađarskom stranom na razgovore o promjeni modela”, kazao je.

O reviziji u slučaju INA-MOL

Osvrnuo se i na odluku švicarskog Saveznog suda kojom je sud odbacio zahtjev za reviziju u slučaju INA – MOL kazavši da ju je Vlada primila na znanje i da nastavlja s aktivnostima na promjeni modela korporativnog upravljanja u Ini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Švicarski sud odbio hrvatski zahtjev za reviziju arbitraže o INA-i: ‘Smatrali su da je Ježić vjerodostojan svjedok’

“Mi smo iskoristili pravo koje smo imali, podnijeli zahtjev za revizijom. Mi smo u tom kontekstu iznijeli sve argumente, no švicarski sud to nije prihvatio i dalje nastavljamo raditi na promjeni modela korporativnog upravljanja”, zaključio je Plenković.

Plenković: “Nema nikakve ugroze za energetsku sigurnost i opskrbu Srbije”

Osvrnuo se i na donošenje osmog paketa sankcija prema Rusiji te opetovao da ruska nafta prema tom paketu ne može doći u Hrvatsku pa ići prema Srbiji, ali bilo koja druga nafta može. Prema podacima JANAF-a, to je bio i slučaj svih ovih godina – da je u velikoj mjeri nafta koja se prevozi JANAF-om prema Srbiji, osim one ruskog podrijetla, sasvim drugoga podrijetla, kazao je i zaključio: ”Nema nikakve ugroze za energetsku sigurnost i opskrbu Srbije”.

> Vučić i Pupovac šire istu retoriku: Što je prava istina o ‘egzodusu Srba tijekom Oluje’?
> HVIDR-a traži od Pelnkovića očitovanje o stavovima Šimprage i Pupovca o optužnicama protiv pilota

”Nastavljamo dobru suradnju sa SAD-om”, također je dodao Plenković i najavio da će u Saboru biti idući tjedan predstavljeno izvješće o radu Vlade te smjernice za rad do kraja mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.