Vučić se ljuti na Hrvatsku zbog nafte i poručuje: ‘Hrvatska radi svoj posao od 1941.’

ekran vučić
foto HINA/ Damir SENCAR/ ds

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić pobunio se protiv Hrvatske zbog provođenja novih mjera sankcija Rusiji, zbog kojih će, čini se, i Srbija imati problema s uvozom nafte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanska premijerka Ana Brnabić izjavila je da je Hrvatska stopirala Srbiji dovod nafte preko naftovoda Janaf (Jadranski naftovod), u sklopu novog europskog paketa sankcija Rusiji, ustvrdivši da se Hrvatska pokazala kao neprijateljska zemlja.

Tu je optužbu danas komentirao hrvatski premijer Andrej Plenković, koji je rekao kako Srbija ni na koji način neće biti ugrožena i da mora poštovati sankcijski režim EU-a te sarkastično poručio: “Zadnja tri mjeseca ja sam očito glavni ustaša u Srbiji”.

> Plenković: ‘Srbija ne može sjediti na dvije stolice, zadnja tri mjeseca ja sam očito glavni ustaša kod njih’

Vučić: “Neće Hrvatska određivati politiku Srbije”

Uskoro je stigla i izjava srbijanskog predsjednika Vučića.

Na ulasku u praški dvorac gdje se održava sastanak Europske političke zajednice izjavu je dao i Aleksandar Vučić, iz čijeg kruga su najavili oštar odgovor na, kako kažu, lobiranje Hrvatske da se Srbiji uskrati uvoz nafte iz Jadranskog naftovoda po povoljnijoj cijeni, prenosi T-portal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dobili smo informaciju da je ta odluka donesena znatno ranije, a onda smo mi tražili da bude derogirana ta norma za Zapadni Balkan i za Srbiju i u nacrtu je trebalo tako biti. A onda su se naši susjedi pohvalili za to što te derogacije nije bilo”, rekao je Vučić i dodao:

“Nije Hrvatska kriva, oni samo rade svoj posao, ono što radi već 81 godinu, od 1941. Što se tiče uvođenja ili neuvođenja sankcija, niste vi iz Hrvatske ti koji ćete voditi politiku Srbije, već narod Srbije”, naglasio je Vučić te dodao da će odgovor Srbije biti pristojan i dalekosežan.

Podsjetimo, zemlje članice Europske unije izglasale su jučer osmi paket sankcija protiv Rusije, koji uključuje ograničenje cijene nafte koju Rusija izvozi u treće zemlje izvan EU-a. Kako je javio Večernji list, na inzistiranje Hrvatske, taj paket obuhvaća i Srbiju, jer više neće moći uvoziti rusku naftu preko Janafa po povlaštenoj cijeni. S druge strane Bugarska je izuzeta od ove odluke jer u toj zemlji ruski Lukoil ima dominantan utjecaj na tržištu, pa je zbog toga stavljena u povlašten položaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je Plenković rekao o tome?

Podsjetimo, o ovoj temi Plenković je rekao:

“Zadnja tri mjeseca ja sam očito glavni ustaša u Srbiji. Sad smo prešli iz tabloida u “ozbiljnije medije”, no treba stvari reći onakve kakve jesu. Sve što se donosilo na razini EU-a, donosilo se zajednički. To je stav svih članica EU-a. Drugo, Srbija u ovakvim okolnostima ne može sjediti na dvije stolice. Srbija ne može biti zemlja koja će ovdje doći, razgovarati o europskoj perspektivi, očekivati velike iskorake naprijed, a ne poštovati niti jednu sankciju prema Rusiji. Svu naftu koja Srbija treba, a želi je dovesti u Srbiju putem Jadranskog naftovoda, koja će doći na Krk, može”, osim ruske, izjavio je hrvatski premijer.

Rekao je kako Srbija ni na koji način neće biti ugrožena i da mora poštovati sankcijski režim EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Srbija može kupovati naftu od bilo koga drugoga. Ta nafta može doći u Hrvatsku i Jadranskim naftovodom otići u Srbiju”, rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.