Nakon što je s ostalih 26 čelnika država članica i čelnicima europskih institucija potpisao Rimsku deklaraciju, po povratku u Zagreb premijer Andrej Plenković podijelio je dojmove s gledateljima HRT-a, te je progovorio i o drugim temama.
Višebrzinska Europa postoji i danas, rekao je premijer – Shengenski prostor, eurozona, pojačana suradnja… Važno je da one zemlje koje žele tjesnije surađivati, mogu, ali je taj proces otvoren za sve, nema nikakvog kriterija da oni koji su utemeljitelji – veliki, moćni i bogati, da idu brže i odlučuju za druge, a da se mali kasnije priključuju, naprotiv. Upravo taj aspekt uključivosti i volonterizma je tu vrlo važan, naglasio je.
Premijer je komentirao najavljeni zakon o važnim kompanijama. Izjavio je da se Vlada ponaša izrazito odgovorno kada je riječ o koncernu koji zapošljava oko 60 tisuća ljudi u Hrvatskoj i susjednim zemljama. Sve što smo napravili, rađeno je na obazriv i postupan način. Ono što želimo napraviti je pravni institucionalni okvir koji će omogućiti kompanijama koje su određene veličine, a ne mogu adekvatno servisirati, da se angažiraju u ostvarivanju tri temeljna cilja – nova svježa likvidnost, adekvatno restrukturiranje i održivost poslovanja. Pri tome se moraju naći mehanizmi kako da se riješe obaveze prema dobavljačima a da zaposlenici i dalje budu zaposleni, objasnio je.
Na pitanje hoćemo li mi vraćati dugove Agrokora, premijer je odgovorio: Ne, kažem čvrsto i odlučno. Koristimo najbolje prakse drugih zemalja. Kao Vlada i država želimo napraviti okvir u kojem bismo izbjegli scenarij s negativnim efektima u gospodarstvu. Sve što radimo trebalo bi spriječiti upravo takve scenarije, poručio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.