Plenković se rješava Ivane Maletić ponudom koja se ne odbija

Foto: fah

Hrvatska zastupnica u europskom parlamentu iz redova HDZ-a Ivana Maletić neće ponovno biti na listi te stranke za europarlamentarne izbore u svibnju. Kako je potvrđeno na sjednici Vlade, premijer Andrej Plenković kandidirao je Maletić za članicu Revizorskog suda Europske unije na čijem bi mjestu provela idućih 6 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Revizorski sud Europske unije, koji je osnovan 1977. godine nalazi se Luxembourgu, a unatoč imenu nema pravosudne ovlasti već se radi o profesionalnoj vanjskoj istražnoj agenciji, koja kontrolira je li proračun Europske unije pravilno implementiran. Ivana Maletić koja je i potpredsjednica HDZ-a tako odlazi visoko plaćeno na radno mjesto mjesto u iznosu oko 20.000 eura.

Plenković: ‘Neće vas krajnja desnica predstavljati u Europskom parlamentu bolje od Ivane’

Zanimljivo je pri tome, da je predsjednik HDZ-a Andrej Plenković u utorak 19. veljače na stranačkom skupu pohvalio rad Ivane Maletić u Europskom parlamentu istovremeno napadajući “krajnju desnicu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Plenković je stranačkom skupu ustvrdio da je strategija malih stranaka na krajnje desnom centru “grickati” HDZ-ovo biračko tijelo dodavši “To je cilj i nema drugog cilja. Neće vas oni predstavljati u Europskom parlamentu bolje od Ivane (Maletić)”.

Marginalizacija neposlušnih kadrova

U svjetlu toga, vrijedi podsjetiti kako Ivana Maletić pripada onom djelu HDZ-a koji je bio protiv ratifikacije takozvane Istanbulske konvencije radi navodne zaštite žena od nasilja, te je čak i demantirala vrh stranke koji je tvrdio kako je ratifikacija bila dio predizbornog programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao voditeljica radne skupine za izradu izbornog programa HDZ-a u 2016. osjećam se pozvanom objasniti da ratifikacija Istanbulske konvencije nije dio Programa niti je bila izborno obećanje kako se u pojedinim medijima ističe.

Ratifikacija nije spomenuta niti jednom riječju upravo zato jer je radna grupa za izradu Programa smatrala da je Konvenciju u dijelu mjera za zaštitu žena od nasilja neophodno u potpunosti primjenjivati te uvesti i dodatne zaštitne mehanizme, međutim zbog sporne rodne ideologije koja se Konvencijom uvodi daljnji korak, a to je ratifikacija nije naveden.

>(VIDEO) Drago Krpina: HDZ ne smije postati ulog bilo kojeg pojedinca u ostvarivanju njegovih političkih ambicija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporna je bila tad, a i sad je, uz definiciju roda u članku 3b. i točka 53. Pojašnjavajućeg izvješća u kojoj je navedeno, citiram: „Određene skupine pojedinaca mogu doživjeti diskriminaciju i na temelju rodnog identiteta, što jednostavno rečeno znači da rod s kojim se poistovjećuju nije u skladu sa spolom koji im je dodijeljen pri rođenju. To uključuje skupine osoba kao što su transrodne ili transseksualne osobe, transvestiti i ostale skupine osoba koje ne odgovaraju onom što je društvo utvrdilo da pripada kategorijama „muško“ ili „žensko“…“, poručila je Maletić u ožujku prošle godine.

Premijer Plenković je pak svima koji su bili protiv ratifikacije Istanbulske konvencije poručio kako ne znaju čitati, te je za kaznu neposlušnim članovima, s mjesta međunarodnog tajnika HDZ-a smijenio Miru Kovača, a s mjesta političkog tajnika Davora Ivu Stiera.

Zanimljivo je da su i Maletić i Stier nakon ratifikacije Istanbulske konvencije, na stranačkoj konvenciji HDZ-a bili među najoštrijim kritičarima Andreja Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.