Plenkovićev koalicijski partner Vrdoljak kupio stan u Zagrebu vrijedan najmanje 2,4 milijuna kuna

Foto: fah

Ivan Vrdoljak, predsjednik HNS-a, u centru Zagreba kupio je stan od 168 kvadrata po cijeni od najmanje 2,4 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrdoljak već odavno više nije saborski zastupnik i to od lipnja 2017. godine, niti je u vladi RH, a od političkih funkcija obnaša onu šefa HNS-a pa s obzirom da nije više državni dužnosnik nema obvezu podnositi imovinske kartice.

Dotični stan nalazi se na najvišem osmom katu novoizgrađene zgrade na Zavrtnici. Sam Vrdoljak je potvrdio da je kupio stan te tvrdi da ga je platio 320 tisuća eura, odnosno gotovo 2,4 milijuna kuna, pišu Istrage.hr.

Stanovi u toj zgradi bili su procijenjeni između 2500 i 3000 eura po kvadratu, a Vrdoljak tvrdi kako je za njegov stan cijena bila 2000 eura po kvadratu. Zgradu je izgradila i Vrdoljaku prodala tvrtka Brimus, u vlasništvu Zvonimira Brizara. Obitelj Brizar poznata je po dobrim odnosima s HNS-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Točno je da smo moja obitelj i ja nakon 8 godina podstanarstva u glavnom gradu nedavno kupili stan u Zagrebu. Obiteljski smo jako sretni, osobito djeca jer su napokon dobili svoje sobe”, napisao je Vrdoljak u odgovoru na upit Indexa o kupovini stana od 168 kvadrata u centru Zagreba. Vrdoljak je prije pet godina  kupio stan u središtu Osijeka od 98 kvadrata.

Vrdoljak na pitanje otkud mu novac: Stambeni kredit, prodaja poslovnih udjela i pozajmica prijatelja

No, postavlja se pitanje, odakle Vrdoljaku novac za ovakav luksuzni stan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrdoljak u odgovoru na upit Indexa kaže da je 140 tisuća eura osigurao preko stambenog kredita te “iz prodaje poslovnih udjela u tvrtki čiji je bio vlasnik od 2001. godine te dio iz pozajmice prijatelja koja se jasno može vidjeti transakcijom u banci na tekućem računu”. No, dio Vrdoljakova odgovora vezan za poslovne udjele ne odgovara njegovim dosadašnjim izjavama te javnim dokumentima.

Vrdoljak tvrdi da je do dijela novca za kupnju stana u Zagrebu došao “iz prodaje poslovnih udjela u tvrtki” u kojoj je “bio vlasnik od 2001. godine”. Ta tvrtka, što proizlazi iz pregleda Vrdoljakovih poslovnih pothvata, može biti samo Ato Inženjering. No suvlasnik te tvrtke nije bio Ivan Vrdoljak, nego njegova bivša supruga Tatjana. Naime, Ivan Vrdoljak predao je udjele svojoj bivšoj supruzi tijekom razvoda prije više godina.

Što je Vrdoljak prijavio u posljednjoj imovinskoj kartici?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema posljednjoj imovinskoj kartici iz 2015., Vrdoljak je prijavio stan u Osijeku od 98,47 kvadrata i garažu kupljenu 2014. godine. Tu je i kredit od 80.400 eura iz 2014. godine na deset godina, koji i dalje otplaćuje. Prijavio je i automobil, dva mopeda te tvrtku Visan.

Tada je otkrio da sa suprugom dijeli kuću u Aljmašu, dionice Atlantica te 64 dionica T-HT-a. Na suprugu se vodi i Mercedes C klase. Vrdoljak je upisao i kako plaća alimentaciju od 2500 kuna. Ušteđevine nije bilo, odnosno ušteđevina je otišla na kupovinu stana u centru Osijeka.

Sjećate li se ostalih Vrdoljakovih afera?

Podsjetimo, uz bivšeg ministra i aktualnog Plenkovićevog koalicijskog partnera vežu se brojne afere – od nepravilnosti u dodjeli bespovratnih sredstava u ministarstvu, prijetnji pa sve do ugradnje razdjelnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za vrijeme ministra Vrdoljaka uvedeni su razdjelnici kako bi zamjenili kalorimetre koji su bili skuplji, međutim onima koji nisu ugradili razdjelnike počeli su od HEP-a stizati puno skuplji računi za grijanje. Pod zakonskom obvezom ugradnje istih, kazna je između deset i pedeset tisuća kuna.

Ivica Džeba, profesor sa zagrebačkog Građevinskog fakulteta, podnio je zahtjev za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o tržištu toplinskom energijom koji propisuje obvezu ugradnje tih instrumenata te Pravilnika o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

Pitao je resorno Ministarstvo gospodarstva jesu li izradili studiju o razdjelnicima prije odluke o njihovoj obveznoj ugradnji. Odgovorili su mu da to nisu napravili jer direktiva to i ne zahtijeva.

HNS-ov bivši ministar Ivan Vrdoljak ne vidi korupciju u aferi s razdjelnicima. Na pitanje zašto nisu napravili studiju isplativosti, bivši ministar Ivan Vrdoljak rekao je kako su stručne službe procijenile da to nije potrebno. Građani su tako prevareni za milijarde kuna. Cijelo vrijeme isticano je da će ugradnjom razdjelnika građani uštedjeti, a što je zapravo bila obmana.

Njemačka je pak, navodi Džeba, izradila tu studiju, koja je pokazala da razdjelnici neće smanjiti potrošnju energije pa ih nije ni uvela.

Prijetnje hrvatskom članu NE Krško

Protiv Ivana Vrdoljaka podignuta je i zatim potvrđena optužnica zbog prijetnji hrvatskom članu nuklearne elektrane Krško.

Prema pisanju medija Vrdoljak je inzistirao da Perhanić podnese ostavku na mjesto člana uprave Nuklearne elektrane Krško.

Perharić je Vrdoljaka prijavio i optužio kako mu je poručio da se više ne smije pojavljivati na poslu, a ako to ipak učini, “prijavit će ga Ministarstvu unutarnjih poslova, Ministarstvu vanjskih poslova i USKOK-u”. Prema pisanju Telegrama, u optužnici stoji i navodni citat Vrdoljaka: “Zagorčat ću život tebi, tvojoj djeci i tvojoj obitelji”.

Vrdoljak je tvrdio da je protiv njega podignuta lažna kaznena prijava.

Manipulacije u dodjeli bespovratnih sredstava

Kada je 2016. godine Vrdoljaka zamijenio Tomislav Panenić na mjestu ministra gospodarstva, otkrio je manipulacije u dodjeli bespovratnih sredstava i, iako ne protiv Vrdoljaka osobno, protiv odgovornih osoba dignuo kaznenu prijavu.

Panenić je prvo, kaže, uočio da neki pozivi nisu objavljeni na web stranicama, pa je tražio savjetnike da vide koliko ih je.

„Prvo su uočili da se na svim tim pozivima pojavljuju imena jedno te istih općina i gradova. Ono što je bilo evidentno meni, koji politički djelujem, jest da se to sve odnosilo na gradove i općine kojima upravljaju načelnici i gradonačelnici HNS-a“, izjavio je bivši ministar gospodarstva Panenić.

Detaljnim iščitavanjem uočili su niz nepravilnosti. Model je bio sljedeći: objavio bi se javni poziv, tko bi prvi doznao i među prvima se prijavio on bi i dobio novac. Vrijeme predaje dokumentacije igralo je značajnu ulogu. Povjerenstvo koje je ocjenjivalo one koji su prošli nije imalo jasne kriterije. Vrdoljak se i tada branio politikom jer je ta afera izbila za vrijeme predizborne kampanje nakon sloma Tomislava Karamarka, prenosi dnevnik.hr.

Zaustavio projekt Visia Croatica za preuzimanje Imunološkog zavoda

“Ne vidim smisao privatizacije strateški važne državne institucije bez snažnih garancija privatnog partnera da će izvršiti potrebna ulaganja, ali i ispoštovati sve ostale obveze prema državi. Problem je što takav partner neće doći dok je situacija u Imunološkom pravno neriješena. Kao državna institucija Imunološki je pravnom inercijom čuvao i koristio bakterijske sojeve koji su vlasništvo RH, prikupljao i prerađivao krvnu plazmu, te je prodavao zdravstvenom sustavu. Očekujem od Ministarstva zdravlja da riješi pravni status sojeva te pravni odnos Zavoda za transfuzijsku medicinu i HZZO-a. Dosad se to sve odvijalo u okvirima tradicionalnih konvencija, no ako će to biti privatna tvrtka, ti se svi odnosi moraju vrlo precizno pravno definirati. Državi je to važno jer je Imunološki važan dio njezinog zdravstvenog sustava, dok je privatnom investitoru bez toga svako ulaganje u Imunološki neodrživ poslovni rizik. No, dok je god to neriješeno, nećemo dobiti ozbiljne ponude”, poručio je Vrdoljak nakon što je SDP-ova vlada odbila ponudu društva Visia Croatica za preuzimanje Imunološkog zavoda.

Sudjelovao u štetnoj SDP-ovoj privatizaciji

Linić, Pusić, Vrdoljak, Pejnović – svi oni odgovorni su jer su dali suglasnost za to da se državni proračun ošteti za oko 3,5 milijarde kuna. Riječ je o protuzakonitoj i štetnoj privatizaciji Croatia osiguranja.

Na čelu Ureda za zakonodavstvo RH je Zdenka Pongračić, na čelu Ministarstva gospodarstva je bio ministar Ivan Vrdoljak, na čelu, Ministarstva vanjskih i europskih poslova ministrica je bila Vesna Pusić, na čelu Agencije za upravljanje državnom imovinom i Državni ured za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović. Bivši ministar financija Slavko Linić i predsjednik Uprave Adris grupe Ante Vlahović potpisali su 6. ožujka 2014. u Ministarstvu financija ugovore kojim rovinjski Adris kupuje Croatia osiguranje – znači, i Linić snosi dio odgovornosti.

Firme iza kojih stoji Vrdoljak dobivaju unosne poslove s HEP-om

Sindikati tvrde kako je ATO inženjering d.o.o., firma koju je prenio na bivšu suprugu. Ta firma, dodaju sindikati, dobiva gotovo sve poslove koje HEP, najčešće nepotrebno, raspisuje putem aranžiranih natječaja, pa ih onda ATO-inženjering d.o.o. prepušta podizvođačima uz 30 do 40 posto provizije.

Druga firma, koju je ministar osmislio isključivo za biznis s HEP-om, je Terra d.o.o. i koja nominalno glasi na Juliju Đanić, suprugu Gorana Đanića, načelnika Podgorača kod Našica, inače kuma ministra Vrdoljaka s kojim je ovaj “jako dobro” poslovao dok je bio zamjenik gradonačelnika Osijeka.

Povezanost sa PPD-om

Pavao Vujnovac, vlasnik i direktor PPD-a prijatelj je s HNS-ovim Ivanom Vrdoljakom iz školskih dana. Vujnovac je istaknuo više puta svoje prijateljstvo s Vrdoljakom, ali negira da je za njegov uspjeh zaslužan prijatelj Vrdoljak.

“Jednako tako, valjalo bi provjeriti i pogovor kako ministar Vrdoljak PPD-u iznajmljuje svoje lokale u blizini jednog zagrebačkog hotela”, pitao se kolumnist Ivica Šola.

Mediji su se zadnjih godina zanimali za vlasničku strukturu Prvog plinarskog društva (PPD), koji na plinu ostvaruje stotine milijuna kuna prihoda, a koje je dodatno procvjetalo usporedo s Vrdoljakovim političkim usponom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.