Pobjeda obitelji bivšeg ministra protiv Vrabec Mojzeš i Nacionala: Zbog napada na Hasanbegovićevu djecu morat će isplati 30.000 kuna

Foto: fah, snimka zaslona, montaža narod.hr

Obitelj Zlatka Hasanbegovića, supruga Lamija i njihova djeca, prema nepravomoćnoj presudi dobila je tužbu protiv Nacionala, koji im mora isplatiti 30 tisuća kuna zbog članka objavljenom u Nacionalu 19.07.2016. godine. Riječ je o kolumni Zrinke Vrabec Mojzeš pod naslovom “Od raspusta do kampanje”, u sklopu kolumne “Otrovna politika”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki od dvojice sinova dobit će po 15.000 kuna, dok je sud odbio zahtjev Hasanbegovićeve supruge jer “odrasla osoba, za razliku od djeteta, može odlučivati sama za sebe, pa ukoliko ne želi biti pod lupom medija tada ne nazoči službenim događajima”.

Koliko je poznato, riječ je o prvoj presudi koja štiti djecu političara.

Hasanbegović presudu ne želi komentirati prije nego postane pravomoćna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je pisala Vrabec Mojzeš?

Tekst Zrinke Vrabec Mojzeš možete pročitati ovdje: Vrabec Mojzeš članak

„A kad smo već kod kampanje, ljubazno molim buduću vladu, ma tko je sastavljao, da prilikom imenovanja ministra kulture nastoji izabrati nekoga tko je bio barem na dva koncerta u životu i možda pokojoj kazališnoj predstavi, a ne samo na nogometnim utakmicama. Netko tko zna da nije zgodno u prvom redu gala koncerta na Stradunu razvaliti čeljust žvakaćom, s cijelom obitelji – ženom i djecom koja također marljivo žvaču. Možda od nervoze ili dosade zbog krajnje nenaviknutosti na takve čudne događaje, na kojima se ne možeš pošteno ni potući, a kamoli vikati ‘za dom spremni’ ili baciti neku baklju!“, napisala je Vrabec Mojzeš.

> Vrabec Mojzeš – Josipovićeva savjetnica se s neistomišljenicima obračunava napadajući im djecu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo bi zgodno da ministar bude netko tko zna kada treba zapljeskati, kada se ustati i kako pozdraviti ljude oko sebe. Osim što podrazumijeva podrezane nokte, opranu kosu, pošišane dlake u nosu, čiste gaće i ‘zglancane’ cipele, ministarska funkcija zahtijeva i poneku društvenu vještinu, lakoću komunikacije, ležernost s medijima, a i određena doza simpatičnosti, bez luđačkog pogleda, dobro bi došla. Budući da sve to megapopularni Hasanbegović nema ni u tragovima, ovo je moj osobni dodatak zahtjevu Kulturnjaka 2016, koji su u otvorenom pismu zatražili da stranke već sada imenuju budućeg kandidata za ministra kulture…”, stoji dalje u članku.

> Hasanbegović zbog Vrabec Mojzeš traži od pravobraniteljice zaštitu svoje djece!

Kako se branila na sudu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se navodi u nepravomoćnoj presudi, Vrabec Mojzeš se branila navodeći da piše “satiričnu političku autorsku kolumnu”.

Rekla je kako je “u njezinom tekstu sve istina, da je gledala cijelu obitelj u prvom redu kako žvaču žvakaće, to je bilo ružno za gledati”. Istaknula je da joj je žao “što to žvakanje nije snimila mobitelom”, jer je uvjerena da “tada tužbe ne bi bilo”. Osim toga, kaže kako bi da ponovno piše sve to ponovila, ali bi ispustila djecu.

Hasanbegović je na sudu rekao da on nije tužitelj jer je svjestan da za njega vrijede druga pravila, ali je demantirao da su on, supruga i djeca žvakali žvaku na događaju koji Vrabec Mojzeš spominje.

Što stoji u obrazloženju presude?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sud je stava da članovima obitelji javne osobe treba pružiti punu zaštitu osobnog i obiteljskog života, pri čemu ta zaštita za malodobnu djecu treba biti na najvišem mogućem stupnju, dok supružnik javne osobe po prirodi stvari postaje i sam javna osoba, želio on to ili ne, pa time preuzima dio tereta pojačanog zanimanja javnosti”, piše u presudi.

“Stav je suda da navodi o žvakanju žvakaće na koncertu, zbog nervoze ili dosade, krajnje nenaviknutosti na takve čudne događaje, na kojima se ne možeš potući, vikati ‘Za dom spremni’ ili baciti neku baklju predstavljaju uvredljive tvrdnje, koje su podobne nanijeti štetu tužiteljima, bez obzira na kontekst cijele kolumne i bez obzira na satiričku formu u koju su ove informacije uklopljene”, navodi sud.

“Međutim, informacija (i u okviru satirične rubrike) o tome kako je ‘cijela obitelj, uključujući ženu i djecu ‘razvalila čeljust žvakaćom na gala koncertu’, bez obzira na stil pisanja, jest informacija o činjenici koja je podobna izazvati javni prijekor i omalovažavanje cijele obitelji Hasanbegović“, stoji u presudi.

Podsjetimo, Zlatko Hasanbegović poslao je i pravobraniteljici za djecu Ivani Milas Klarić apel za zaštitu od govora mržnje Zrinke Vrabec Mojzeš nakon objave članka, te od pravobraniteljice traži da poduzme nužne korake u zaštiti njegove djece od vrijeđanja i omalovažavanja, te obezvrjeđivanja njihova dostojanstva.

“Procjenjujemo da bi u slučaju navedene objave u „Nacionalu“ mogla biti povrijeđena prava i interesi Vaše djece, koju autorica članka spominje u negativnom kontekstu. Ne možemo potvrditi da dio teksta koji se odnosi na djecu sadrži govor mržnje, ali izneseni opis („…nije zgodno u prvom redu gala koncerta na Stradunu razvaliti čeljust žvakaćom, s cijelom obitelji – ženom i djecom koja također marljivo žvaču. Možda od nervoze ili dosade zbog krajnje nenaviknutosti na takve čudne događaje…“) može biti za njih uvredljiv i omalovažavajući. Osim što je time povrijeđeno pravo djece prema Konvenciji o pravima djeteta, moguće je i da je prekršen članak 7. Pravilnika o zaštiti maloljetnika u elektroničkim medijima, u kojem se navodi da se maloljetnike ne smije po bilo kojoj osnovi vrijeđati ili omalovažavati”, odgovorila je pravobraniteljica Ivana Milas Klarić.

O ovom se slučaju tada očitovalo i Hrvatsko novinarsko društvo(HND), koje je ocijenilo neprimjerenim spominjanje supruge i djece ministra Hasanbegovića u Nacionalu.

> Čak i HND ocijenio neprimjerenim spominjanje supruge i djece ministra Hasanbegovića u “Nacionalu” 

“O ministru Zlatku Hasanbegoviću, kao i o svakoj javnog osobi, mogu se izricati razni stavovi pa tako i oni koji su za njega neugodni. HND je to u njegovom polugodišnjem ministarskom mandatu i sam više puta učinio kada se radilo o javnom poslu koji gospodin Hasanbegović obavlja. Međutim, nedopustivo je uvredljivo pisati ili govoriti o članovima obitelji javnih osoba, osobito o djeci koju treba posebnu štititi od izlaganja javnosti, na što HND još jednom upozorava novinare”, stoji u priopćenju koje je potpisao tadašnji predsjednik HND-a Saša Leković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.