Srijeda, 16 travnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:
'ČETIRI ZAMJERKE'

Kakvi su komentari na novi sigurnosni protokol u školama?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za oko 450 tisuća učenika danas je počelo drugo polugodište. I to uz novi sigurnosni  Protokol o kontroli ulaska i izlaska, koji je donijelo Ministarstvo obrazovanja nakon tragičnog napada u Osnovnoj školi Prečko. Među ostalim, određuje da se škole zaključavaju i da se u njih može ući samo uz najavu. Prvog dana novog polugodišta u zagrebačkim osnovnim školama uz učitelje i nastavnike, učenike su dočekali i zaštitari.

Državna tajnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Zrinka Mužinić Bikić u Dnevniku HTV-a komentirala je nove sigurnosne mjere u školama. Naglasila je kako su roditelji, djelatnici škole i ravnatelji prilično zadovoljni na koji način ide primjena protokola koji je donesen.

>Počinje drugo polugodište uz nove mjere sigurnosti; evo što se mijenja

“Nije do sada bilo nekakvih pritužbi na protokol. Bilo je dijelom nekih nejasnoća, ali su sve razjašnjene. Vjerujem da ćemo u idućim danima u mirnom raspoloženju nastaviti s odgojno-obrazovnim procesom”, rekla je.

Pojačane policijske ophodnje

Istaknula je kako nije ista situacija u osnovnim i u srednjim školama, kao što nije ista situacija ni u svim osnovnim školama u Hrvatskoj.

“Na razini povjerenstva pokušali smo utvrditi koje su to mjere koje možemo donijeti da vrijede na nacionalnoj razini, a koje će mjere trebati sigurnosni timovi škola zajedno s osnivačima i lokalnim timovima, kada donesu procjenu stanja sigurnosti svake pojedine škole, determinirati nekim svojim internim pravilnicima”, naglasila je.

MUP ih je informirao kako će čitav tjedan bit pojačane policijske ophodnje u području oko škola.

>Sindikati o mjerama sigurnosti u školama: Sudjelovat ćemo u Povjerenstvu, ali imamo zahtjeve

“Bitno je da svi učenici, roditelji i djelatnici znaju da u bilo koje vrijeme procjena sigurnosnog tima škole, odnosno ravnatelja škole ili samog osnivača bude takva da je potrebno u neko okruženje škole pojačati ophodnju policije, to trebaju najaviti, zatražiti i vjerujem da će takav odgovor od MUP-a i dobiti”, rekla je Mužinić Bikić.

Dotaknula se kritika da se sve moglo prije provesti.

“Neke stvari smo sada jasno odredili nacionalnim standardima i moraju biti primijenjena u svim školama. Do sada smo se oslanjali na procjenu lokalnog tima i škola po pitanju sigurnosti. I sada ćemo to u nekakvim okolnostima nastaviti činiti. Kad imate ovako tragičan događaj koji nas je sve potresao iza sebe, prirodno pitanje je, ali vjerujem da nitko nije mogao očekivati da će se ovakvo nešto dogoditi. Osjećali smo se prilično sigurno i nadam se da ćemo se u skoro vrijeme osjećati opet dovoljno sigurno primjenjujući sve ove potrebne mjere koje će služiti za pojačanje sigurnosti u školama”, rekla je.

Četiri zamjerke Protokolu

Naglasila je kako je procjena da će se na ta radna mjesta zapošljavati srednja stručna sprema.

Ima onih koji novim načinom nisu zadovoljni i ističu njegove nedostatke. Ravnatelji škola pronašli su četiri zamjerke novom protokolu: neodrživost organizacije cjelodnevnog dežurstva čistačica i domara na školskim portama, upitnost mjere koja propisuje da zaduženi školski zaposlenici mogu roditeljima iz sigurnosnih razloga na ulazu u školu pregledavati torbe, bojazan učenika da će se zbog zaključanih škola osjećati ‘kao u zatvoru‘ i četvrto, formulirano kroz pitanje: Zašto osnovne škole u Zagrebu imaju zaštitare, a srednje škole ne?, piše Jutarnji list.

“Imamo velike probleme u nekim školama i učeničkim domovima sa suglasnostima za zapošljavanje tehničkog osoblja i stručnih suradnika”, kaže predsjednica Udruge ravnatelja srednjih škola Hrvatske Suzana Hitrec za Jutarnji list.

Naime, pojedine škole i domovi koji po važećem Pedagoškom standardu imaju pravo na zapošljavanje spremačica i domara – tehničkog kadra najčešće zaduženog za dežurstvo na portama, koje po novom protokolu moraju pokrivati tijekom nastave, nisu dobili odobrenje nadležnog Ministarstva. U Udruzi ravnatelja zato apeliraju na ubrzavanje procesa.

Srednje škole pod većim rizikom

Smatra kako su srednje škole pod većim sigurnosnim rizikom od osnovnih s obzirom na tinejdžersku populaciju, višesmjensku nastavu, učenike putnike i različite lokacije na kojima se odvijaju nastava i stručna praksa.

>Grad Rijeka: Roditelji će morati najaviti dolazak u školu

“Ravnatelji smatraju da im je doista potreban zaposlenik za sigurnost, a ne privremeno rješenje kroz dežurstva djelatnika škole na portama. Cilj nam je da se maksimalno skrati vrijeme do zapošljavanja osoba za sigurnost u svakoj školi i po svakoj smjeni”, napominje Hitrec.

Prema njezinim riječima, jedna od mjera iz protokola nije izvediva – mogućnost pregleda osobnih stvari roditelja tijekom dolaska u škole. Većina škola je sklona to ne provoditi, kaže Hitrec, među ostalim zbog činjenice da djelatnici škola nisu educirani donositi zaključke tko je sumnjiv, a tko nije. Tu su mjeru prilikom kreiranja sigurnosnog protokola predložili predstavnici MUP-a i Stožera civilne zaštite.

Učeničke iskaznice

Pojedine osnovne i srednje škole već godinama imaju interne sigurnosne mjere, od kojih nemaju razloga odustati. Primjerice, velike škole poput zagrebačke Prirodoslovne škole Vladimira Preloga i XV. gimnazije (MIOC) uvele su identifikacijske iskaznice za učenike.

“Imamo ih godinama i na svakoj od njih je fotografija učenika. Ne pokazuju ih svako jutro prilikom ulaska, nego prema potrebi, zbog provjere. Kod nas u školi svaka učionica ima bravu, učenici ni prije nisu mogli izlaziti iz škole pod malim odmorima, a roditelji se najavljuju za dolazak na informacije. Velikih promjena sada nisam imao, izuzev pojačanog domara na ulazu”, objašnjava ravnatelj ‘Preloga‘ Zlatko Stić.

>Fuchs najavio mjere za povećanje sigurnosti u školama: Promjena brava, vrata, zaključavanje…

Ravnatelji spominju i to da su ‘malo prilagodili stvari‘ kada je riječ o mjeri zaključavanja vrata (po protokolu su otključana samo pola sata prije početka nastave i 15 minuta nakon), i to zbog učenika putnika od kojih neki stižu pred školu prije 7 sati. Ti se učenici puštaju u školsku zgradu ranije, kao i dosad.

Zbog prigovora učenika na zaključavanje škola neki su ravnatelji već u utorak sazvali vijeća učenika (predstavničko tijelo). U pojedinim školama, poput MIOC-a, u fazi su postavljanja nove električne brave na ulaznim vratima.

Pregled osobnih stvari

Što se tiče pregleda osobnih stvari roditelja i drugih posjetitelja školi, i ravnatelj MIOC-a hvata se za riječ u protokolu – može.

“Može znači i ne mora. Mislim da će se ta mjera provoditi tek u iznimnim situacijama ako je uistinu potrebno. Bit ćemo strpljivi jer netko kaže da zaposlenici škola to smiju raditi, a netko da ne smiju. Nadam se da će se o tom pitanju oglasiti MUP kako bismo znali je li to u redu ili nije”, zaključuje ravnatelj Nikola Dmitrović, po čijem mišljenju angažman zaštitara pred osnovnim školama ima smisla, a pred srednjima ne nužno.

>Stiže Protokol za škole: Prvo zaključavanje, a onda zaštitari

Kada je riječ o angažmanu čistačica i domara na portama, ravnatelj MIOC-a kaže:

“Svi smo tu u istom problemu. Zainteresiranih za to radno mjesto nema (MIOC je lani domara pronašao tek nakon godinu dana, na trećem natječaju), pogotovo kada je riječ o ugovoru na određeno”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT/Jutarnji list

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci