Antihrvatska politika Srpskog narodnog vijeća (SNV) na čelu s Miloradom Pupovcem, koje se uglavnom financira iz javnog novca, ponovno je došla do izražaja. Naime, nakon još jedne optužnice iz Srbije, ovaj puta protiv četvorice naših vojnih pilota koje Srbija tereti da su gađali izbjegličku kolonu hrvatskih Srba 1995., oglasio se glasnogovornik SNV-a Eugen Jakovčić. Odgovorio mu je Luka Mišetić, ugledni odvjetnik najpoznatiji po obrani generala Ante Gotovine pred Haaškim sudom.
‘Koji je ovo društveno medijski UZP (udruženi zločinački pothvat, op.a.), omerta, a nema šta, lipo je i teplo u tom stadu opće društvene negacije zločina, mali cvit na vječnom oltaru domovine’, napisao je Jakovčić na Twitteru komentiravši članak na portalu Telegram.hr u kojem se govori o dokumentu koji dokazuje da hrvatski piloti nisu krivi za ono što im Srbija stavlja na teret.
Jakovčiću očito smeta što i nimalo desni Telegram također piše kako optuženi vojni piloti nisu krivi.
Koji je ovo društveno medijski UZP, omerta, a nema šta, lipo je i teplo u tom stadu opće društvene negacije zločina, mali cvit na vječnom oltaru domovine https://t.co/MdyvilAD1a
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Eugen Jakovčić (@jakovcic_eugen) May 23, 2022
Na to je odgovorio Mišetić na Twitteru.
‘Izvješće Human Rights Watcha iz 1996. godine potvrdilo je da je vojska bila pomiješana s civilima u izbjegličkoj koloni u Oluji. Tužitelji ICTY-a, Hrvatske i BiH zaključili su da nema dovoljno dokaza da je počinjen ratni zločin. Ali ovaj vjeruje Srbiji’, napisao je Mišetić komentiravši Jakovčića.
Izvješće Human Rights Watcha iz 1996. godine potvrdilo je da je vojska bila pomiješana s civilima u izbjegličkoj koloni u Oluji. Tužitelji ICTY-a, Hrvatske i BiH zaključili su da nema dovoljno dokaza da je počinjen ratni zločin. Ali ovaj vjeruje Srbiji. https://t.co/SYu6nudWgZ. pic.twitter.com/lEUg1r0bMp
— Luka Misetic (@MiseticLaw) May 23, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Uz to je priložio i poveznicu na dokument Human Rights Watcha iz 1996. godine.
Što piše u izvješću?
‘Kako navode svjedoci, srpski vojnici i teško topništvo, uključujući tenkove, navodno su bili dio ili u blizini izbjegličkih kolona. Štoviše, srpski borci s kojima je razgovarao Human Rights Watch/Helsinki potvrdili su da su prevezli velike količine streljiva i oružja iz Krajine i da su to oružje prenijeli vlastima bosanskih Srba po dolasku na teritorij pod njihovom kontrolom. Materijal je prevožen u vozilima vojnih snaga RSK koja su bila izmiješana s kolonama izbjeglica u bijegu.
>Malenica: ‘Ministarstvo je iz medija doznalo o srpskoj optužnici za Oluju’
‘Oko podne 5. kolovoza krenuo sam iz Bosanskog Petrovca. Putovao sam vojnim kamionom koji je bio natovaren streljivom… U Bosanski Petrovac dopremili smo najveći dio streljiva i teškog naoružanja. Odvezli smo djecu i žene u kamion. U Prijedoru smo predali lično oružje’, kazao je jedan svjedok kako se navodi u izvješću.
‘Ako bi hrvatski vojnici izravno napali civile u bijegu u blizini Bosanskog Petrovca, Dvora ili negdje drugdje, takav čin ne bi predstavljao samo teško kršenje međunarodnog humanitarnog prava nego i ‘tešku povredu’ ili ratni zločin. Međutim, ako su vojno osoblje i materijal bili prošarani u koloni izbjeglica ili u jednom od spomenutih džepova i ako su civilne žrtve bile usputne u borbama između srpskih i hrvatskih snaga – kao što se čini u nekim od opkoljenih džepova u Sektor Sjever – smrt civila možda nije bila kršenje zakona rata, već ‘kolateralna’ ili ‘slučajna’ žrtva napada na inače legitimnu metu’, stoji u izvješću.
Od Documente do SNV-a
Eugen Jakovčić, bivši novinar i nekadašnji aktivist Documente, danas je glasnogovornik Srpskog narodnog vijeća. Na čelu te organizacije je Milorad Pupovac, a kako vidimo u njihovim financijskim izvješćima, SNV se uglavnom financira iz proračuna.
Optužnica protiv pilota
Podsjetimo, tužiteljstvo za ratne zločine Srbije podignulo je optužnicu protiv četvorice vojnih pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva te ih tereti za ratni zločin počinjen nakon vojno-redarstvene akcije Oluja.
Oni su, prema navodima tužiteljstva kojem slijepo vjeruje i Eugen Jakovčić, projektilima iz MiG-ova gađali izbjegličku kolonu sa 7. na 8. kolovoza 1995. U napadu je poginulo 13 osoba, a optužnica je podignuta protiv Vladimira Mikaca, Zdenka Radulja, Željka Jelenića te Danijela Borovića.
Tekst se nastavlja ispod oglasa