Nijemci su uglavnom rezervirali turistički smještaj za kraj ove godine i sljedeću godinu, ali sada kada se znaju uvjeti putovanja i prelazaka granice, počeli su rezervirati smještaj i za glavnu turističku sezonu.
> Sve o EU digitalnoj Covid potvrdi: Kako ju preuzeti, koliko vrijedi, tko ju može zatražiti…
Priopćili su to iz DRV-a, krovne udruge njemačke turističke privrede te su objavili i koja su Nijemcima omiljena odredišta. Među njima su Mallorca i grčki otoci, koji su prvi maknuli ograničenja za turiste.
Cijene za te destinacije već su povišene, a posebno su se povećale rezervacije za istočno sredozemlje, gdje spada i turska rivijera. Sve su popularniji Egipat i Portugal te destinacije do kojih Nijemci mogu autom, u što spada i Hrvatska.
Od ovog trenda profitira i Švicarska te poljska baltička obala, ali i domaća ljetovališta na Sjevernom i Blatičkom moru kao i na jugu Njemačke. Raste i potražnja za nešto daljim odredištima poput Dominikanske republike i Maldiva, ali ljeto nije glavna sezona za te destinacije, kažu iz DRV-a.
Ove godine su spremni platiti više
Iz DRV-a kažu kako se ove godine može primijetiti i još jedan fenomen, a to je da su Nijemci sada spremni platiti više. Raste potražnja za luksuznijim smještajem te bukiraju duže odmore od očekivanog, a ne paze ni na svaki cent što se tiče dodatnih sadržaja.
Ponude u hotelima skuplje su i zbog same činjenice da nisu svi otvoreni, tako je na Mallorci otvoreno samo njih 63. Slično je i s letovima. Mnoge zrakoplovne kompanije još nisu u promet pustile sve svoje zrakoplove a mnoge kompanije, poput američke Delte, su u potrazi za pilotima od kojih su mnogi tijekom pandemije preorijentirali na neke nove izvore prihoda, piše DW.
Vraćaju se putničkim agencijama
U DRV-u ističu da se Nijemci u sezoni 2021. ponovno vraćaju klasičnim paušalnim putovanjima koja se rezerviraju izravno u poslovnicama turističkih kompanija.
“Sa zadovoljstvom primjećujemo da Nijemci u ovoj sezoni ponovno bukiraju direktno u poslovnicama i daju prednost paušalnim putovanjima za koje postoji visok stupanj sigurnosti povrata novca u slučaju nepredvidivog razvoja događaja. Primjećujemo da se mušterije izdašnije informiraju o svim detaljima prilikom kupnje paušalnog odmora”, stoji u priopćenju DRV-a.
Razgovor uživo s osobom u turističkoj agenciji ulijeva više povjerenja nego anonimno rezerviranje smještaja na internetu. Znači li to povratak već otpisanog načina organiziranja godišnjeg odmora?
Raspoloženje turističke branše se “osjetno popravilo”, kako kaže direktor DRV-a Norbert Fiebig. No on istodobno dodaje: “Od normalne godine smo još uvijek jako udaljeni. Do kraja svibnja je zabilježena svega četvrtina bukiranja za ljeto nego što je to slučaj s godinama prije pandemije”, zaključuje Fiebig.