Posljednjih dana nižu se temperaturni rekordi: Što nas očekuje u nastavku ljeta?

Ovako vruće kako nam je bilo prošlih dana, a i kao što će biti sljedećih dana – nije baš često. Ponegdje je ove godine i kao nikada do sada u znanoj povijesti mjerenja u ovom dijelu srpnja, navodi HRT u prognozi Zorana Vakule.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, na postaji zračne luke Split Resnik u subotu, 18. srpnja, izmjereno je 39,4°C – apsolutno najviša temperatura zraka na toj postaji. Uzmimo u obzir i to da mjerenja postoje samo od 1981. godine.

U Malom Lošinju pak svakodnevni podaci najviše dnevne temperature postoje od 1961. godine, a u nedjelju je izmjereno 36,9°C. Najviše do sada u srpnju, no najviša temperatura zraka za sada je ostala ona 3. kolovoza 1998. – 37,4°C.

Zanimljivo je da na splitskome Marjanu, gdje podaci postoje od 1948. godine, 18. i 19. srpnja bilo je toplo kao nikada do sada na te dane, i noću, i danju, a i 17. srpnja je najviša dnevna temperatura ove godine najviša na taj datum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Zagrebu, na Griču, gdje podaci najviše i najniže dnevne temperature zraka postoje od 1881. godine, apsolutno najviša temperatura – 40,2°C, izmjerena istoga dana kada i rekord na Marjanu, nije nadmašena. Inače, ovoga je srpnja, na njegov 7. dan najviša dnevna temperatura zraka 36,8°C (do sada je bila 36,6°C), a na dan 17. srpnja je 37,4°C (do sada bila samo 35,7°C). Dnevni rekord na dan 19. srpnja od ove je godine 37,0°C. I najviša temperatura zraka dosadašnjeg dijela srpnja na Griču je kao nikada do sada u ovom dijelu godine. Čak 32,6°C – pri čemu je od 19 mogućih dana, čak 16 bilo vrućih. Do sada ih je najviše bilo 14 – 1952. i 2012. godine.

[FB]

Što nas očekuje u nastavku ljetnih mjeseci?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuju se jako vrući dani i idući tjedan, iako nestabilnije nego prošlih dana, uz vjerojatno češće pljuskove, osobito u drugom dijelu tjedna u kopnenom području.

U onom tjednu u kojem završava srpanj i počinje kolovoz povećava se vjerojatnost za srednju tjednu temperaturu zraka bližu prosječnim vrijednostima tog dijela godine, ali i dalje barem malo višu od prosjeka. Čak i u prvim tjednima kolovoza malo je vjerojatno da će biti hladnije, realnije je za očekivati iznadprosječno visoku srednju mjesečnu temperaturu kolovoza.

Dugoročna prognoza

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsku očekuju najmanje prosječno topli mjeseci, čak i u odnosu na prosjek iz razdoblja 1981-2010. godina. Neuobičajeno je velika vjerojatnost iznadprosječne topline ne samo sljedećih tromjesečja, nego i svakog od sljedećih šest mjeseci, sve do siječnja. Naravno, to nužno ne znači i ostvarenje tih prognoza. Promjene su moguće, ali nisu jako vjerojatne.

Izgledno je da će i ova godina u većini Hrvatske biti jedna od najtoplijih u povijesti mjerenja, što je i u skladu s teorijama o globalnom zatopljenju i klimatskim promjenama, zaključuje Vakula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.