Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i predsjednica Udruge Žene u Domovinskom ratu Marija Slišković potpisali su ugovor o osnivanju prve Zaklade za žrtve ratnog zločina silovanja u Domovinskom ratu u Hrvatskoj vrijedan 600.000 kuna.
Naime, na prijedlog gradonačelnika Milana Bandića, Gradska skupština Grada Zagreba usvojila je na sjednici 28. studenoga 2013. godine Program skrbi za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji za razdoblje od 2014. do 2017. godine.
„Program kao strateški dokument razrađen je sa 31 točkom od kojih je jedna i osnivanje Zaklade za pomoć žrtvama ratnog zločina silovanja u Domovinskom ratu. Osnivanjem Zaklade želi se postići dobrovoljno materijalno i nematerijalno pomaganje žrtvama ovog zločina u Domovinskom ratu“, naglasila je pročelnica Ureda za branitelje Vesna Helefrih.
Vesna Helefrih je naglasila kako bi se u Zakladi provodio program psihološke terapije, kontinuirano prikupljanje zapisa o istinitim događajima, informiranje i educiranje građana o ratnim zločinima i činjenicama u vezi s Domovinskim ratom, organizirat će se tribine, okrugli stolovi, filmske i književne produkcije te druge prezentacije dokumentacijskog materijala.
„Značajno je osnivanje ove Zaklade jer se prvi put institucionalno definira jedna institucija koja nosi naslov „za žrtve ratnog zločina silovanja“ jer u Hrvatskoj unatoč saznanjima i spoznajama o ratnom stradanju i žena i muškaraca, još uvijek nemamo ništa institucionalno definirano. Imamo Zakon koji je sada u javnoj raspravi i koji treba doći, no uz pomoć Grada Zagreba imamo mogućnost otvoriti ovo pitanje do razine Zaklade, ali i da smo na državnoj razini potaknuli rad na Zakladi“, napomenula je predsjednica Udruge Žene u Domovinskom ratu Marija Slišković.
Slišković je dodala kako hrvatsko društvo već 23 godine zna da institucionalno postoje žrtve ratnog zločina silovanja, ali žrtve su se do sada s tim morale nositi same.
„Kroz ove četiri godine, posebno me veseli ova Zaklada – više nego Zakon jer se on radi na način da ne predviđa novčanu naknadu žrtvama, a znamo da žrtve nemaju status i nemaju materijalne prihode. Ja sam dobila izjavu u Ministarstvu branitelja da ‘Linić nema para’. Sad nemamo ni Linića, a vjerojatno nemamo ni para“, kazala je Slišković.
Slišković je napomenula kako će ovom Zakladom imati mogućnosti pomoći i materijalno i provoditi program psihološke potpore koji je rezultirao osobama da javno progovore, da se ne skrivaju i to je najznačajniji proces.
“Svi koji se bave ovim pa i međunarodna zajednica, iznenađeni su da smo dobili žrtve da javno progovore“, tvrdi Marija Slišković.
Prema ugovoru, Grad Zagreb bi trebao ove godine isplatiti 100.000 kuna, no zagrebački gradonačelnik Milan Bandić je najavio kako će još dodati 100.000 kuna nakon rebalansa proračuna. Sljedeće godine će uplatiti još 400.000 kuna.
„Ovo nije izuzetak i pravilo je da Grad Zagreb to radi prije od drugih da bi poslali poruku onima koji bi trebali biti odgovorni da se ovo nikad ne ponovi. Barem ovom gestom moramo biti potpora onima koji su trpjeli te strahote. Za ove stvari treba imati novaca“, zaključio je Bandić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: narod.hr