Petak, 17 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:
GDJE JE ZAPELO?

Muke po septičkim jamama u Zagrebu: Od dobre ideje do fijaska

Podijeli

Kada je zagrebački gradonačelnik u travnju prošle godine najavio da će pražnjenje septičkih jama u Zagrebu biti besplatno i da će taj posao od privatnika preuzeti gradska tvrtka Vodovod i odvodnja, bilo je jasno da se radi o lijepim željama koje će u praksi pasti u vodu. To se doista i dogodilo. U Zagrebu oko 10 tisuća kućanstava na rubnim dijelovima grada nema dostupnu kanalizaciju i ima septičku jamu. Jedan od njih je i Petar Rimac iz Šašinovca čiji je slučaj tek jedan od mnogih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Svi protiv Tomaševića: Tko će se sve kandidirati za gradonačelnika Zagreba?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević je u travnju 2024. najavio kako će pražnjenje septičkih jama biti besplatno jer neki građani pražnjenje nisu htjeli plaćati te je dolazilo do ‘okolišnih problema’. Kako se prelijevanje sadržaja iz prepunih jama ne bi događalo, gradonačelnik je omogućio besplatno pražnjenje koje će obavljati gradska tvrtka Vodoopskrba i odvodnja.

”Evo ovdje su ta vozila kojima ćemo čistiti, ne želimo da se to više ispušta u okoliš i podzemne vode. Možda ćemo imati neke podizvođače. Vjerujemo da će to biti dobro za građane, zaključio je u travnju gradonačelnik Tomašević dok se šef ViO-a Marko Blažević pohvalio da imaju šest novih i 13 postojećih vozila, da će raditi u dvije smjene i praznike i vikende, od 0 do 24 sata” i da će sve moći odraditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je u startu bila dobra ideja, u praksi se pokazalo da je ništa više od toga.

Građanima u Zagrebu su pune jame, tjednima nitko ne dolazi na pražnjenje, upiti se ignoriraju, a posao i dalje obavljaju privatnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tomaševićev predizborni populizam nadmašio i Bandića: Besplatne usluge i velika obećanja

Slušaj iz Šašinovca

Kada se Petar Rimac iz Šašinovca kod Sesveta doselio u kuću koja ima septičku jamu u prosincu prošle godine, o septičkim jamama nije znao ništa.

No znao je da ih treba prazniti i da je ona uz njegovu kuću puna te je 20. prosinca poslao prvi zahtjev Vodoopskrbi i odvodnji za pražnjenjem. Rečeno mu je da će pražnjenje biti 30. prosinca. No nitko se nije pojavio. Nakon toga uporni Rimac šalje niz upita i pitanja Vodoopskrbi i odvodnji, posljednji 7. siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu je njegova obitelj primorana koristiti sanitarne čvorove kod članova šire obitelji u susjedstvu, a obitelj je uskakala i kada im je trebalo oprati rublje.

Kaže da bi i platio nekoliko stotina eura privatnoj tvrtki za pražnjenje, no od Tomaševićeve travanjske odluke, jedina ovlaštena za pražnjenje je gradska tvrtka Vodoopskrba i odvodnja (ViO).

Dobivao je odgovore da nije bitan datum zahtjeva već hitnost, no žalio se na netransparentan kriterij hitnosti. Tražio je i da se javno objavi lista s datumima pražnjenja kako bi građani mogli znati kada su na redu, no u ViO su se izvlačili na zaštitu osobnih podataka, iako je riječ o argumentu koji ne stoji.

> Što je Tomašević obećavao kao aktivist, a što je učinio kao ‘izvrstan’ gradonačelnik?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

GDPR?!

Naime, javne ustanove inače prakticiraju javnu objavu liste prvenstva, no s ne navođenjem imena već šifre osobe ili korisnika. Takav je slučaj s upisima djece u vrtiće.

Septička jama mu je nakon više dopisa i upit konačno ispražnjena 8. siječnja, a da nije bio toliko uporan, pitanje je bili i tada bila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je najbizarnije, pražnjenje nisu izvršili djelatnici Vodoopskrbe i odvodnje, nego privatni kooperanti.

Problemi i na više mjesta u Zagrebu

Da je ova pohvalna ideja doživjela fijasko u praksi upozorio je ranije i Ivica Lovrić iz stranke Plavi grad.

”Ako se već išlo, po meni s tom plemenitom idejom da Grad Zagreb o svom trošku prazni septičke jame, a takvih je po nekim procjenama u Gradu Zagrebu 10 000, za to se trebalo dobro pripremiti. Prije svega trebalo je snimiti stanje – iz izjava ViO-a vidi se da oni uopće ne znaju koliko je septičkih jama, na kojim su lokacijama, kolika im je zapremina i koliko učestalo ih treba prazniti. Znači, ili su se trebali dobro pripremiti i onda preuzeti tu obvezu na sebe, ili su mogli i dalje subvencionirati taj trošak građanima, a da oni i dalje rade s koncesionarima onako kako su to godinama uspješno radili”, kazao je Lovrić.

U rujnu su se na nedostupnu uslugu žalili stanovnici Jaruna.

”Prije smo nazvali čovjeka, on je došao i problem je bio riješen. Sada to uopće ne funkcionira i mi smo u velikoj brizi i stresu”, rekla je stanovnica Vesna Šego dok je njezin susjed Milan Konjević kazao: ”Kad sam naručio Zagrebački holding da mi isprazni jamu čekao sam dva mjeseca. Nisam više mogao čekati i naručio sam privatnika”.

* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci