Stranka Plavi grad održala je konferenciju za medije na poziv sugrađana koji žive na Jarunu kako bi im pomogla da jedan segment gradskih komunalnih službi konačno profunkcionira.
U proljeće ove godine Gradska uprava je donijela odluku da septičke jame u Gradu Zagrebu više neće prazniti koncesionari (privatne tvrtke) nego da će to od 1. svibnja raditi zagrebački ViO. To je lijepo zamišljeno, za građane bi to trebalo biti besplatno, grad bi to plaćao iz gradskog proračuna ViO-u, međutim u protekla četiri mjeseca događa se to da na pozive građana ViO rijetko ili gotovo nikako ne odgovara.
Sa istom situacijom smo suočeni i u drugim dijelovima grada, prošli tjedan je eskaliralo u Lučkom gdje su se septičke jame prelile. U vrijeme ovih teških vrućina situacija je iznimno teška i opasna, ugrožena je zdravstvena i epidemiološka sigurnost Zagrepčana. Na Jarunu imamo istu situaciju i građani su nas pozvali kada se više nisu imali kome obratiti.
>Lovrić (Plavi grad): Tomašević zakida novorođenčad i vrijeđa vjerske osjećaje građana
Ponavljamo da jednostavno kao i u drugim segmentima zagrebačke komunalne djelatnosti i djelovanja Gradske uprave grad naprosto NE funkcionira, tvrde iz Plavog grada.
Lovrić: Ovo će ostaviti posljedice na zdravlje Zagrepčana
Ivica Lovrić: “Ako se već išlo, po meni sa tom plemenitom idejom da Grad Zagreb o svom trošku prazni septičke jame a takvih je po nekim procjenama u Gradu Zagrebu 10 000, za to se trebalo dobro pripremiti. Prije svega trebalo je snimiti stanje – iz izjava ViO.a vidi se da oni uopće ne znaju koliko je septičkih jama, na kojim su lokacijama, kolika im je zapremina i koliko učestalo ih treba prazniti. Znači, ili su se trebali dobro pripremiti i onda preuzeti tu obvezu na sebe, ili su mogli i dalje subvencionirati taj trošak građanima a da oni i dalje rade sa koncesionarima onako kako su to godinama uspješno radili.
Pa zato danas ovdje poziv ViO-u i gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću da se konačno uozbilje i počnu raditi svoj posao, ne samo u ovom segmentu nego i u drugima, ali posebno u ovom segmentu pražnjenja septičkih jama jer će to definitivno ostaviti posljedice na zdravlje Zagrepčana, da ne govorim o tom jednom komoditetu, nervozi, zabrinutosti i neizvjesnosti koja opterećuje građane, pa do toga da moraju maksimalno štedjeti i suzdržavati se od punjenja jama.”
Stanovnici su ogorčeni
Vesna Šego, stanovnica: “ Septičke jame smrde, ideja je odlična ali mi imamo veliki problem – jame se pune, nema kupanja, WC se koristi ograničeno i to je čisti užas u 21. stoljeću. Ja sam po noći u brizi da li ću i koliko prati rublje koliko ću vode bacati na cestu. Nalazimo se 7 kilometara od Trga Bana Josipa Jelačića a živimo u 19. stoljeću.
Prije smo nazvali čovjeka, on je došao i problem je bio riješen. sada to uopće ne funkcionira i mi smo u velikoj brizi i stresu.
Milan Konjević, stanovnik: “ Kad sam naručio Zagrebački holding da mi isprazni jamu čekao sam dva mjeseca- Nisam više mogao čekati i naručio sam privatnika. Platio sam 70 eura. sad sam opet zvao Holding, tko zna koliko ću opet čekati. Meni treba pražnjenje svakih 1,5 mjeseca. Ja sam u mirovini pa vi izračunajte što to znači za moj budžet”.
>Lovrićev Plavi grad Zagreb dobiva novu političku stranku
Lovrić: Zašto je Tomašević tada išao sa višom cijenom nego danas kad je plin skuplji?
Predsjednik Plavog grada Ivica Lovrić na kraju se osvrnuo i na aktualnu temu plina: “ Gradonačelnik pokušava odgovornost za svoj veliki propust prebaciti na Zagrepčane.
Građani imaju kratak rok za izbor opskrbljivača, što je nešto čime se u 162 godine nikad nisu bavili već su mirno, sigurno i bez drame kupovali plin od Gradske Plinare Zagreb.
Tomašević ih je doveo u situaciju da moraju sami birati, odlučiti i vjerovati njemu koji ih je već toliko puta prevario kada je u pitanju plin.
Vrlo je nekorektno i nepošteno da gradonačelnik svoje propuste prebacuje na leđa Zagrepčana. Postavlja se vrlo realno pitanje: u travnju mjesecu kada je Grad Zagreb podnosio dokumentaciju na natječaj HERA-e za opskrbu građana plinom, plin je bio jeftiniji nego danas. Zašto je Tomašević tada išao sa višom cijenom nego danas kad je plin skuplji? Zašto se tad mešetarilo i zašto se i s kim sada mešetari i kako je moguće da u situaciji kada je plin na tržištu skuplji Gradska Plinara Zagreb sada odjednom nudi jeftiniji plin nego što ga je mogla ponuditi u travnju?
Tad je išao sa nerealno visokom cijenom, a moguće je da sada ide sa dampinškom cijenom i da će se taj ceh na kraju plaćati na neki drugi način, a na kraju će ga opet plaćati građani Grada Zagreba a ne Tomislav Tomašević.
Transparentna i javna gradska uprava trebala bi pored cijene plina izići i sa podatkom od koga kupuju plin, pod kojim uvjetima i da li Gradska Plinara Zagreb svjesno radi gubitak, iz kojih će se fondova on namiriti ili će se dobavljaču pogodovati na neki drugi način? Prije same odluke građana neka Tomislav Tomašević odgovori na ova pitanja što bi bio minimum transparentnosti i korektnosti nakon svega što je učinio sa Gradskom Plinarom Zagreb”!