Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović izjavila je u subotu kako bi zatvaranje Rafinerije nafte Sisak imalo teške posljedice za sisačko stanovništvo, dodavši kako je potrebno učiniti sve što je moguće kako bi se rafinerija spasila.
Ina najavila promjene u rafineriji Sisak: 40 radnika višak
“Borimo se za Sisak i doista radimo što god možemo, i ja koliko mogu, iako to nije izravno u mojoj nadležnosti”, rekla je predsjednica, koja je nazočila obilježavanju 11. Dana mimoza na Cvjetnom trgu u Zagrebu.
“Nastavit ćemo dalje raditi kako bi se spasila Rafinerija. Mislim da bi bila katastrofa za Sisak da se zatvori, uz Željezaru koja je zatvorena, ljudi bi ostali bez radnih mjesta, a govorimo o stotinama obitelji, o tisućama ljudi, i jednostavno moramo uložiti napore da se stanje popravi”, poručila je.
INA je u petak priopćila da je pripremila prijedlog organizacijskih promjena u Rafineriji nafte Sisak, koji podrazumjeva prijevoz naftnih poluproizvoda između rafinerija Sisak i Rijeka i prekid rada postrojenja FCC u sisačkoj rafineriji, što znači i smanjenje broja radnika za maksimalno 40 u drugoj polovici ove godine.
Prijedlog organizacijskih promjena u Rafineriji nafte Sisak trenutno se nalazi na savjetovanju kod Radničkog vijeća, priopćeno je iz INA-e, a u skladu je s Deloitteovom analizom koja je pokazala kako je konverzija Rafinerije u logistički centar ekonomski najisplativije rješenje, čijom bi se provedbom realiziralo 93 milijuna dolara novčanog tijeka u sljedeće tri godine u usporedbi sa sadašnjim načinom rada rafinerije.
Prijelaznim rješenjem koje podrazumijeva prijevoz naftnih poluproizvoda između rafinerija Sisak i Rijeka i prekid rada postrojenja FCC u Rafineriji nafte Sisak osigurao bi bolju iskoristivost postrojenja za konverziju u obje rafinerije, a predloženi način rada Rafinerije nafte Sisak bio bi korak prema značajnom smanjenju gubitaka koje rafinerija generira.
Tomislav Panenić i Most: Odluka o zatvaranju tog postrojenja ujedno je i konačna odluka o zatvaranju rafinterije
Nakon što je uprava Ine jučer objavila da planira zatvoriti jedan pogon u Rafineriji nafte Sisak, zbog čega bi 40 radnika moglo biti otpušteno, na konferenciji za novinare reagirali su bivši ministar gospodarstva Tomislav Panenić i sisački predstavnici Mosta. Tvrde da je odluka o zatvaranju tog postrojenja ujedno i konačna odluka o zatvaranju sisačke Rafinerije, donosi HRT.
“Svima je jasno da se radi i dalje o neprijateljskom preuzimanju Ine od strane MOL-a. Nažalost, kao i prethodne vlade, i ova Vlada je spora i ne vraća se na početak, odnosno na poštovanje onih ugovornih obveza na koje se MOL obvezao. Mislim da je tu ključ i da će s ovim MOL ustvari uspjeti u svojoj nakani”, kazao je Predrag Sekulić, neovisni zastupnik u Skupštini Sisačko-moslavačke županije i koordinator Stožera za obranu Rafinerije i očuvanje radnih mjesta.
Najavio je da će se stožer sastati u ponedjeljak kako bi odlučili o daljnjim akcijama.
Dužnosnici Mosta ocijenili su da je Vlada napravila loš kompromis tražeći izlaz u slučaju Rafinerije nafte Sisak, kao i u slučaju sisačke Petrokemije. Ističu da još nije poznato kada i gdje su dogovorene organizacijske promjene koje uključuju i višak radnika, a koje su navodno usaglašene s Vladom.
Premijer Andrej Plenković rekao je jučer da se u odluci Ine o prekidu rada postrojenja FCC u sisačkoj Rafineriji radi o poslovnim odlukama kako bi ta naftna kompanija bila učinkovitija i istaknuo da Vlada nastavlja s procesom vezanim uz otkup MOL-ovih dionica u Ini. Dodao je kako Vlada nastavlja s procesom vezanim uz otkup MOL-ovih dionica u Ini i cjeloviti pristup funkcioniranja Ine kao vertikalno integrirane kompanije, pri čemu računaju na Sisak i Rijeku.
Sekulić se pak pita “ne radi li se ovdje možda o dogovoru hrvatske Vlade i MOL-a, kako bi se zatvaranjem Rafinerije Ina dobila po nižoj cijeni za otkup”.
“Sve nas je zateklo priopćenje Ine o zatvaranju dijela pogona i reakcija premijera koji je rekao da je to jedan plan koji je usaglašen, ali ne znamo kada i gdje je bio taj sastanak. Na aktualnom je satu rekao da se razgovara s Mađarima, pa nas zanima je li dogovoreno i smanjenje broja radnika, jer ovdje se bespovratno gubi najmanje 40 radnih mjesta. Intencija je MOL-a da se na kraju ipak zatvori ova rafinerija. Resorni ministar se nije oglasio, a ni župan ni gradonačelnica, pa se ne zna je li to s njima usaglašeno”, ustvrdio je saborski zastupnik Tomislav Panenić na konferenciji za novinare ispred upravne zgrade sisačke Rafinerije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa