Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Bačić uvjerava: ‘Vladajuća većina se nije raspala’

Foto: fah

Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić u četvrtak je odbacio tumačenja da se na glasanju o izmjenama Zakona o privatizaciji INA-e raspala parlamentarna većina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski sabor izmijenio Zakon o Ini: Uoči glasovanja, Mostov Bulj puštao ‘Ustani bane’

Vladajuća većina nije se raspala, imali smo kvorum. To je lako provjeriti na snimkama i fotografijama. Riječ je o tome da je prilikom glasovanja o izmjenama Zakona o privatizaciji INA-e oporba odlučila napustiti sjednicu i u tom je trenutku vladajuća većina imala u dvorani 76 zastupnika, ali u toj se strci dvoje njih nije uključilo u glasovanje. Predsjednik Sabora je zaključio glasovanje kad se na ekranu pojavilo da je glasovalo 76 zastupnika. Zbog malog kašnjenja Darinka Kosora i Gorana Dodiga njihovi glasovi nisu bili evidentirani na ekranu“, pojasnio je Bačić.

SDP u Saboru branio više od 300 amandmana na Zakon o INA-i: ‘Zašto je Vlada pokleknula pred pritiscima Bruxellesa?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustvrdio je da nisu Hasanbegović i Zekanović ništa spasili, jer da na ekranu nije bilo 76 glasova, predsjednik Sabora pričekao bi par sekundi dok se Kosor i Dodig ne uključe u glasovanje.

“Njih su dvojica pritisnuli dugme, ali prekasno, kad je predsjednik Sabora već zaključio glasovanje. Zato bih malo dedramatizirao jučerašnje glasovanje. Nikakvih problema nije bilo“, rekao je.

Dodao je da su dva zastupnika vladajuće većine najavila da neće biti na glasovanju, Milorad Pupovac koji je na službenom putu, i Darinko Dumbović koji je bio na sastanku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. sc. Zlatko Hasanbegović o INA-i: ‘Ona nikada nije ni bila istinski hrvatska tvrtka, već uhljebište udbaške duboke države’

“Mario Habek je također bio u dvorani i kasnije mi je došao reći da je zakasnio s glasovanjem. Puno puta se zna dogoditi da neki zastupnik prekasno glasuje. Ne bismo krenuli u glasovanje da je bilo nekog prijepora u parlamentarnoj većini, nije bila upitna podrška tom zakonu“, zaključio je Bačić.

Podsjetimo, izmjenama Zakona o Ini mijenja se članak 10., kojim je Hrvatska imala ekskluzivna prava vezana uz kontrolu nad promjenama u vlasništvu društva, mogućnost veta na određene odluke uprave te pravo prvokupa cjelokupne ili dijela imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz vlade pojašnjavaju kako se predloženim taj zakon usklađuje s pravnom stečevinom EU-a. Tako bi stjecatelj dionica Ine koji želi prijeći prag od 50 posto dionica o tome trebao obavijestiti resornog ministra te mu predati dugoročni plan upravljanja poslovanjem. Vlada bi temeljem mišljenja ministra donijela odluku o suglasnosti za stjecanje dionica u roku od 30 dana. Vlada bi suglasnost mogla uskratiti ili oduzeti ako ocijeni da to predstavlja ozbiljnu prijetnju javnoj sigurnosti i iznimnu opasnost od ugroze sigurne i redovite opskrbe energijom.

Uoči glasovanja o Ini, Mostov Bulj puštao “Ustani bane”

Uoči glasovanja o izmjenama Zakona o Ini, više je saborskih klubova zatražilo stanku, prozivali su vladajuće da izdaju nacionalne interese, predaju Inu u ruke Mađara, a iz klupa u kojima sjede ‘mostovci’ moglo se čuti s mobitela „Ustani bane”.

“Krenuli ste u ovaj mandat s pričom da ćete kupiti Inu, a danas završavate priču na način da će Hrvatska nepovratno izgubiti Inu”, poručio je čelnik Mosta Božo Petrov dodajući da u trenutku kada se usvoji zakon za Inu je potpisana smrtna presuda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.