Hrvatski sabor u srijedu je sa 74 glasova ‘za’ i dva’ glasa protiv izmijenio Zakon o privatizaciji Ine.
Oporba je uoči glasovanja, na poziv predsjednika SDP-a Davora Bernardića, napustila sabornicu, a kvorum je ‘spasio’ Zlatko Hasanbegović (Neovisni za Hrvatsku) te Hrastov Hrvoje Zekanović koji je Hini kasnije rekao kako mu je žao jer nije i on otišao i da je “znao da neće biti dovoljno ruku izišao bi”.
SDP je uoči glasovanja povukao svih svojih 306 opstruktivnih amandmana koji su jučer raspravljeni. Ta ih je stranka podnijela u znak prosvjeda jer je zakon bio u hitnoj umjesto u redovitoj proceduri, a što su tražili i zaključkom koji je odbijen.
Izmjenama Zakona o Ini mijenja se članak 10., kojim je Hrvatska imala ekskluzivna prava vezana uz kontrolu nad promjenama u vlasništvu društva, mogućnost veta na određene odluke uprave te pravo prvokupa cjelokupne ili dijela imovine.
Iz vlade pojašnjavaju kako se predloženim taj zakon usklađuje s pravnom stečevinom EU-a. Tako bi stjecatelj dionica Ine koji želi prijeći prag od 50 posto dionica o tome trebao obavijestiti resornog ministra te mu predati dugoročni plan upravljanja poslovanjem. Vlada bi temeljem mišljenja ministra donijela odluku o suglasnosti za stjecanje dionica u roku od 30 dana. Vlada bi suglasnost mogla uskratiti ili oduzeti ako ocijeni da to predstavlja ozbiljnu prijetnju javnoj sigurnosti i iznimnu opasnost od ugroze sigurne i redovite opskrbe energijom.
Stanke uoči glasovanja o Ini, Bulj puštao “Ustani bane”
Uoči glasovanja o izmjenama Zakona o Ini, više je saborskih klubova zatražilo stanku, prozivali su vladajuće da izdaju nacionalne interese, predaju Inu u ruke Mađara, a iz klupa u kojima sjede ‘mostovci’ moglo se čuti s mobitela „Ustani bane”.
“Krenuli ste u ovaj mandat s pričom da ćete kupiti Inu, a danas završavate priču na način da će Hrvatska nepovratno izgubiti Inu”, poručio je čelnik Mosta Božo Petrov dodajući da u trenutku kada se usvoji zakon za Inu je potpisana smrtna presuda.
Zastupnike je pozivao da ne budu „suučesnici u pljački jer će se kad tad jednom gledati tko je kako glasovao i tko je prodao Hrvatsku i na koji način, a zna se da je ta scena milijun puta viđena i da se događala polutajno po nekim restoranima”.
Predsjednik SDP-a Davor Bernardić pozivao je da se usvoji SDP-ov zaključak te da se izmjene Zakona o Ini upute u drugo čitanje.
“Ovaj zakon dolazi u saborsku proceduru po hitnom postupku, indikativno je da dolazi nakon tajnog razgovora Plenkovića i Orbana i imat će pogubne posljedice za Hrvatsku, a pogotovo za radnike sisačke Rafinerije”, poručio je Bernardić.
Hrvatska se, kazao je, odriče svog utjecaja u Ini. “Mi se odričemo tri člana Uprave da bi vlada imenovala dva predstavnika bez prava glasa, odlučivanja i utjecaja”, zamjerao je Bernardić poručujući HDZ-ovcima da nastavljaju posao koji je započeo bivši premijer Sanader predajom Ine u ruke Mađara što je, kaže, direktna izdaja nacionalnih interesa.
Zastupnik Živog Zida Branimir Bunjac poručio je kako „rudna blaga i tvrtku koja ih nadzire izručujemo strancima te se time čini nacionalna izdaja”, dodajući kako smo nekad pjevali „Ustani bane Jelačiću”, a danas bi mogli „Ustani bane Khuen Hedervary”.
HDZ-ov Branko Bačić poručio je kako se predloženim izmjenama mijenja SDP-ov zakon iz 2002. „po kojem Ina danas više nije smjela biti u rukama vlade RH”.
“Ovim se zakonom štite interesi vlade RH i kad je u pitanju ulog Hrvatske u Ini i da se Ina sačuva kao vertikalno organizirana kompanija. Osjećaju li se SDP-ovci ugodno kad ova vlada mora, zbog njihovih loših odluka u Uljaniku i i 3. maju, u proračunu za 2018. izdvojiti 2,8 milijardi kuna kako bi sanirali loše odluke SDP-ove vlade”, rekao je Bačić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa