Predizborna kampanja uoči predsjedničkih izbora ulazi u posljednje dane. Osmero kandidata, redom Zoran Milanović, Dragan Primorac, Marija Selak Raspudić, Ivana Kekin, Miro Bulj, Tomislav Jonjić, Branka Lozo i Niko Tokić Kartelo raspršili su se diljem Hrvatske ne bi li doprjeli do što većeg broja birača. Pritom u javnim nastupima nerijetko obećaju stvari koje, zbog nepostojanja ustavnih ovlasti u tim područjima, čak niti teoretski ne mogu ispuniti. Unatoč nesumnjivo najvećem legitimitetu od svih političkih figura u državi predsjednik ima relativno skučene ovlasti. One su u najvećoj mjeri zastupljene u područjima obrane, nacionalne sigurnosti i vanjske politike.
Proceduralne ovlasti
Predsjednik RH ima niz proceduralnih ovlasti kojima sudjeluje u bitnim procesima, iako bez prave moći odlučivanja. Primjerice, predsjednik RH raspisuje izbore za Sabor i saziva prvo zasjedanje Sabora. Predsjednikova ovlast u ovoj domeni nije apsolutna već je određena propisanim rokovima. Predsjednik raspisuje referendum u skladu s Ustavom te povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konzultacija, uživa povjerenje većine zastupnika u Saboru.
>Koliko su financijski teški najizgledniji kandidati za Pantovčak?
Pomilovanja i odlikovanja
Jedna od ovlasti predsjednika RH je i davanje pomilovanja te dodjeljivanje odlikovanja i priznanja određena zakonom.
Vanjska politika
U području vanjske politike, čiji je zajedno s Vladom RH sukreator, predsjednik RH na prijedlog Vlade i uz supotpis predsjednika Vlade, odlučuje o osnivanju diplomatskih misija i konzularnih ureda Republike Hrvatske u inozemstvu. Također, predsjednik prima vjerodajnice i opozivna pisma inozemnih šefova diplomatskih misija.
Obrana
U području obrane ovlasti predsjednika RH najznačajnije su. On je vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske. U skladu s tim predsjednik imenuje i razrješuje vojne zapovjednike u skladu sa zakonom. Na temelju odluke Hrvatskog sabora, predsjednik RH objavljuje rat i zaključuje mir. Također, za vrijeme trajanja ratnog stanja može donositi uredbe sa zakonskom snagom na temelju i u okviru ovlasti koje je dobio od Hrvatskog sabora.
Nacionalna sigurnost
Predsjednik ima ovlast da u skladu s Ustavom i zakonom, surađuje s Vladom RH u usmjeravanju rada sigurnosnih službi. Predsjednik RH i predsjednik Vlade RH supotpisuju, nakon prethodno pribavljenog mišljenja nadležnog odbora Hrvatskog sabora, imenovanje čelnika sigurnosnih službi.
>Bitka za Pantovčak: S ovim sloganima kandidati kreću u utrku za vaše glasove
Ostale ovlasti
Predsjednik RH može predložiti Vladi da održi sjednicu i razmotri određena pitanja. Predsjednik RH može biti nazočan sjednici Vlade i sudjelovati u raspravi.
Izvor: narod.hr