U serijalu informativnih tekstova do izbora ćemo vam predstaviti situaciju u 11 izbornih jedinica. U njima ćete doznati između kojih će se lista ili kandidata voditi najčešće bitke, za koga ćete moći glasati te ćemo vas podsjetiti na rezultate s parlamentarnih izbora 2020. Petu izbornu jedinicu i konstelaciju snaga u njoj analizirat ćemo u ovom članku. Baš kao četvrta i peta je izborna jedinica, zbog depopulacije Slavonije, doživjela je administrativno proširenje. Dodani su joj dijelovi Sisačko-moslavačke županije. Ova je izborna jedinica jedna od onih u kojoj će se na posebno zanimljiv i nepredvidiv način sučeliti desne stranke i kandidati, prije svih HDZ i DP, a velike planove ima i Most…
Gdje se nalazi?
Petu izbornu jedinicu čine Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska i Požeško -slavonska županija cijelom svojom površinom. Zbog spomenute depopulacije koja posebnom žestinom zahvaća Slavoniju, pri prošlogodišnjoj promjeni granica izbornih jedinica u petu izbornu jedinicu ušli su i dijelovi Sisačko-moslavačke županije. Konkretno, njezin istočni dio: Hrvatska Kostajnica, Novska, Jasenovac, Lipovljani…
Možda će vas zanimati
Predstavljamo I. izbornu jedinicu: Plenković na Kolakušića i Selak Raspudić, Bauk protiv Benčić
Započinjemo predstavljajući prvu izbornu jedinicu koja se u javnosti često naziva “elitnom” ili “najzagrebačkijom”,
Liste i kandidati
Petu izbornu jedinicu kao polje svoje izborne borbe izabralo je 15 lista s 210 kandidata.
Od 210 kandidatkinja i kandidata nacionalno najprepoznatljiviji su Marin Piletić, Ivan Penava, Marijan Pavliček, Predrag Fred Matić, Vilim Ribić…
Očekivanja ljevice u petoj izbornoj jedinici slična su onima iz četvrte. Dakle, usprkos hrabrim najavama, sve iznad rezultata od prije četiri godine (3 mandata) smatralo bi se uspjehom. Koalicija “Rijeke pravde” predvođena SDP-om u “vatru” šalje bivšeg ministra i još uvijek aktualnog europarlamentarca Predraga Freda Matića. Osim Matića, na listi nema nacionalno relevantnih političkih imena, drugo i treće mjesto zauzimaju malo poznati kandidati: Martina Vlašić Iljkić i Mario Milinković. Nedostatak jakih slavonskih imena posebno je vidljiv kod stranke Možemo. Njihovu listu predvodi malo poznata Mira Anić. Za razliku od Možemo, Socijaldemokrati na vrhu svoje listi imaju svima dobro poznato lice. Radi se o dugogodišnjem sindikalistu Vilimu Ribiću. Njegova bi ih prepoznatljivost u smanjenoj konkurenciji na ljevici, nadaju se, mogla dovesti do osvajanja mandata.
>Predizborna analiza: Gdje će biti najžešća borba desnice, a gdje bratoubilački rat ljevice
Važnost koju stranke desnog centra i desnice pridaju ovoj izbornoj jedinici vidljiva je iz imena kandidata koji su se našli na njihovim listama. HDZ i njegovu koaliciju predvodi ministar rada i mirovinskog sustava Marin Piletić, a slijede ga Ivan Bosančić i Pero Ćosić. Iznenađenje HDZ-ove liste i svojevrsni “mamac” za desne birače je Tomislav Zadro, sin legendarnog vukovarskog heroja Blage Zadre. Domovinski pokret u svojoj utvrdi, kako sami kažu, idu na pobjedu. Ne čudi stoga da su u borbu s HDZ-om poslali svog predsjednika i vukovarskog gradonačelnika Ivana Penavu, a leđa mu čuva bivši HDZ-ovac i današnji glavni tajnik DP-a Josip Dabro. Koalicija Mosta i Suverenista također najavljuje odličan rezultat. Njihovu listu predvodi predsjednik Suverenista Marijan Pavliček, a slijedi ga Kristina Bakula. S posljednjeg mjesta na njihovoj listi preferencijalni ulazak u Sabor nastojat će ostvariti Nikola Kajkić, bivši djelatnik MUP-a i jedan od najprepoznatljivijih istražitelja srpskih ratnih zločina. Liste HSP-a i Hrvatskog bila predvodi Marina Logarušić, a Miroslav Kovač prvi je na listi stranke Odlučnost i pravednost.
Centrističke stranke u ovoj se izbornoj jedinici teško mogu nadati značajnijem rezultatu. Naše prognoze pokušat će razuvjeriti koalicija Fokusa i Republike i platforma Umirovljenici zajedno.
Rezultati 2020.
Prije četiri godine HDZ je uvjerljivo osvojio petu izbornu jedinicu. 47,81% birača poklonilo im je povjerenje i time su zaradili 8 ulaznih mjesta u Sabor. Na drugom je mjestu tada bio Domovinski pokret s 19,79%, a treća je bila SDP-ova koalicija s 19,22%. I DP i SDP osvojili su tada po 3 mandata u Saboru.