Predstavljena inicijativa “Unija plaća” kojoj je cilj ukloniti nejednakost po pitanju plaća na kontinentu

Foto: Thinkstock

U Zagrebu je u petak održano predstavljanje Europske građanske inicijative „Unija plaća“ („Wage Union“), čime je ta inicijativa i službeno krenula s kampanjom u Hrvatskoj za uklanjanje ekonomskih nejednakosti između zapadnoeuropskih i zemalja srednjoistočne Europe pod sloganom „Jednake plaće za jednaki rad“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Cilj inicijative je u razdoblju od godinu dana prikupiti milijun potpisa građana EU, nakon čega su institucije EU obvezne pokrenuti raspravu i predložiti mjere po pitanju nejednakosti plaća na kontinentu”, navodi se u priopćenju hrvatske političke stranke Generacija obnove, koja je i predvodnica te inicijative u Hrvatskoj.

Inicijativu su predstavili njezin voditelj Márton Gyöngyösi, međunarodni tajnik i parlamentarni zastupnik mađarske stranke Jobbik, te Frano Čirko, predsjednik Generacije obnove.

Čirko je naglasio da je Hrvatsku zbog ekonomske nejednakosti u posljednje tri godine napustilo više od 300 tisuća ljudi, a da istu sudbinu doživljavaju i ostale zemlje srednjo-istočne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Europsku uniju jednakih plaća ne želimo ostvariti tražeći milostinju. Jedino što zahtijevamo jest da EU počne ispunjavati svoju primarnu svrhu te postane zdravi i pravedni ekonomski okvir unutar kojega će sve države članice imati jednake mogućnosti za ekonomski prosperitet, što Unija do sada očito nije bila jer je svojom politikom pogodovala bogatijim zemljama članicama“, istaknuo je, uz ostalo, Čirko.

Kako se navodi u priopćenju, Gyöngyösi je naglasio je da su zemlje srednjoistočne Europe puno toga žrtvovale kako bi ušle u EU, a da obećanja o boljem životnom standardu i višim plaćama nisu postala stvarnost. „Umjesto toga, plaće su i dalje niske dok naši mladi talenti i kvalificirani radnici odlaze na Zapad“, rekao je, među ostalim, Gyöngyösi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.