Knjiga dokumenata slovenskoga publicista Romana Leljaka “Propisi o metodama i sredstvima rada Udbe i Kosa 1944.-1990.” predstavljena je u petak u Europskom domu.
Znanstveni savjetnik s Instituta za društvena istraživanja Ivo Pilar Josip Jurčević ocijenio je da se radi o temeljnom djelu o radu civilne i vojne policije SFRJ, koja će postati nezaobilaznom za budući rad povjesničara, novinara i svih koji se budu htjeli baviti pitanjima funkcioniranja jugoslavenske komunistčke države.
Ta je policija imala ambiciju pokriti svaki kutak bivše države, sve nadzirati i utjecati na događaje, istaknuo je Jurčević napomenuvši kako je, po Leljkovim istraživanjima, samo u Slovenija Udba imala zavrbovanih preko 40.000 suradnika.
Knjiga prikazuje moć Udbe i metodologiju njezina rada, te način i metode plasiranja dezinformacija i informacija u javnosti, te u stanovitu ruku demitologizira, demistificira i raskrinkava ulogu i rad jugoslavenskih tajnih službi od nadzora i upravljanja procesima do likvidacija.
Jurčević kaže da je glavnu ulogu u njihovu radu imao Josip Broz Tito, a poslije njegove smrti Predsjedništvo SFRJ, odnosno Centralni komitet Saveza komunista Jugoslavije. Knjiga nudi obilje dokumenata, od ustanovljenja službi 1944. godine do 1990. godine, a kroz njih može se vidjeti i današnja slika Hrvatske i Slovenije, dodao je.
Leljak je podsjetio da je rad na knjizi počeo 2006. godine, kad je slovenska Vlada na čelu s Janezom Janšom zakonski omogućila dostupnost dokumentacije bivše tajne komunističke službe. Dio dokumentacije objavljene u knjizi pronašao je u Hrvatskom državnom arhivu, a dio građe je kao svjedok ekspert uručio sudu u Muenchenu, na procesu protiv Josipa Perkovića i Zdravka Mustača.
Dokumente sam u knjizi složio po kronološkom redu njihova nastanka, napomenuo je dodavši kako je zadnji dokument nastao u ljeto 1990. godine.
U knjizi “Propisi o metodama i sredstvima rada Udbe i Kosa 1944.-1990.” (1048 str.) objavljeno je 40 dokumenata, a u nju su uvršteni Titova naredba o osnivanju OZN-e 1944, organizacijska struktura OZN-e, uputa za rad OZN-e, naredba o osnivanju KNOJ-a, njegova organizacija, upute za rad istražnih tijela Udbe, pravila SDB-a iz 1967., izvještaj o 1. sjednici Savjeta za poslove državne sigurnosti Predsjedništva SFRJ 1972., odluka o osnivanju Službe Predsjedništva SFRJ za pitanja državne sigurnosti iz 1972., Titova direktiva iz 1975., tajno praćenje i promatranje, te opravila rada SDB-a iz 1990. godine.
Knjigu je objavio slovenski nakladnik Društvo za raziskovanje zgodovine.
Roman Leljak je slovenski publicist i istraživač Udbinih arhiva i autor niza knjiga kojima se raskrinkava djelatnost bivše jugoslavenske službe državne sigurnosti. Radio je na istraživanju o brojnim iskopima gdje su skončale tisuće nedužnih ljudi, a otkrio je i mračnu tajnu Hude jame.
Objavio je knjigu “Suradnici Udbe” u kojoj su objavljeni popis, fotografije i adrese svih slovenskih udbaša i njihovih suradnika, koji se i dalje nalaze na vodećim funkcijama u bankama, velikim kompanijama, politici, pravosuđu i medijima.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h