Site icon narod.hr

Pregled tjedna: Barić o Ukrajini, Bartulica o euru i Plenkoviću, Vučemilović zbog afere Zambija prozvala DORH

Barić

Foto: snimka zaslona Montaža: narod.hr

U pregledu tjedna izdvojili smo pad ukrajinskog grada Soledara koji komentira Robert Barić. Tjedan su obilježile i reakcije na euro, a o svemu govorio je zastupnik Stjepo Bartulica. Vesna Vučemilović ispred DORH-a pozvala državnu odvjetnicu zbog afere Zambija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Barić: Glavni udar bit će na proljeće ili ljeto na jugu

Robert Barić, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu te vojno politički analičar, gostujući u N1 Newsroomu komentirao je stanje na ukrajinskim bojištima nakon što je grad Soledar pao u ruke Rusima.


“To je taktička pobjeda koju će sada Putin iskoristiti jer su konačno zauzeli jedan grad. To je grad od 10 000 stanovnika. No, pitanje je zapravo je li zauzet jer postoje informacije da se u predgrađima i dalje vode borbe. Soledar je pao tek kad su došle zračne elitne ruske snage, a i za to su trebala dva tjedna”, kazao je Barić-

Istaknuo je da je značaj Soledara u tome što se otvara mogućnost udara prema Bahmutu.
“Da bi se on zauzeo, Rusi prvo moraju preuzeti područje Krasne Gore gdje se nalazi križište dviju glavnih komunikacija, autoputa i ceste, da bi preuzeli opskrbu Bahmuta sa sjevera. Ako se ovakvim tempom nastavi, to će ići mjesecima”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Barić smatra da ne postoji šansa da Rusi naprave duboki prodor.

>Savjetnik Zelenskog koji je 2019. predvidio kada će se i kako dogoditi ruska invazija dao ostavku
>Srušio se helikopter blizu Kijeva: Najmanje 18 poginulih, među njima ministar i troje djece
>Plaćenićka privatna vojska Wagner okupirala ukrajinski grad Soledar za Rusiju

“Ideja je da se kod Bahmuta iscrpi ukrajinska vojska i time se smanje potencijali za ukrajinsku veliku ofenzivu koja će svakako doći u proljeće ili ljeto ove godine”, ističe Barić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za duboki prodor do Kijeva ne postoje velike šanse

Kad je riječ o događajima na sjeveru Ukrajine, Barić kaže:

“Tu se već mjesec dana vidi cijeli niz djelovanja, udara i protuudara jedne i druge strane. To je onaj dokaz koji pokazuje da se i Rusi mogu srediti. Ukrajinci polako napreduju. Konačno se tlo smrznulo na minus 15 stupnjeva gdje se pokazalo da su Ukrajinci bili bolje pripremljeni”.

Za duboki prodor do Kijeva ne postoje velike šanse, smatra Barić te dodaje da su i Ukrajinci i Rusi svjesni da će glavni udar na proljeće ili ljeto biti na jugu i na to se spremaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bartulica: “Plenković nije vizionar, nema hrabre vizije kako bi Hrvatska mogla izgledati”

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica u Studiju N1 govorio je o aktualnim događajima.

Čelnici država trebaju paziti na izražavanje

Komentirao je pohvalu ministra vanjskih poslova Rusije upućenu Zoranu Milanoviću radi izjave da „NATO u Ukrajini vodi posrednički rat protiv Rusije“. Istaknuo je da posebno čelnici država moraju biti pažljivi u javnom govoru.

„Ja svakako razumijem i ne bih opisao rat u Ukrajini na taj način. Gledatelji trebaju znati genezu otpočetka. Nažalost, Ukrajina je napravila jednu stratešku pogrešku 90-ih kad se odrekla nuklearnog arsenala. Vjerovala je tada i zapadnim silama da će jamčiti za njezinu sigurnost. Potpisnik tog sporazuma je bila i Rusija i sad vidimo u kakvom je stanu“, kazao je Bartulica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski interesi na prvom mjestu

Rasprava u Saboru u utorak bila je burna. Zastupnici su pitanjima rešetali premijera koji se vraćao na razgovor o obuci ukrajinskih vojnika. Bartulica kaže da je Plenković sam postao spin majstor u javnom prostoru.

„Ukrajina jest prvorazredno pitanje i legitimno je postaviti temu na koji način će Hrvatska pomoći Ukrajini? To je sve legitimno. Međutim rekao sam mu da je moje vodeće načelo da su hrvatski interesi uvijek na prvom mjestu“, naglašava Bartulica.

„On na kraju krajeva i služi našem narodu. On govori o raznim sramotama i slično. Mislim da je veći problem za njega da nije dobrodošao na Banovinu. Sumnjam da će HDZ ići na ranije izbore. U nekim dijelovima Hrvatske on ne smije ni dolaziti. Prema tome, to je stanje unutar hrvatske, a on prije svega mora voditi računa o našim problemima“, dodao je.

“Euro kao omča oko vrata”

Osvrnuo se i na uvođenje eura kazavši da i dalje smatra kako sad nije bio pravi trenutak. Ističe da Hrvatska trenutno nije u stanju izvući sve benefite iz njega.

>Inflacija došla do13,1 posto: Znatan dio inflatornih pritisaka zadržat će se tijekom cijele 2023.
>Bartulica za Narod.hr: 2022. bila je godina propusta u radu Plenkovićeve Vlade što se vidi na brojnim područjima
>Plenković se ponovno čudi dizanju cijena: ‘Baciti sjenu na uvođenje eura i pridonositi inflaciji, to je nepoštena praksa’
>Ivica Katavić najavio da bi do novog vala poskupljenja moglo doći nakon ožujka; objasnio i zašto

„Mi smo se što se tiče prosjeka plaća i mirovine daleko ispod prosjeka eurozone i gospodin Plenković će morati odgovarati za to. U mnogim zemljama, htio to on čuti ili ne, euro zapravo funkcionira kao omča oko vrata. Posebno je to u ovom južnom dijelu Europe gdje su države u stanju trajne recesije i sporog gospodarskog rasta“, naglasio je Bartulica.

Dok Plenkovića vidi kao euroentuzijasta, sebe smatra eurorealistom. Ističe da je dobro što je Hrvatska dio Schengena, ali da za Hrvatsku nije nužno prioritet ono što se donosi u Bruxellesu. Dodao je da je za Hrvatsku bilo bitnije provesti strukturne reforme u zdravstvu, u mirovinskom sustavu, mijenjati javnu upravu, nego uvesti euro.

Ukinuti monopol HZZO-a

Kazao je da je Vlada imala priliku promijeniti nešto u zdravstvu, ali da je doneseno paket mjera koji može „pogoršati stanje jer želi centralizirati nabavu“.

„Treba mijenjati monopolski položaj HZZO-a. Dakle, svi se slažu da se novac koji se ulijeva u HZZO ne troši racionalno. Svi žele da dođe do racionalizacije troškova u zdravstvu i smanjenje duga. Bez tržišnog mehanizma, bez konkurencije HZZO-a to se neće nikad dogodit“, dodaje Bartulica.

Ušli smo u predizbornu godinu, a Bratulica je komentirao da ipak ne očekuje prevelike reforme.

„Plenković je premijer status quoa, dakle nije vizionar. Nema, rekao bih, hrabre vizije kako bi Hrvatska mogla izgledati“, istaknuo je.

Vučemilović: “Kada će se državna odvjetnica uključiti u istragu o posvajanjima iz Afrike”

Zastupnica Hrvatskih suverenista i predsjednica Odbora za obitelj Vesna Vučemilović upitala je kada će glavna državna odvjetnica pokrenuti istražne radnje kako bi se utvrdilo dokle sežu krakovi međunarodnog lanca krijumčarenja i trgovine djece.

Vučemilović je pročitala izjavu “afrikanista” iz HRT-ove emisije Otvoreno koji je, kaže, javno priznao sudjelovanje u trgovini djecom iz DR Konga, prensi HRT. On je u svojoj izjavi potvrdio da se u jednom slučaju predaje kongoanskog djeteta hrvatskom državljaninu obratio sudioniku mafije koji je po potrebi osigurao djetetu kongoansku putovnicu u roku dva dana.

“Ako ovo nije priznanje, ja uistinu ne znam što je”, dodala je Vučemilović.

>Vučemilović: Da nije bilo institucija strane države, Hrvatska ne bi reagirala na krijumčarenje djece iz Zambije
>Zna li itko koliko u Hrvatskoj ima djece iz DR Konga – 180, 131, 94 ili 68?
>Zaokret u aferi Zambija: Ministarstvo za Narod.hr potvrdilo – dokumenti o posvajanju nisu odgovarajuće legalizirani

To je napravila ispred Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH) kako bi glavnoj državnoj odvjetnici skrenula pozornost na to priznanje uz pitanje kada misli početi provoditi istražne radnje i uključiti se u sve istražne procese kako bi se ustanovilo tko je sve sudjelovao u tim teškim kaznenim djelima.

Sazvala je i tematsku sjednicu koja bi trebala rasvijetliti ne samo slučaj osmero hrvatskih državljana koji su u pritvoru u Zambiji zbog sumnje u nelegalno posvojenje djece, nego i postupanje hrvatskih institucija koje već godinama nisu našle ništa sporno u toj praksi.

“Poglavito sudova, pa zatim upravnih tijela pri županijama i Gradu Zagrebu koja su izdavala domovnice i sve ostale dokumente na temelju kojih je onda MUP izdao putovnice”, navela je Vučemilović.

Fokus na interes djece

Na pitanje što misli da bi se trebalo učiniti s oko 130 djece koja su iz DR Konga stigla u Hrvatsku, odgovorila je kako je u cijeloj priči najbitnije vratiti fokus na interes djece.

“Ključno je da se djeca koja su ovdje već godinama i koja su se adaptirala ne traumatiziraju ponovno”, kazala je. Dodaje i da svako dijete ima pravo odrastati u funkcionalnoj obitelji i sigurnim uvjetima.

Saborska zastupnica ističe kako je interesantno što je u proteklih pet godina 68 rješenja iz DR Konga priznato na hrvatskim sudovima, od čega trećina na Općinskom sudu u Zlataru.

“Kad nešto odskače od onoga što je uobičajeno to treba istražiti”, naglasila je Vučemilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version