Pregled tjedna: Bartulica o povijesnoj odluci o pobačaju, Grabar Kitarović o Putinu i LNG-u, Raspudić o NATO savezu

tjedna
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Tjedan na izmaku obilježile su reakcije na povijesnu odluku Vrhovnog suda SAD-a kojom je poništena ustavna zaštita pobačaja. Tjedan je obilježio i rasplet oko turskog blokiranja ulaska Finske i Švedske u NATO savez, a izdvojili smo izjavu bivše predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović oko LNG terminala na Krku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bartulica o rušenju Roe v. Wade

Stjepo Bartulica, zastupnik Domovinskog pokreta u Hrvatskom saboru se osvrnuo na povijesni događaj u SAD-u.

”Ali mislim da treba posvetiti malo vremena ovoj odluci. Većina sudaca, kao što su rekli, morali su ispraviti pogrešku koja se dogodila prije 49 godina. Nije nikad kasno ispraviti pogrešne odluke. Tako i naš Ustavni sud, koji je donio pogrešnu odluku o ovom pitanju. (Ustavni sud RH odbacio je prijedloge da se postojeći zakon što regulira pravo na pobačaj proglasi neustavnim). Jasno i glasno treba ustrajno ponavljati da ta odluka ne samo da je pogrešna, nego je nekoherentna. Moj studenti brzo vide kontradikcije u logici naših ustavnih sudaca”, istaknuo je Bartulica.

”Mislim da bi se trebali svi složiti da institucije donose odluke i da se vodi politička borba i dalje, ali ne nasilnim putem. Dakle, trebamo isključiti emocije, slušali smo već jutros emotivno izlaganje, trebamo razum uključiti. Dakle, koliko god, tzv. pro-choice strana se ljutila, jasno je u kojem smjeru ide ova rasprava. Možete se ljutiti, ali čini mi se da ćete se morati pomiriti s tim da niste na pravoj strani. I dugo je trebalo. Dakle, ustrajnim radom, strpljenjem, dočekali smo ovu odluku, i rekao bih još jednom, uvjeren sam da će ovo pitanje doći kad tad na dnevni red na pravi način u našoj zemlji” istaknuo je ovaj saborski zastupnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspudić: Plenković se ponaša kao briselski namjesnik

Zastupnik Mosta Nino Raspudić na N1 je pak govorio o priključivanju NATO savezu Švedske i Finske te stavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.

Raspudić smatra da smo došli do točke u kojoj nemamo usklađenju vanjsku politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Došli smo do toga da dvije instance koje sukreiraju vanjsku politiku, a to su predsjednik Republike i predsjednik Vlade, nemaju više prostora za komunikaciju i za dogovor. I da je oko situacije pristupanja Švedske i Finske NATO paktu došlo do potpuno suprotnih stajališta. S jedne strane Plenkovićevo stajalište koje niti nije stajalište nego se Plenković tu ponaša kao jedan namjesnik briselski u Hrvatskoj koji provodi nametnute direktive i koji slučajno se ne bi usprotivio onome što je trenutni nalog ili briselski mainstream, očito vodeći računa o svojoj budućoj karijerici s jedne strane”, ističe.

”S druge strane imamo Milanovića koji je sad, vidimo, na primjeru onoga što se dogodilo s Turskom, potpuno ispravno prepoznao mogućnost da se nešto po pitanju ravnopravnosti Hrvata u BiH napravi u ovom kontekstu”, dodao je.

Putin me uvjeravao da LNG terminal na Krku neće biti ekonomski održiv

Bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović komentirala je za RTL rat u Ukrajini i pristup Švedske i Finske NATO-u te značaj LNG terminala. Prisjetila se razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže kako se nisu slagali oko proširenja NATO-a, ali da se najviše nisu slagali oko LNG terminala na Krku i energetike.

”On je mene uvjeravao da LNG terminal na Krku neće biti ekonomski održiv i da će dignuti cijene plina. Hvala Bogu što je hrvatska Vlada ipak išla u realizaciju tog projekta to će nas spasiti u ovoj jeseni koja dolazi.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.