Pregled tjedna: Dretar o ratnoj odšteti od Srbije, Raspudić o ‘aktualnom satu’, Vidović Krišto o (ne)slobodi tržišta u Hrvatskoj

Foto: Domovinski pokret, fah, snimka zaslona; fotomontaža: narod.hr

Iz proteklog tjedna izdvojili smo obraćanja nekoliko saborskih zastupnika. Davor Dretar (Domovinski pokret) je, kritizirajući financijsku politiku Plenkovićeve vlade i naglašavajući tešku ekonomsku situaciju mladih u Hrvatskoj, spomenuo potrebu traženja ratne odštete od Srbije za agresiju. Nino Raspudić (Most) nakon “aktualnog sata” govorio je o odnosu premijera prema zastupnicima u Saboru i njihovim pitanjima te naveo kako ni na jedno pitanje koje je tijekom proteklih nekoliko godina postavljao premijeru na “aktualnom satu” u Saboru, nije nikada dobio odgovor. Karolina Vidović Krišto osvrnula se na kršenje slobode tržišta u Hrvatskoj navodeći konkretne primjere vezane uz Konzum i Agrokor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Davor Dretar premijeru: Natjerati Srbiju da otkrije gdje je 2.800 nestalih iz Domovinskog rata!

“Iskoristiti proračunska sredstva i sredstva EU-a da se iz pepela podigne hrvatsko selo (…). Oštrim diplomatskim i svim mogućim političkim pritiscima natjerati Srbiju da otkrije gdje je 2.800 još uvijek nestalih iz Domovinskog rata. Od međunarodnih organizacija pod prijetnjom istupanja iz njih zatražiti da se divljačka agresija na Hrvatsku i službeno proglasi činom agresije, čime bi konačno imali osnovu da pred međunarodnim sudovima tražimo – ratnu odštetu koju nam Srbija treba i mora isplatiti.” – savjetovao je, među ostalim, premijeru Plenkoviću Davor Dretar (Domovinski pokret) u svom obraćanju u Saboru nakon “aktualnog prijepodneva”.

Evo što je još poručio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspudić: ‘Nikada ni na jedno pitanje u Saboru od premijera nisam dobio odgovor’

Nakon “aktualnog prijepodneva” za saborsku govornicu izašao je i Nino Raspudić (Most) koji je govorio općenito o odnosu premijera prema pitanjima koja mu zastupnici postavljaju.

“Moje osobno iskustvo u ove, već tri godine mandata sudjelujući na ‘aktualnom satu’ je da nikada ni na jedno pitanje na aktualnom satu od predsjednika vlade nisam dobio odgovor. Umjesto toga se pitanje odbijalo kao od teflona skretanjem, očito retorički istreniranim, na potpuno druge teme, ili ulaženjem u osobno vrijeđanje zastupnika koji je postavio to pitanje” – ističe Raspudić. Evo što je još poručio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karolina Vidović Krišto premijeru: “U Hrvatskoj se tržišna pravila razaraju”

Zastupnica Vidović Krišto na aktualnom satu premijeru s obratila s pitanjem vezanim uz (ne)slobodu tržišta u Hrvatskoj.

“Temeljne vrijednosti EU-a su vladavina prava, ali i slobodno tržište na kojemu svi sudionici imaju jednaka prava. U Hrvatskoj se tržišna pravila razaraju. Toj tvrdnji svjedoče i sljedeći slučajevi:

Fortenova grupi, bivšem Agrokoru, omogućili ste da s 29 % udjela kontrolira cijelu tvrtku. Tu svoju poziciju, koja je suprotna svim europskim normama, šef Pavao Vujnovac sustavno zlorabljuje. Njegova tvrtka terorizira Konzum i prisiljava ga da otkupljuje robu po skupljim cijenama. Primjerice, Konzum je tako izbacio međimurske krumpire, a prodaje krumpir iz Francuske.” – istaknula je Vidović Krišto među ostalim te je zaključila da “djelovanje Plenkovićeve vlade nije obična korupcija, već da je riječ o veleizdaji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo što je sve kazala:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.