Pregled tjedna: Mirjana Čagalj o obnovi nakon potresa, Vlč. Odilon-Gbènoukpo Singbo o ratu, Stipe Božić o Božiću

Božić
Foto: snimke zaslona

U prošlom tjednu javnost je bila zaokupljena Božićem, ali su na obljetnicu potresa mnogi podsjetili na nedovršenu obnovu. Dominirale su božićne i vjerske teme, ali i one vezane za obnovu nakon potresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirjana Čagalj o obnovi nakon potresa

Mirjana Čagalj, potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore za promet i graditeljstvo, koja se aktivno uključila u obnovu nakon potresa, gostovala je na televiziji N1 gdje je razgovarala o stanju na područjima opustošenima potresom.

Gradnja je proces koji traje, to nije kupiti WC papir, rekla je. Pored nedostatka radne snage, potrošena su sva sredstva iz Fonda solidarnosti, čak je prekoračeno ugovaranje pa će dio biti plaćen iz državnog proračuna.

Oko 11.000 objekata je obnovljeno, a samo u zadnjih godinu dana je izgrađeno oko 250 zamjenskih objekata. Na Baniji je teško vidjeti ljude koji stoje u kontejnerima. Njima su ponuđeni drugi smještaji, no oni su odlučili pričekati ondje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlč. Odilon-Gbènoukpo Singbo o vjeri i ratu

Gost LaudatoTV-a bio je vlč. Odilon-Gbènoukpo Singbo, beninski i hrvatski katolički svećenik, teolog i duhovni pisac. Objavio je dvije knjige kršćanskih razmišljanja ‘Oluja će proći: S Kristom kroz korizmenu svakidašnjicu’ i ‘Evanđeoske mrvice za unutarnju ekologiju’.

Njegov doktorski rad bio je na temu Teološko-bioetičkog vrednovanja transhumanističke antropologije. U svojoj najnovijoj knjizi ‘Poraz ljudskosti. Crkveni nauk u epohi nuklearnog oružja’ istražuje nauk i ulogu Crkve u trajno nemirnim ratnim trenucima.

Povod za pisanje ove knjige bio je rat kojim je Rusija napala Ukrajinu, a ti nemili događaji ponovno su u središte stavili pitanje crkvenog nauka o ratu i naoružanju, osobito u nuklearnoj epohi u kojoj se nalazimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stipe Božić o Božiću

Poznati hrvatski alpinist Stipe Božić rođen je na – Božić. Točnije na svetoga Stjepana. Ime je dobio po svome nebeskome imenjaku i po djedu, koji se također zvao Stjepan, otkrio je za HRT.
Kao datum rođenja upisan je međutim 2. siječnja, jer je u selu bio veliki snijeg pa su ga u matične knjige upisali kad su stigli do matičara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.