Prema zakonu imena su morala biti objavljena još 2021.: Zašto MZO šuti o recenzentima povučenog udžbenika?

imena
Foto: fah

Jedne recenzente angažiraju sami nakladnici, druge Ministarstvo, rekao je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs. Bilo je to još prije Božića, a dodao je kako recenzenti, ni jedni ni drugi, nisu napravili dobar posao kod povučenog udžbenika. I dok su imena izdavačevih recenzenata već odavno poznata, imena recenzenata, tj. članova stručnog povjerenstva, za Ministarstvo i dalje ne znamo. Ipak, ona su po zakonu morali biti objavljena, iako ih nismo uspjeli pronaći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dossier: Ideološko-interesna mreža oko povučenog udžbenika – Inicijativa mladih i nekompetentni Torbica

Zakon kaže – imena se objavljuju javno

Zanimljivo je kako je iz Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu jedna stvar vrlo jasna:

U  članku 7. piše:

(6) Nakon završetka postupka odobravanja udžbenika lista članova stručnih povjerenstava poredanih abecednim redom bit će objavljena na mrežnim stranicama Ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj popis na stranicama Ministarstva nismo uspjeli pronaći. Isti smo zatražili od Ministarstva putem zahtjeva za pristup informacijama, ali i od kabineta Ministra, no do objave članka nismo ga dobili.

Što smo još tražili od Ministarstva osim imena?

Od Ministarstva smo tražili i kopiju rješenja o povlačenju udžbenika. Osim toga pitali smo ih tko su članovi stručnog povjerenstva, koje je imenovao ministar, a koji su recenzirali sporni udžbenik. Također i ugovore koje imaju s članovima stručnog povjerenstva koji su recenzirali navedeni udžbenik, informaciju koliko su plaćeni i hoće li Ministarstvo tražiti povrat novca. Zanimale su nas općenito posljedice za recenzente, ali i za izdavačku kuću Profil Klett, čiji su recenzenti također pogriješili.

Tražili smo i recenzije za navedeni udžbenik koje su napravljene za Ministarstvo. Pitali smo i kada je imenovano stručno povjerenstvo koje je odobrilo sada povučeni udžbenik i tko ga je imenovao. Ministarstvo nam još nije dostavilo niti informaciju u koliko se škola koristio povučeni udžbenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Ministarstvo znanosti i obrazovanja povuklo je nedavno udžbenik povijesti za učenike 4. razreda gimnazije pod nazivom „Zašto je povijest važna? 4“. Autori su Miljenko Hajdarović, Vedran Ristić i Nikica Torbica, a izdavač Profil Klett d.o.o.

Narod.hr doznao ime jedne od recenzenata, AZOO se poigrava s odgovorom

Prema informacijama dostupnim portalu Narod.hr viša savjetnica za povijest u Agenciji za odgoj i obrazovanje Loranda Miletić bila je recenzentica povučenog udžbenika za povijest 2021. I to u povjerenstvu Ministarstva znanosti i obrazovanja. No, prema Zakonu, kao zaposlenica AZOO-a to nije smjela biti.

Agencija za odgoj i obrazovanje (AZOO) za Narod.hr je odgovorila kako viša savjetnica za povijest Loranda Miletić nije bila recenzentica povučenog udžbenika. S druge strane postavlja se pitanje je li onda bila članica stručnog povjerenstva Ministarstva znanosti i obrazovanja koje odobrava udžbenike? Jer to je zapravo jedno te isto, iako se koriste različiti izrazi. Potvrdio je to i ministar Radovan Fuchs. Iz  Agencije su se zaigrali i na taj način pokušali izbjeći precizan odgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dossier: Razotkrivamo ideološko-interesnu mrežu oko povučenog udžbenika povijesti

Miletić spominju u dijelu gdje govore o recenzentima izdavača Profil Klett. Pritom se pozivaju na brojne članke zakona kojima pokušavaju poručiti kako nije bilo nezakonitosti. Ali pokušavaju i protumačiti nam kako za MZO udžbenike ocjenjuje stručno povjerenstvo, a ne recenzenti, kako smo ih pitali. Isti dan ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs  sam  članove stručnog povjerenstva naziva recenzentima. To oni i jesu, jer po zakonu daju pismeni kritički prikaz, ocjenu udžbenika.

Novi zahtjev za pristup informacijama

Portal Narod.hr zbog ovakve je situacije ponovno uputio AZOO zahtjev za pristup informacijama. U njemu smo ponovno zatražili potvrdu je li gospođa Loranda Miletić bila član stručnog povjerenstva MZO-a za odobravanje povučenog udžbenika (recenzent). Zatim informacije tko je (Dubravka Brezak Stamać, bivša ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje, ili netko drugi), kada i na temelju čega odobrio sudjelovanje u tome. Pitali smo i jesu li MZO informirali da je netko od njihovih zaposlenika suprotno zakonu bio u stručnom povjerenstvu za odobravanje udžbenika?

Tajna imena recenzenata MZO-a koji nisu obavili svoj posao

Pogreške koje su se pojavile u udžbeniku ukazuju na izostanak potpune recenzije, kao i na mogućnost da u udžbeniku ima i drugih pogrešaka. Recenziranje se provodi na dvije razine – kod izdavača i kod Ministarstva. Prema Zakonu o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu dužnosnici i službenici ministarstva nadležnog za obrazovanje te službenici ustanove za vanjsko vrednovanje obrazovanja i ustanova nadležnih za sustav odgoja i obrazovanja ne mogu biti autori, urednici niti recenzenti udžbenika.

Postupak utvrđivanja usklađenosti udžbenika s predmetnim kurikulumom i međupredmetnim temama te pravilnikom provode stručna povjerenstva koja imenuje ministar, a imena su tajna. Iako su imena recenzenata Ministarstva tajna dok traje proces odobravanja udžbenika, ona se javno objavljuju nakon što udžbenik bude odobren za Katalog. Zašto ih trenutno nismo mogli pronaći na stranicama Ministarstva, iako datiraju u 2021. godinu, nije jasno. Ali pravo je pitanje zašto Ministarstvo znanosti i obrazovanja šuti o imenima, ako su ih ionako po zakonu morali javno objaviti još prije dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.