Premijer Andrej Plenković: OECD bi dao konačni legitimitet Hrvatskoj na brojnim područjima

Foto: fah

Članstvo u Organizaciji za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) važno je za Hrvatsku jer bi ta međunarodna organizacija, u kojoj Hrvatska još nije članica, dala konačni legitimitet zemlji na više područja što bi bi bilo posebice korisno u privlačenju stranih investitora, rekao je u četvrtak u Davosu hrvatski premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je u četvrtak popodne doputovao na Svjetski gospodarski forum u Davos, a svoj je boravak započeo s nekoliko bilateralnih sastanaka, među ostalim s glavnim tajnikom OECD-a Angelom Gurrijom.

“Razgovarali smo o koracima koje bi Hrvatska trebala poduzeti glede članstva u OECD-u, još gotovo jedinoj međunarodnoj organizaciji kojoj bismo mogli pristupiti a koja daje konačni legitimitet i u smislu gospodarskog stanja, i u smislu fiskalne odgovornosti, i funkcioniranja pravne države. To bi bilo vrlo korisno”, kazao je novinarima Plenković nakon sastanka.

OECD ima 35 zemalja članica, gospodarski najrazvijenijih zemalja svijeta, a trenutno u fokusu ima Hrvatsku, Rumunjsku, Argentinu i Peru. Bilo bi dobro, smatra hrvatski premijer, da tijekom 2017. OECD potvrdi da je zainteresiran za ulazak Hrvatske te da onda krenu pregovori i Hrvatska se uspije priključiti u sljedećem valu proširenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je da bi to Hrvatskoj dalo dodatni poticaj “osobito kod međunarodnih investitora što je na ovakvom skupu jedna od važnijih poruka”.

Uz sastanak s Gurrijom, Plenković je razgovarao i s visokom predstavnicom EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Federicom Mogherini o nadolazećim skupovima Europskog vijeća kao i o BiH, Srbiji i Kosovu što su teme, kako je rekao premijer, „koje su i njoj i nama prioritetne“.

Premijer se sastao i sa švicarskom predsjednicom Doris Leuthard, te gruzijskim premijerom Giorgijem Kvirikashvilijem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski je šef vlade najavio susret s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom u petak, te svoje sudjelovanje na panelu o jačanju europskog istočnog susjedstva na kojem će sudjelovati i srbijanski premijer Aleksandrar Vučić, ukrajinski predsjednik Petro Porošenko, austrijski šef diplomacije Sebastian Kurz i povjerenik za proširenje Johannes Hahn.

Plenković se sastaje sa Stoltenbergom po prvi put otkako je postao hrvatski premijer. “Želim čuti njegovu analizu s obzirom na sutrašnju inauguraciju američkog predsjednika Donalda Trumpa kao i analizu sigurnosnog stanja na jugoistoku Europe te hrvatske uloge u NATO-u”, rekao je premijer, te dodao kako je važno da je Hrvatska ove godine povećala proračun za obranu.

“Mislim da je to pravi signal jer NATO želi takve zemlje koje su u stanju biti interoperabilne s ostalim saveznicama “, rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Panel će pak biti prigoda da predstavim hrvatska stajališta o tome kako gledamo na situaciju u hrvatskom susjedstvu, da govorimo o politici europskog susjedstva, o BiH – što je za nas prioritet, o odnosima sa Srbijom, stabilnim odnosima Srbije i Kosova ali naravno i daljnjem putu zemalja kao što su Ukrajina i Gruzija, pojasnio je Plenković.

“Poruka je Hrvatske da je prije svega nužna stabilnost u našem susjedstvu jer to omogućuje kvalitetan i prosperitetan rast naše zemlje”, rekao je.

Iako se, prema najavama, neće raditi o bilateralnom susretu, premijer Plenković i premijer Vučić potvrdili su da će Davos biti prigoda za razgovore.

Svjetski gospodarski forum, neprofitna organizacija osnovana 1971. sa sjedištem u Ženevi, ove godine u središtu interesa godišnjeg sastanka ima pitanje populizma na koji će političari, ekonomisti, znanstvenici, umjetnici i aktivisti pokušati dati odgovore iz različitih aspekata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo 300 političkih čelnika iz 70 zemalja i oko 1000 čelnika velikih kompanija o tome raspravljaju od utorka do petka u Davosu, kao i o poticanju gospodarskog rasta, socijalnoj inkluziji i širenju automatizacije u industriji što dovodi do ukidanja radnih mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.