Vrhovni sud ukinuo je presudu od devet godina zatvora umirovljenom generalu JNA Borislavu Đukiću (71), optuženom za rušenje brane Peruća.
Proglašen je krivim za ratni zločin nad civilima prije godinu dana na Županijskom sudu u Splitu, na kojem će morati provesti novo suđenje. Od uhićenja u srpnju 2015. godine nalazi se u istražnom zatvoru, za koji u nedjelju istječe maksimalni rok.
“Nsjednici usvojena je moja žalba i ukinuta prvostupanjska presuda. Potvrđeni su svi žalbeni navodi o bitnim povredama kaznenog postupka i izostanku odlučnih činjenica. Niti jedan dokaz koji tereti mojeg klijenta nije izveden”, rekao je Željko Ostoja, odvjetnik Borislava Đukića za Slobodnu Dalmaciju.
Brana Peruća je u eksploziji pretrpjela oštećenja, no izdržala je zbog velikih napora djelatnika HEP-a koji su nasipanjem spriječili nastajanje udarnog vala vode i poplavu područja nizvodno od Peruće, što bi ugrozilo živote najmanje 50 tisuća ljudi.
“Đukić je isplanirao i organizirao rušenje brane sa ciljem potapanja područja Sinja, Trilja sve do Omiša na kojem prostoru živi oko 50 tisuća stanovnika. U temelje brane postavljeno je 30 tona eksploziva TNT, a kad je dobio zapovijed da minira, zapovjedio je svojim potčinjenima da aktiviraju eksploziv što su oni i učinili te je u tome teško oštećena brana, most, toranj i zgrada HEP-a. Rušenje brane i tragediju koja je prijetila potapanjem velikog područja spriječili su djelatnici HEP-a”, rečeno je u presudi Županijskog suda.
General JNA Đukić je u ovom slučaju bio optužen zajedno s Ratkom Mladićem, Milom Novakovićem i Brankom Koricom. Mladić je u zatvoru u Haagu, Đukić u splitskom, a Novaković i Korica su umrli.
Protiv Đukića je podignuta još jedna optužnica zbog ratnog zločina nad hrvatskim civilima, u kojoj ga se tereti da je kao zapovjedni kadar sa još četiri pukovnika i jednim potpukovnikom JNA od kolovoza 1991. godine, pa sve do vojno-redarstvene operacije Oluje izdavao naredbe topništvu i pješaštvu za napade na civilna naselja na području Šibenika.
Umirovljeni general JNA Đukić je uhićen u Crnoj Gori u srpnju 2015. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.