Prijepodnevnu raspravu u Hrvatskom saboru pratilo tek 20-ak zastupnika

Samo dvadesetak zastupnika pratilo je prijepodnevnu saborsku raspravu o prijedlogu Zakona o područjima i sjedištima sudova te pojašnjenja ministra pravosuđa Orsata Miljenića kako, kada je riječ o pravosuđu, plaćamo iznad prosjeka za ispodprosječnu uslugu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Imamo 45 sudaca na 100.000 stanovnika, a prosjek Vijeća Europe je 21”, istaknuo je Miljenić dodajući kako imamo organizacijski sustav koji u prosjeku ima dvostruko više zaposlenika nego paralelni sustavi, košta više nego oni, a ne daje rezultate.

Cilj zakona je, kaže, racionalizacija mreže sudova i specijalizacija.

Nova organizacija otvara mogućnost specijalizacije, veće mobilnosti i ravnomjernije radne opterećenosti sudaca, te ujednačavanje sudske prakse, rekao je Miljenić dodajući kako sada za pravosuđe izdvajamo prosječno više od drugih zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smanjenjem broja općinskih sudova sa 67 na 24, a prekršajnih sa 63 na 22 smanjuje se, istaknuo je, broj rukovodećeg osoblja te omogućuju uštede, ali i bolji rad pravosuđa.

“Svi podržavamo racionalizaciju i specijalizaciju dok ne zahvati naš grad i županiju. Moramo prestati tako razmišljati”, poručio je SDP-ov zastupnik Peđa Grbin, uvjeren kako je riječ o dobrom zakonskom prijedlogu koji će donijeti pomake u radu sudova.

Predstavnik manjina u Hrvatskom saboru Furio Radin uvjeren je kako se ne radi o poboljšanju, već o odsutajanju od “nečega što tradicijski dugo postoji”. U Istri se pokušaju ukinuti sudovi u Bujama i Rovinju koji postupke vode dvojezično, uvjeren je Radin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad nešto traje više od 100 godina, ne može se pljeskati kada ga se ukida. Govorite o matematici, brojkama, a mislim da bi trebali govoriti o građanima”, zamjerio je HSS-ovac Branko Hrg.

“Čude me neki koji misle da sud mora biti odmah pored vlastitog kafića, tek tako nek se nađe, ne vodeći računa o tome koliko to košta. I što to uopće za stranku znači da joj je sud i preko puta ulice, ako čeka 10 godina”, rekla je SDP-ova zastupnica Ingrid Antičević Marinović. Može biti udaljen i 100 kilometara, ako će biti za mjesec dana riješen predmet, branila je predloženi zakon, koji je u drugom čitanju.

Laburist Dragutin Lesar upozorio je na suce i sudove koju “rastežu s predmetima” naročito kod radnog sudovanja. Trebalo bi provesti stručnu lustraciju i izbaciti ih iz pravosuđa, smatra. “Sve dok to ne napravimo, dok iz pravosuđa ne odu silom propisa i mjera oni koji ne zavređuju nositi častan naziv suca, mi puno nećemo moći napraviti. To ja zovem stručna lustracija pravosuđa”, poručio je Lesar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Suci ne žele reforme, a o tome govori sve što se događa u pravosuđu. Naše pravosuđe je u lošem stanju i nedoraslo je poslu, krivac je sustav, a sustav omogućuje upravo Hrvatski sabor”, ustvrdio je nezavisni Branko Vukšić.

Tijekom cijele prijepodnevne rasprave o pravusuđu sabornica se nije punila, a novinari su primijetili kako je HNS-ova zastupnica Sonja Koenig snimala mobitelom svoju stranačku kolegicu Vesnu Sabolić dok je izlagala za govornicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.