Pritisci na majku jer odbija kemoterapiju za svoje dijete: Tko će odlučiti kako će se dijete liječiti – roditelji ili država?

Foto: Thinkstock

Nastavlja se priča desetogodišnje djevojčice iz Zagreba koja boluje od raka kostiju (osteosarkoma). Njezina majka, koja odbija da ona primi kemoterapiju, izložena je velikim pritiscima od strane bolnice. Prema medijskim informacijama može se zaključiti da bolnica i bez suglasnosti majke nastavila s planiranim liječenjem. Majka pak već otprije najavljuje odlazak na liječenje u Tursku, a za to je ljetos putem društvenih mreža organizirana akcija prikupljanja pomoći u kojoj je prikupljeno više od 800.000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji su jučer pisali o mogućnosti oduzimanja roditeljske skrbi majci zbog „odbijanja liječenja“ te naveli da se u tom slučaju djetetu imenuje drugi skrbnik. Iz Klinike za dječje bolesti Zagreb, gdje je djevojčica smještena, navode da se liječenje odvija prema pravilima struke, tvrdeći da od strane majke nema adekvatne suradnje te su o tome obavijestili nadležne insititucije.

Đula Rušinović Sunara: „Oduzeti roditeljsku skrb majci bez dokaza da je neuračunljiva- to ne drži vodu“

Suradnica pučke pravobraniteljice, Đula Rušinović Sunara, zgrožena je načinom na koji je administracija postupila prema djetetovoj majci te se osvrnula na najave o oduzimanju roditeljskih prava majci:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Država može što hoće, i parcijalno, i privremeno i kako god joj se svidi? Oprostite, jednoj mami, bez dokaza da je potpuno neuračunljiva, da se oduzimaju roditeljska prava? To ne drži vodu.“

Zbog odbijanja liječenja djeteta moguće oduzimanje roditeljske skrbi

Majka djevojčice nije htjela govoriti za HRT, ali je, kako navode, putem društvenih mreža, napisala da ne odustaje od liječenja u inozemstvu te da priprema i tužbu protiv bolnice. Prenose tako dio njezine objave koji se vjerojatno odnosi na pitanje oduzimanja prava na skrb nad djetetom:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Lažno je napisano. Ništa mi nije oduzeto i ovo je maslo bolnice jel ih javno prozivam zbog svega šta se radi po bolnici, a ljudi nemaju pojma ništa“

Liječnički konzilij bez suglasnosti majke odlučio o nastavku liječenja?

Ravnateljica Centra za socijalnu skrb Zagreb Tatjana Brozić demantirala je da su majci ograničili roditeljsku skrb i djetetu dodijelili skrbnika, no bolnica je, kaže, sama primijenila poseban propis u zakonu. Liječnički konzilij odlučio je da primijeni Zakon o zaštiti pacijenata, da se radi o neodgodivoj intervenciji, i nastavio liječiti dijete, kaže Brozić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravobraniteljica za djecu, Helenca Pirnat Dragičević te Centar za socijalnu skrb tvrdi kako je bolnica postupila ispravno te kako postoji mogućnost da se protiv roditelja poduzmu određene mjere, među kojima je i mjera oduzimanja roditeljske skrbi.

Ministar Kujundžić sastat će se s majkom: „Roditelji u svom očaju i strahu ne prepoznaju važnost liječenja“

Ministar zdravstva Milan Kujundžić najavio je razgovor s roditeljima. „Na žalost, nekada roditelji u svom očaju i strahu ne prepoznaju važnost liječenja i vremena“, rekao je ministar. Dodao je i kako će prvo skupiti više informacija i pokušati pomoći i djevojčici i majki. Što se tiče mogućnosti da se djevojčicu liječi u inozemstvu, kaže kako je za to potrebna suglasnost HZZO-a koji po potrebi organizira i prijevoz. Misli i da ne treba trčati sa zakonskom mogućnošću oduzimanja skrbi majci te da će se uz razgovor i objašnjenja sve to otkloniti.

Kako će se situacija dalje razvijati i hoće li majka uspjeti u svojim nastojanjima da donese sama donese odluku o liječenju svog djeteta ili će joj daljnji razvoj situacije biti nametnut?
Može li liječnički konzilij oduzeti pravo roditeljima da odluče o nečemu takvom kao što je kemoterapija?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.