Fond hrvatskih branitelja, ako uspiju pregovori između InterCapitala i Erstea, mogao bi dobiti novog upravitelja. Upravljanjem ovim fondom je prilično unosan posao, ako uzmemo u obzir da mu 97 posto portfelja čini jedna dionica – HT – a da je upravljačka naknada prošle godine iznosila 633 tisuće eura.
InterCapital, najveća neovisna investicijska kuća u Hrvatskoj, inače pregovara s Erste Asset Managementom o prodaji svojih 12 investicijskih fondova. Među fondovima koji su predmet pregovora je i Fond Hrvatskih branitelja, koji bi se, ako posao bude uspješno zaključen, tako mogao vratiti pod upravljanje Erstea, koji je njime i upravljao do 2015. godine, piše Forbes.
Upravljanje Fondom hrvatskih branitelja vjerojatno je jedan od boljih biznisa u financijskom sektoru jer, realno, nema nikakvog upravljanja s obzirom na to da se on sastoji praktički od samo jedne dionice – 97 posto portfelja fonda, prema izvješću za 2023. čini dionica Hrvatskog telekoma.
Naknada za upravljanje prošle godine iznosila 633 tisuće eura
Fond je nastao prije gotovo dva desetljeća, a ideja je bila financijska potpora braniteljima i njihovim obiteljima tako što će u njegovu imovinu unijeti dionice državnih kompanija. Konkretno, radilo se u najvećoj mjeri o dionicama Hrvatskog telekoma i Ine. Dionice Ine fond je 2008. godine prodao mađarskom MOL-u te se njegov portfelj sveo na jednu dionicu, uz s obzirom na veličinu fonda od preko 150 milijuna eura, simboličnu količinu dionica Kutjeva i Vjesnika, koji je u likvidaciji.
Naknada za upravljanje Fondom hrvatskih branitelja iznosi 0,488 posto godišnje, malo ispod zakonskog maksimuma, a obračunava se dnevno na osnovicu ukupne vrijednosti imovine Fonda umanjene za obveze, a isplaćuje se mjesečno. Konkretno, za 2023. godinu radi se o ukupnom godišnjem iznosu od 633 tisuće eura.
>Hypo Alpe-Adria-Invest preuzeo upravljanje Fondom hrvatskih branitelja
Politika Fonda po Zakonu konzervativna, a u praksi upravo suprotna
Zakonom o Fondu hrvatskih branitelja, člancima od 32. do 34., propisana je konzervativna politika ulaganja, te bez ograničenja može ulagati tek u obveznice, a u dionice najviše do 10 posto. Kao što je već spomenuto, fond gotovo cijelu imovinu ima u jednoj dionici, što je suprotno od konzervativne politike ulaganja predviđene Zakonom.
Forbes je upitao InterCapital je li trenutna struktura u skladu sa Zakonom, na što smo dobili sljedeći odgovor: “Ulaganje imovine Fonda Hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u cijelosti je u skladu s odredbama važećeg Zakona o Fondu i Statuta Fonda. Skrećemo pažnju da su dionice oznake HT unesene u imovinu Fonda na temelju odredbi Zakona o privatizaciji HT-a.
U tom smislu ističemo odredbu članka 31. Statuta Fonda kojom je propisano da se odredbe o ograničenjima ulaganja ne primjenjuju u slučaju kada se Fondu dodjeljuje imovina u postupku privatizacije pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske (Izuzeci od ograničenja ulaganja). Nadalje, ističemo da ulaganje imovine Fonda kontrolira depozitna banka te regulator (Hanfa). Stoga, opisano ulaganje imovine Fonda ne predstavlja kršenje niti jedne odredbe primjenjivih pravnih izvora.”
Ograničenja ulaganja ne odnose se na privatizirane državne tvrtke, a predviđeno je da su Fond sastoji upravo od njih
Točno je da u Statutu piše da se odredbe o ograničenjima ne primjenjuju kada se Fondu dodjeljuje imovina u postupku privatizacije tvrtki u državnom vlasništvu, ali isto tako u Zakonu, u članku 37. piše “Ako su prekoračenja ograničenja ulaganja iz ovog Zakona posljedica okolnosti na koje Društvo nije moglo utjecati ili ostvarivanja prava upisa, Društvo je dužno uskladiti ulaganja Fonda u roku od tri mjeseca od dana nastanka prekoračenja ulaganja.”
Ako se taj rok od tri mjeseca ne odnosi i na dionice koje su dobivene od države, onda ograničenja ulaganja kakva su propisana u Zakonu nemaju smisla, jer su sve dionice koje su ili će biti unesene u fond iz privatizacije državnih tvrtki, pa se na njih ne primjenjuju ograničenja. Naime, člankom. 28. Zakona definirano je da imovinu fonda “čine dionice odnosno udjeli trgovačkih društava te novčani iznosi rezervirani za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji iz privatizacije pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske te donacije.”
Znači, kad sve zbrojimo i oduzmemo, imamo propisanu strukturu ulaganja, koja nema veze sa stvarnim stanjem, zato što se ograničenja ne odnose na dionice privatiziranih državnih tvrtki, od kojih bi se fond trebao sastojati. I već gotovo dva desetljeća netko ubire upravljačku naknadu za fond koji se sastoji od, sada, dominantno jedne dionice.
>Odbor za ratne veterane imenovao Đakića u Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja
Što o svemu misli Ministarstvo branitelja
Odgovornost za rad, osim društva za upravljanje, ima i Upravni odbor fonda, na čijem čelu je ministar branitelja Tomo Medved. Forbes Hrvatska pitao je Ministarstvo branitelja imaju li informacije da bi Fond mogao promijeniti društvo za upravljanje, namjeravaju li raspisati natječaj za novog upravitelja s obzirom na relativno visoku cijenu upravljanja te smatraju li da je aktualna struktura ulaganja u skladu sa Zakonom.
Što se tiče pitanja jesu li upoznati s time da bi se mogao promijeniti upravitelj, odgovorili su da “Ministarstvo hrvatskih branitelja raspolaže svim informacijama vezanim uz Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te smo u svakodnevnoj komunikaciji s Društvom za upravljanje Fondom InterCapital Asset Management.”
Ministarstvo: Društvo za upravljanje radi i komunikaciju s članovima
Što se tiče visine naknade za upravljanje fondom s jednom dionicom, iz ministarstva su odgovorili da postoje i drugi poslovi koje obavljaju.
“Angažman Društva za upravljanje uključuje značajan broj radnji koje se ne odnose samo na upravljanje imovinom Fonda u klasičnom smislu, već i na svakodnevnu komunikaciju s imateljima udjela u Fondu, provođenja rješenja o nasljeđivanju te odgovaranja na brojne upite imatelja udjela i slično. Primjerice, samo tijekom ove godine poslano je više od 2000 odgovora na upite javnih bilježnika koji vode ostavinski postupak te oko 600 odgovora nasljednicima imatelja udjela u Fondu”, stoji u odgovoru Ministarstva.
Kažu i da su Upravni odbor fonda i Društvo za upravljanje “izuzetno aktivni” u komunikaciji s HT-om čije dionice su glavno ulaganja.
>Medveda pitali je li mu draži Pupovac ili Ćipe: Odgovor je nevjerojatan
“Navedeno se očituje u aktivnom korištenju dioničarskih prava, pa je tako ove godine društvo podnijelo protuprijedlog na Glavnoj skupštini navedenog izdavatelja u odnosu na način isplate dividende, sve u svrhu zaštite imovine Fonda, a posljedično i imatelja udjela. Upravo je angažman društva zajedno s UO Fonda pridonijelo značajnom povećanju isplate dividende HT-a te ukupnoj isplati koju HT provodi prema dioničarima, što uključuje i program otkupa vlastitih dionica.
Sve to rezultiralo je kontinuiranim rastom cijena dionice što je pridonijelo i povećanju vrijednosti udjela svih članova Fonda. Uz to, značajne prednosti koristi i Zaklada hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koje je značajni korisnik sredstava Fonda na temelju Zakona”.
Što se tiče ograničenja ulaganja, dobili smo odgovor sličan kao i iz InterCapitala – da se ograničenja ne primjenjuju u slučaju dodjele dionica iz privatizacije državnih tvrtki.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Forbes Hrvatska
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.