Prof. dr. sc. Nenad Hlača: Znaju li kreativci koji pišu interpretativnu izjavu uz IK što stoji na stranicama njihova Ministarstva?

Foto: Nenad Hlača

Budući da je javni prostor ozbiljno zatrpan proturječnim informacijama o Istanbulskoj konvenciji čini se da treba smiriti tenzije i ukazati na činjenice. Posegnuo sam za službenim stranicama nadležnog Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Republike Hrvatske i našao ohrabrujuće podatke koje citiram:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Nasilje u obitelji predstavlja kršenje temeljnih ljudskih prava svih žrtava bez obzira na spol.

Nasilje se može dogoditi svakome, bez obzira na dob, spol, status, obrazovanje, rasu, nacionalnost, spolnu orijentaciju ili materijalnu situaciju.

Nadalje na snazi su i odredbe Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji kojom se nadležna tijela zadužuju na poduzimanje potrebnih aktivnosti u cilju zaštite žrtava nasilja u obitelji te predstavljaju nadogradnju uspostavljenog sustava zaštite žrtava nasilja u obitelji. Isto tako, na snazi su i odredbe Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji koji sadrži niz precizno određenih mjera nadležnih tijela u njihovom postupanju te oblike, sadržaj i način suradnje tijela koja sudjeluju u otkrivanju i suzbijanju nasilja i pružanju pomoći i zaštite osobi izloženoj bilo kojem obliku ili modalitetu nasilja u obitelji (policija, centri za socijalnu skrb, zdravstvene i odgojno-obrazovne ustanove, pravosudna tijela).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poradi pružanja nužne pomoći žrtvama nasilja u obitelji diljem Republike Hrvatske uspostavljene su linije pomoći, odnosno SOS telefoni za žrtve nasilja u obitelji, te skloništa za žrtve nasilja u obitelji čiji su podaci dostupni u Adresaru ustanova, organizacija i ostalih institucija koje pružaju pomoć, podršku i zaštitu žrtvama nasilja u obitelji.

Skloništa za žrtve nasilja u obitelji korisnicama/cima osiguravaju besplatne usluge koje uključuju siguran smještaj, prehranu, održavanje osobne higijene, psihosocijalnu, pravnu i materijalnu pomoć. Smještaj u skloništu za žrtve nasilja u obitelji moguće je osigurati osobnim kontaktom skloništa, posredstvom centara za socijalnu skrb i policije.  Zakonodavni okvir: Kazneni zakon, Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, Prekršajni zakon, Zakon o policijskim poslovima i ovlastima, Zakon o kaznenom postupku, Zakon o zaštiti svjedoka, Zakon o novčanoj naknadi žrtvama kaznenih djela  stupa na snagu danom ulaska Republike Hrvatske u EU, Zakon o suzbijanju diskriminacije, Zakon o ravnopravnosti spolova, Zakon o socijalnoj skrbi, Pravilnik o provedbi psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji i završno Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji.“ Završen citat.

Studente poučavamo da zakonodavni okvir uključuje objavu u službenom glasilu Republike Hrvatske, stupanje na snagu, a bilo bi dobro, i primjenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Netko je davno pametno zaključio: Summum ius summa iniuria. Nameće se pitanje da li kreativci koji pišu interpretativnu izjavu u svezi s Istanbulskom konvencijom uopće znaju što li stoji na službenim stranicama njihova Ministarstva?

Potaknut javnim nastupom kolegice Dubravke Šimonović koja je radila na tekstu Istanbulske konvencije zamolio sam ju da mi točno odgovori koje bi članke Konvencije trebalo primijeniti na ove konkretne slučajeve iz naše prakse:

„Četvrti slučaj dvostruke smrti povezane s ljubavnim odnosima u tjedan dana. Prema prvim i neslužbenim informacijama, radi se o 78-godišnjem Zagrepčaninu i njegovoj 43-godišnjoj izvanbračnoj supruzi koji su počinili samoubojstvo iz revolvera zasad nepoznate marke. Za sada nismo utvrdili elemente kaznenog djela i prema svemu sudeći radi se o dvostrukom samoubojstvu iz vatrenog oružja Kako smo neslužbeno doznali, kao motivi samoubojstva spominju se bolest i neimaština. Ovaj slučaj četvrti je sličan slučaj dvostruke smrti, bilo samoubojstva ili ubojstva osoba koje su bile u ljubavnom odnosu, ili je jedna od strana bila odbijena. Tjedan strave započeo je u ponedjeljak na zagrebačkom Srebrnjaku kada je zaštitar A.J. (25) iz pištolja ubio N.D. (17) jer mu nije uzvraćala ljubav, pa hicem iz pištolja presudio i sebi. Samo dan kasnije bivši suprug A.Č. (29) ušetao je u kafić u Puli u kojem je radila i ubio je s dva hica. H.Č. (40) odmah je potom presudio i sebi. Krvavi niz nastavio se stravičnom dvostrukom smrću u Osijeku. Učitelj B.Š. (48) legao je u krevet s ljubavnicom V. V. (46). Izudarao ju je čekićem i izbo nožem, a onda je sebe počeo lupati čekićem i na kraju si presudio ubodom u prsa. Policajce koji su zakasnili samo desetak minuta dočekalo je oproštajno pismo u kojem je stajalo da su zajedno odlučili poći u smrt.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

New York je naravno daleko. Odgovori s uputom na članke Konvencije nadam se stižu uskoro. Rado ću ih objaviti.

* Prof. dr. sc. Nenad Hlača rođen je u Rijeci 1958. Diplomirao na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 1980. gdje je redoviti profesor, na Katedri za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Profesor honoris causa na Universidad Abierta Interamericana u Buenos Airesu. Stalni je znanstveni savjetnik Ustavnog suda Republike Hrvatske. U zvanje izvanrednog profesora za područje pravo, grana obiteljsko pravo, izabran je 1998. godine. Oženjen, otac dvoje djece.

** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.