Prof. radnog prava o uvjetovanju potpora za cijepljene radnike: S razlogom ima prigovora

prof. gotovac cijepljenje
Foto: Snimka zaslona, Fah; fotomontaža: Narod.hr

Obvezno cijepljenje ili ne? Uvjet za potpore bit će 70 posto cijepljenih radnika, protuustavno ili protuzakonito? Viktor Gotovac s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Katedra za radno i socijalno pravo rekao je u HTV-ovoj emisiji “Studio 4” da je pitanje hoće li takve odluke vladajućih dati rezultate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Predsjednik sindikata nezadovoljan Plenkovićevom ucjenom: ‘Odgovornost prebacuje na poslodavaca’

> HUP UMSP: Neprihvatljivo je razinu procijepljenosti dovoditi u korelaciju s potporama

> Plenković: Sa sindikatima i poslodavcima dogovoren mehanizam koji bi trebao potaknuti cijepljenje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godina i pol borbe s COVID-om od kojeg je preminuo velik broj osoba, borba je za uspjeh, a ne za dokazivanje tko je u pravu ili tko nije u pravu, tko je učinio nešto što je zakonito ili nije, što je ustavno ili protuustavno.

– Mislim da su to sekundarna pitanja – je li nešto zakonito ili ustavno. Sve možete staviti u zakon i onda je zakonito, rekao je Gotovac.

–  Je li ustavno? Imamo Ustavni sud i on će o tome odlučivati, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovac: Ne treba slušati liječnike koji šire panične informacije, treba vjerovati struci

Obveznost uvijek stvara reakciju jer pojedinci nisu spremni podržati nešto što im se nameće.

– U društvu bi trebali staviti jednu svijest društvenih vrijednosti da kroz sustav obrazovanja i kroz javnu televiziju djelujemo u tom smjeru da ovo društvo počne prihvaćati postulate struke, a ne da im se opire, poručio je profesor Gotovac.

Ne treba slušati raznorazne liječnike koji putem društvenih mreža i ostalih medija šire panične informacije. Treba vjerovati u struku i znanost, a što se tiče COVID-a, najvažniji su epidemiolozi i infektolozi. Bitna je medicinska struka da približi ljudima cijelu situaciju, a politika treba preuzeti svoju odgovornost i napraviti prijedlog odluke zakona na stručan način, koja će biti ustavna, ali i prihvatljiva građanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mislim da je moguće napraviti zakon u kojem će to biti ustavno i kojim će se obvezati te struke. Ako možemo obvezati roditelje da cijepe djecu, tako je moguće napraviti zakon o cijepljenju cijele populacije ili dio populacije, naglasio je Gotovac.

“Sindikati moraju štiti svoje članove”

Svaka korupcijska afera, svaka svađa između političkih aktera, svaki potez u društvu koji na neki način ima svoje političke refleksije ruši povjerenje u institucije sustava. Afere koje se svakodnevno događaju pokazuju da je tome tako i građani imaju razloga ne vjerovati sustavu. Oko obveznog cijepljena u obrazovanju već se bune sindikati, ali oni nisu epidemiološke organizacije i nisu politički birani.

– Oni moraju štiti svoje članove i cijepljene, ali i necijepljene, dodao je Gotovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvjet za potpore bit će 70 posto cijepljenih radnika, a pitanje je mogu li poslodavci to ispuniti.

– Ne možete tražiti od osobe, više nego što ona može. Kako će poslodavci odgovoriti? Hoće li im se dati neki instrumenti da oni to učine obveznim?, pitao se Gotovac.

– S razlogom ima dosta prigovora i od strane sindikata, ali i poslodavaca, rekao je.

“Ne treba oko svega stvarati prostor političke borbe”

– Kad bi se svi radnici i cijepili, nisam siguran da bi to utjecalo na našu procijepljenost, naglasio je.

To je mjera o kojoj treba promisliti smatra profesor s Katedre za radno i socijalno pravo. Gotovac vjeruje da se mjerama promocije može postići veći broj cijepljenog stanovništva.

Predsjednik Vlade uspio je pribaviti dovoljan broj cjepiva te ne treba oko svega stvarati prostor političke borbe. Covid potvrde blaža su mjera i dobar put, ali nagrade za cijepljenje podcjenjivanje su građana.

Gotovac smatra da se u Hrvatskoj često mijenjaju zakoni te da i to stvara nepovjerenje građana. Govorio je i o novom Zakonu o radu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.