Nedjelja, 19 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Projekt “Crveni križ u Gradu”: U Dubrovniku tijekom sezone 4059 intervencija

Podijeli

U sklopu projekta “Crveni križ u Gradu” u pet mjeseci ovogodišnje turističke sezone dubrovački Crveni križ je, sa 60-tak članova Kluba mladih organiziranih u dvočlane timove prve pomoći, ostvario 4.059 intervencija u 29.096 sati dežurstva na 16 lokacija – u povijesnoj jezgri, na gradskim plažama, dubrovačkim i stonskim zidinama te otocima Lokrum i Koločep.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 4.059 ovogodišnjih intervencija njih 1.084 bilo je saniranje rana na rukama i nogama, a potom slijede žuljevi na rukama i nogama (996), ogrebotine (632), ubodi ježa ili ribe (201), ubodi osa i pčela, opća slabost (oboje po 158) te opekline od meduza i vlasulja (134).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Živko Šimunović izjavio je u srijedu u Dubrovniku kako je riječ o projektu koji se provodi već četvrtu godinu, a ove godine protegnuo se od 1. svibnja do 31. rujna. “Jako smo zadovoljni kako je projekt proveden ove godine i zahvaljujemo našim partnerima koji su nas i ove godine financijski poduprli“, rekao je Šimunović.

Predsjednik Gradskog društva Crvenog križa Dubrovnik i inicijator projekta Vicko Mihaljević naglasio je kako je ideja o projektu nastala slučajno, nakon jedne nezgode koja se dogodila na dubrovačkim zidinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Reagirao je tada HGSS, a ja sam se pitao kako nema nikoga tko bi unesrećenima na licu mjesta pružio prvu pomoć. Onda smo 2015. godine osposobili naše mlade članove, srednjoškolce i studente, za pružanje prve pomoći na dvije lokacije: tvrđave Minčeta i Sveti Ivan. U početku je bilo skeptika, ali je projekt s godinama zaživio i pokazao se iznimno smislenim i korisnim, što dokazuju brojke“, podsjetio je Mihaljević.

Istaknuo je kako je projektom konačno pokriven međuprostor prve pomoći kao odgovornosti svakog građanina, koji se po navici vode mišlju ‘zovi Hitnu’. “Kad se nesreća dogodi na tvrđavi Minčeta Hitna pomoć izgubi najmanje pola sata vremena dok se tim popne, a presudne su minute. Zato je bitno da prvu pomoć pruže educirani ljudi odmah i na licu mjesta, kako bi unesrećeni živ dočekao Hitnu pomoć“, pojasnio je Mihaljević.

O projektu su pohvalno govorili gradski pročelnik za obrazovanje, sport, socijalnu skrb i civilno društvo Dživo Brčić, tehnički tajnik Društva prijatelja dubrovačke starine Lukša Hanza, ravnatelj Rezervata Lokrum Ivica Grilec, pomoćnica ravnatelja županijskog Zavoda za hitnu medicinu Nikolina Duper te Stijepo Domijan iz gradske Turističke zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt “Crveni križ u Gradu” od 2015. do 2018. godine proširio se s dvije na šesnaest lokacija. Broj osoba u četiri godine uvećao se s devet na 60, broj dana sa 70 na 153, broj radnih sati sa 1.714 na 29.096, a broj intervencija sa 864 na 4.059.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/sv

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci