Pupovac nakon skidanja zastave smislio što će poručiti hrvatskoj javnosti: ‘Ustaše’ i dalje glavni problem

Foto: Snimka zaslona

Predsjednik SDSS-a, saborski zastupnik i koalicijski partner Andreja Plenkovića Milorad Pupovac nakon višetjedne šutnje opet je progovorio u javnosti, naznačivši svoju ulogu u odnosima između Hrvatske i Srbije, nastavivši istodobno svoju retoriku o “ustaškoj” opasnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pupovac je nastupio na hrvatskom programu međunarodne televizijske mreže N1, gdje je odgovarao na upite o skorašnjem posjetu predsjednika vlade Andreja Plenkovića Subotici u kontekstu napetosti u Srbiji i o hrvatsko-srbijanskim odnosima, a usput je ponavljao svoje poznate teze o “ustaškom naslijeđu” u Hrvatskoj.

Pupovac o hrvatsko-srbijanskim odnosima

Plenković će 23. lipnja, na Dan hrvatske zajednice u Srbiji, boraviti u radnom posjetu Subotici, gdje će sudjelovati u svečanosti otvaranja Hrvatske kuće čiju izgradnju je financirala hrvatska vlada.

Taj je posjet i hrvatsko-srbijanski odnosi, posebice u kontekstu unutarnjih napetosti u Srbiji, je bio središnja tema razgovora s Pupovcem na N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik SDSS-a pritom je ostavio dojam osobe koja izravno sudjeluje u aktualnim kontaktima između hrvatskog i srbijanskog državnog vrha, ali je istodobno u svom poznatom stilu skretao pozornost s gorućih pitanja na načelne teme koje su tradicionalno sadržaj njegove osobne politike.

Pupovac tvrdi kako Plenkovićev odlazak u Suboticu ne može utjecati na unutarnje probleme u Srbiji

Na upit voditelja, Pupovac je rekao kako se Plenkovićev posjet Subotici ne može povezivati s unutarnjim previranjima u Srbiji. Riječ je o potrebama hrvatske zajednice u Srbiji i potrebama Republike Hrvatske, naglasio je. Odbio je izravno odgovoriti na pitanje hoće li se Plenković u Subotici susresti sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem. Ukazao je na trenutačni proces otvaranja dijaloga između Hrvatske i Srbije, naglasivši kako je riječ o dvije države koje imaju različite poglede jedna na drugu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Hrvati u Srbiji – najdiskriminiraniji narod i manjina Europe

Osvrćući se na napetosti u Srbiji, posebice na masovne prosvjede, nazvao ih je “demokratskim procesom”, dodavši kako je to “jedna vrsta komunikacije između vlade i građana”, uz opasku da se Srbija nalazi u stanju ozbiljne traume. Na izravno novinarsko pitanje, odgovorio je kako “ne može reći” je li srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić speeman na dijalog sa svojim građanima.

“Ustaška opasnost” i “ugroženost Srba” glavne teme

Na pitanje o odnosu Srbije prema Hrvatskoj, konkretno o Vučićevoj izjavi da će se njegovi potomci boriti protiv “ustaša”, Pupovac nije izravno odgovorio, ali ga je iskoristio kako bi ponovio vlastitu tezu o opasnosti od “ustaša”.

“Zarobljenost hrvatskog i srpskog društva ustašama i četnicima je dramatična i tragična”, rekao je, postavljajući znak jednakosti između sadašnjih odnosa u hrvatskom i srbijanskom društvu naspam tim povijesnim fenomenima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Pupovac bi Bulja kazneno gonio zbog ‘Za dom spremni’; Bulj mu odgovorio: Bio bih zadnja gnjida i ništarija kada bi se odrekao hosovaca

Pupovac nije krio da je izravno upoznat sa sadržajem dijaloga o ključnim pitanjima između dviju država, ali je odbijao otvoreno govoriti o tome, skrećući pozornost na teme o kojima inače uvijek govori. Rekao je međutim da ne vidi mogućnost negativnih posljedica zbivanja u Srbiji na hrvatsku manjinu u toj zemlji.

Oskvrnitelji hrvatske zastave krivi jer su povrijedili nečije osjećaje

Na pitanje o nedavnom incidentu u kojemu su pripadnici srpske manjine skinuli hrvatsku zastavu s jarbola, rekao je kako je to za osudu jer su to “simboli važni za ljude”. Iz njegove izjave proizlazi kako su počinitelji krivi samo jer su time povrijedili nečije osjećaje, ali pritom nije spomenuo zastavu kao simbol države koja sama po sebi zahtijeva poštovanje.

>Mlinarić u Saboru: Zastava nije komad krpe! Netko to treba reći – suživot nije uspio zahvaljujući gospodi iz HDZ-a

Voditelj emisije nije reagirao na Pupovčevu izjavu kako “dugo nije imao potrebu odgovarati na pitanja međunarodne zajednice što se to događa” u Hrvatskoj glede srpske manjine. Rečenica je izgovorena u kontekstu onoga što se u posljednje vrijeme tematizira u hrvatskoj javnosti i očito sugerira to da su određeni predstavnici međunarodne zajednice zainteresirani za to i da pokušavaju saznati upravo od njega “što se to događa”.

Navodni upiti Pupovcu iz međunarodne zajednice, Pupovčeve pohvale Plenkoviću

Međutim, nije rekao koji su to predstavnici međunarodne zajednice, koji je povod njihovih navodnih obraćanja njemu niti što im je pritom odgovorio. Iz te rečenice jedino proizlazi dojam da je on branitelj prava Srba u Hrvatskoj, da su ugroženi i da je međunarodna zajednica zbog toga zabrinuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Pupovac o Zekanovićevoj podršci Plenkoviću: ‘Dobro da je shvatio neke stvari’

Voditelj mu je postavio sugestivno pitanje, tvrdeći da su u tijeku napadi na srpsku manjinu, da se oni događaju čak i u Saboru i da ih “HDZ odšuti”. Pitanje se konkretno odnosilo na izričaj zastupnika Hrvoja Zekanovića, a voditelj je želio od Pupovca saznati je li Zekanović potreban Plenkoviću kao koalicijski partner. Pupovac je odgovorio kako “nije siguran” da je Zekanović potreban Plenkoviću i istodobno izrazio snažnu pohvalu Plenkoviću, tvrdeći kako njegova uloga u Europskoj uniji donosi Hrvatskoj ogromnu korist.

Uzevši u obzir da se posljednjih tjedana nije izjašnjavao o aktualnim temama koje su tradicionalno glavni sadržaji njegovih istupa, stječe se dojam da je Pupovac bio suzdržan ne htijući time opterećivati osjetljivu diplomatsku razmjenu između Zagreba i Beograda u kojoj sudjeluje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.