Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac izjavio je u srijedu vezano za dvojezične ploče u Vukovaru da očekuje od svih, uključujući i premijera i predsjednicu Republike, da se više angažiraju protiv produbljivanja podjela, netolerancije i neprovođenja zakona.
“Mislim da je pogrešno razmišljati da je to stvar vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave i Grada Vukovara. To je stvar društva te hrvatske države i politike općenito. Bilo je od početka nepošteno svu stvar svaliti na Vukovar i tamošnje okolnosti”, kazao je Pupovac uoči koalicijskog sastanka na upit misli li da će Penava i Vukovar poštivati odluku Ustavnog suda vezano za dvojezične ploče.
Vukovaru, dodao je, u tom problemu treba pomoći kao što je to napravljeno 1996. s mirnom reintegracijom, politikom obnove i povjerenja.
Naglasio je i da je jučerašnja sjednica Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina za cilj imala pokazati da niti gradonačelnik niti vijećnici tamo nisu sami.
“I odluka Ustavnog suda koji je odredio da se prava srpske nacionalne manjine u tom gradu moraju unaprijediti je išla u tom pravcu. Tako da ćemo se morati svi više angažirati oko toga, a ne to prepuštati samo ljudima u Vukovaru”, ustvrdio je Pupovac.
Očekuje, kaže, da se i premijer i predsjednica Republike i svi “više angažiraju oko toga da nema više prostora za produbljivanjem podjela, netolerancije i toga da se zakoni ne provode”.
Nije konkretno odgovorio što će se dogoditi ako se ploče ne postave, dodavši da je jučer Odbor poslao svoje poruke. Razgovori će u tom smjeru biti vođeni, a kad to obave onda će moći odgovoriti na to pitanje, kaže.
Na upit postoji li mogućnost nove krize Vlade ako se premijer ne potrudi, Pupovac je poručio da njima nije do proizvođenja kriza, već toga da ih rješavaju.
“Ovo što imamo u Vukovaru je zatomljena kriza preko koje je presvučen tanki sloj betona, a mi to želimo promijeniti, želimo taj grad i zemlju izvući iz takvog kriznog stanja. Tu trebamo imati neku vrstu konsenzusa kao što smo ga imali u vrijeme mirne reintegracije i bili smo uspješni u tome i nikome to nije naudilo. Hrvatski prognanici su se vratili, izbjegli Srbi koji su htjeli su se počeli vraćati, politički život je počeo funkcionirati. Sad je potrebno unaprijediti još više taj život tamo”, ocijenio je.
>Darko Pajičić – još jedna vukovarska žrtva
>(VIDEO) Ivan Penava: ‘Orepić mi je decidirano rekao da se ne petljam u smrt Darka Pajićića’
Poručio je i da su političke blokade u Vukovaru apsolutno nepotrebne. “Ako mi ovdje možemo surađivati uz sve razlike, ne vidim razloga zašto HDZ i SDSS i druge političke stranke ne bi surađivale u Vukovaru u interesu tog grada. Tko god to blokira, s bilo koje strane, imat će isti tretman”.
Prosvjedi protiv uvođenja ćirilice u Vukovaru 2013.
Podsjetimo, godine 2013., u vrijeme Vlade Zorana Milanovića, postavljanje dvojezičnih ploča u Vukovaru dočekano je s velikim neodobravanjem javnosti. Isticalo se kako u Vukovar, zbog ratnih strahota provedenih tijekom agresije, ne bi trebalo postavljati natpise na srpskoj ćirilici.
Usprkos apelima upućenim vlastima da se pričeka s provođenjem takve odluke, temeljem prethodno objavljenih rezultata popisa stanovništva, odmah se započelo s uvođenjem dvojezičnih, hrvatsko-srpskih natpisa u Vukovaru.
Vukovarski branitelji osnovali su „Stožer za obranu hrvatskog Vukovara“ te se usprotivili takvoj odluci, ističući kako taj grad treba biti proglašen mjestom posebnog pijeteta i izuzet od zakona koji propisuju dvojezičnost.
Ranjavanje i smrt Darka Pajičića
U revoltu zbog takve odluke, mnogi su vukovarski branitelji sudjelovali u uništavanju dvojezičnih ploča, a jedan od njih bio je i Darko Pajičić, maloljetni hrvatski dragovoljac Domovinskog rata i logoraš srpskih koncentracijskih logora.
Zbog razbijanja ćirilićnih ploča došlo je do sukoba branitelja i policije, a prema izjavama zgroženih očevidaca, policija je iznimno brutalno postupila prema braniteljima.
Najteže je prošao sam Darko Pajičić, koji je bio pretučen te je zadobio teške ozlijede glave. Njegova fotografija u bolničkom krevetu s jasno vidljivom deformacijom glave obišla je Hrvatsku. Darko Pajičić umro je od posljedica ranjavanja 21. studenog 2015.
Do tada se vlast u Vukovaru već promiijenila te je na čelo grada došao HDZ-ov Ivan Penava, koji je na smrt svog šogora Pajičića reagirao oštro optužujući Vladu.
I predsjednik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Tomislav Josić optužio je za Pajčićevu smrt tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića i premijera Zorana Milanovića, te je zatražio njihovu odgovornost.
U međuvremenu, podignuta je i kaznena prijava zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda protiv policajca Saše Sabadoša koji je pretukao Pajičića.
Trenutno u gradu Vukovaru, kojega vodi gradonačelnik Penava, nema postavljenih dvojezičnih natpisa. Prošlotjednim zaključkom Ustavnog suda izražava se, čini se, nezadovoljstvo zbog toga što dvojezične ploče nisu postavljene, no vukovarski gradonačelnik ustraje u tome da se prije svega u Vukovaru treba osigurati poštivanje temeljnih ljudskih prava u pogledu procesuiranja ratnih zločina počinjenih u Domovinskom ratu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa