Policija je dovršila kriminalistička istraživanja nad 45 osumnjičenih za krijumčarenje više od devet tona droge. USKOK je u Zagrebu pokrenuo istragu protiv njih 20 i za 18 zatražio pritvor, dok bi splitski USKOK odluku o istrazi protiv ostale 25-orice trebao donijeti tijekom poslijepodneva. Policija je objavila detalje akcije i video uhićenja.
Ispitivanja u tijeku, nekoliko osumnjičenika u bijegu
Ispitivanja uhićenih osoba, njih 25 u antinarkotičkoj akciji na području Splitsko-dalmatinske županije još su u tijeku, potvrdili su novinarki Ivani Šilović odvjetnici angažirani u ovom slučaju. Kako je uobičajeno, u poslijepodnevnim satima, nakon što svi budu ispitani, osumnjičenici će biti dovedeni pred suca istrage koji će odlučiti o određivanju istražnog zatvora.
Operacija nazvana “Dica i Nada” odnosi se na dalmatinski krak razbijene narkoorganizacije, a na njezinu je čelu, kako se neslužbeno doznaje, navodno bio bivši sportaš Marko Benzon. Benzon je policiji poznat od 2010. godine kad je bio osuđen za ‘dilanje’ droge.
Među uhićenima se, prema dostupnim informacijama, nalazi i Jakša Cvitanović, poznat kao narkobos s područja Dubrovnika i Korčule, koji je već bio osuđen početkom 2000-ih. Sve se, kako podsjeća Šilović, povezuje s Nenadom Petrakom, narkobosom uhićenim 2023. godine u Turskoj, koji se sada nalazi u splitskom zatvoru Bilice.
Nekoliko osumnjičenika još je u bijegu, a policija intenzivno traga za njima. Dio njih, neslužbeno se doznaje, već je napustio Hrvatsku. Istraga se nastavlja, kazala je Šilović.
>Policija odvela Kekina iz stana, on poručio: Koristi me se za napad na zagrebačku vlast
U Zagrebu ispitani svi, zatražen pritvor za njih 18
Svi osumnjičenici, njih 20 u zagrebačkom dijelu akcije kodnog imena Armageddon – ispitani su, izvijestila je iz Zagreba novinarka Jelena Šarić.
U poslijepodnevnim satima bit će dovedeni pred suca istrage Županijskog suda, koji će odlučivati o prijedlogu USKOK-a za određivanje istražnog zatvora. Istražni zatvor zatražen je za njih 18.
Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (Služba Zagreb), u suradnji s Policijskom upravom splitsko-dalmatinskom i Policijskom upravom primorsko-goranskom, a uz potporu EUROPOL-a i u koordinaciji s USKOK-om, proveli su višegodišnje kriminalističko istraživanje na području više policijskih uprava.
Uhićeno je ukupno 45 osoba na području sedam policijskih uprava – splitsko-dalmatinske, zagrebačke, primorsko-goranske, istarske, šibensko-kninske, zadarske i dubrovačko-neretvanske. Najviše osumnjičenih uhićeno je u Zagrebu, dok su se neki od osumnjičenika već nalazili u zatvoru.
Kriminalistička istraživanja “Armagedon” i “Ibiza”
Istraživanjem nazvanim “Armagedon” i “Ibiza” obuhvaćeno je 20 osoba u dobi od 36 do 68 godina zbog osnovane sumnje na zločinačko udruženje te neovlaštenu proizvodnju i promet drogama. Članovi zločinačkih udruženja bavili su se organizacijom međunarodnog krijumčarenja većih količina kokaina iz Južne Amerike te marihuane iz Albanije.
Sumnja se da su u razdoblju od 2019. do 2021. godine organizirali krijumčarenje oko 3138 kilograma kokaina, od čega je 2638 kilograma zaplijenjeno u Španjolskoj i Italiji, te 2520 kilograma marihuane.
U sklopu istraživanja “Ibiza”, 39-godišnjak, 46-godišnjak, 40-godišnjak i 60-godišnjak, uz zasad nepoznate osobe, osumnjičeni su za krijumčarenje 2300 kilograma kokaina iz Kolumbije (od čega je 1375 kilograma zaplijenila Obalna straža SAD-a) i 1250 kilograma kokaina iz Brazila prema Španjolskoj.
Tijekom pretraga pronađeno je vatreno oružje, bomba, droga, veća količina novca te automobil za koji se sumnja da je pribavljen preprodajom droge.
>U Zagrebu i Splitu zabilježen rast konzumacije stimulativnih droga
Kriminalističko istraživanje “Nada”
Paralelno je provedeno i istraživanje “Nada”, kojim je obuhvaćeno 25 osoba u dobi od 30 do 61 godine, od kojih su četiri već bile u zatvoru. Sumnjiče se da su, od lipnja 2020. do 2021. godine, nabavili i preprodali: 7,55 kilograma kokaina, 26,4 kilograma heroina, 10,5 kilograma amfetamina, 237 kilograma konoplje s više od 0,3 % THC-a, 83 kilograma “skunka”, 7 kilograma hašiša i 6500 tableta droge MDMA.
Na taj su način stekli imovinsku korist od najmanje 1,7 milijuna eura. U više od 70 navrata organizirali su preprodaju droge, a evidentirane su i četiri zapljene izravno povezane s organizacijom.
Osumnjičene osobe su predane pritvorskom nadzorniku, a protiv njih su podnesene kaznene prijave USKOK-u. U akcijama je sudjelovalo 250 policijskih službenika iz više rodova policije.
USKOK pokrenuo istragu protiv 20 osoba zbog krijumčarenja droge i pranja novca
USKOK je, na temelju kaznene prijave PNUSKOK-a, donio rješenje o provođenju istrage protiv 20 hrvatskih državljana zbog osnovane sumnje u počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja, neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te pranja novca.
Kako navode, od prosinca 2019. do travnja 2021. godine prvoosumnjičeni je, u Hrvatskoj, Španjolskoj, Italiji, Portugalu, Brazilu, Kolumbiji, Dominikanskoj Republici, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Albaniji i drugim zemljama, ustrojio hijerarhijski organiziranu kriminalnu grupaciju radi krijumčarenja i preprodaje kokaina i konoplje.
Prvoosumnjičeni je osmislio plan krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Europu te konoplje iz Albanije prema Hrvatskoj i drugim zemljama. Nadgledao je nabavu, transport, iskrcaj i distribuciju droge, kao i određivao cijenu i način isplate.
Ostali okrivljenici imali su jasno definirane zadatke – od pregovora s dobavljačima, osiguravanja prihvata i skladištenja droge, do njene distribucije, naplate i skrbi o sigurnoj komunikaciji i logistici. U organizaciji krijumčarenja kokaina, prvoosumnjičenom se u određenim poslovima pridružio i devetnaestoosumnjičeni.
Količine droge i vrijednost na crnom tržištu
Dogovoreno je krijumčarenje najmanje 2,5 tona konoplje, vrijedne gotovo 4,8 milijuna eura, od čega je uspješno preprodano najmanje 1,75 tona, uz zaradu veću od 1,9 milijuna eura.
Kada je riječ o kokainu, dogovoreno je krijumčarenje čak 6,7 tona ove droge, čija bi vrijednost na ilegalnom tržištu u Hrvatskoj iznosila oko 200 milijuna eura. Većina pošiljki je ipak zaplijenjena, a uspješno je prokrijumčarena i prodana jedna pošiljka od 500 kilograma, vrijedna 15 milijuna eura.
Pranje novca kroz ulaganja u nekretnine
Osim krijumčarenja, USKOK sumnja da su prvoosumnjičeni i sedmoosumnjičeni, od srpnja 2020. do veljače 2021., sredstva stečena prodajom droge ulagali u kupnju nekretnina, kako bi prikrili nezakonito porijeklo novca.
USKOK je predložio određivanje istražnog zatvora protiv 18 od ukupno 20 okrivljenika.
>Uskok i EU istražitelji češljaju Ministarstvo vanjskih poslova: Varalo se na putnim nalozima
Žestoki udarac policije narkomiljeu
– Trenutačno puno detalja još nije poznato. Još uvijek nije potvrđeno je li svih dvadesetak privedenih u Splitu prevezeno u USKOK. Također, nije poznato tko je od njih već ispitan, a tko će tek biti ispitan tijekom dana – izvijestila je novinarka Ivana Šilović iz Splita. Naglasila je kako je riječ o žestokom udarcu koji je policija zadala narkomiljeu.
– Zaplijenjeno je ukupno osam tona različitih vrsta droga, od čega je čak 6,7 tona kokaina. Zapljene su obavljene na području Hrvatske, Španjolske i Amerike. Sve se povezuje s narkobosom Nenadom Petrakom, koji je uhićen 2023. godine u Turskoj i prebačen u Hrvatsku, gdje se još uvijek nalazi u splitskom zatvoru – rekla je.
Istražitelji su, navela je, cijelu mrežu razotkrili na temelju analize kriptiranih poruka koje su im dostavili kolege iz Francuske i Belgije. Riječ je o čak milijun poruka u koje je bilo uključeno oko 70.000 ljudi.
Istaknula je i kako dalmatinski krak ove mreže vodi Marko Benzon, poznat policiji još otprije zbog raspačavanja droge, a prema dostupnim informacijama i on je jučer uhićen, prenosi HRT.
Izjava odvjetnika Ljube Pavasovića Viskovića
O slučaju se kratko oglasio odvjetnik Ljubo Pavasović Visković.
– Ne mogu ulaziti u detalje istražnih radnji. Mogu potvrditi da se radi o grupi od 20 osumnjičenika. Neki su lišeni slobode, a neki nisu. Inkriminacije su ozbiljne – riječ je o velikim količinama droge. Cijela priča bazirana je na analizi komunikacije putem kriptiranih telefona proteklih godina. To je zasad sve što mogu reći, kazao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.