Iz Stožera udruga Lijepa naša i Škanj koje su aktivne u borbi protiv Termoelektrane na uglen u Pločama i koje s optimizmom i nestrpljenjem iščekuju rezultate današnjeg referenduma neslužbeno saznajemo kako je izlaznost na referendum na kojem se Pločani izjašnjavaju jesu li za ili protiv izgradnje termoelektrane (TE) na ugljen u njihovom gradu, do 18 sati bila preko 56 posto.
Prema ranijim podacima izlaznosti do 15 sati iznosila je 40,97 posto.
Ana Musa predsjednica udruge Lijepa naša nalazi se u izbornom povjerenstvu kao promatrač koordinacije udruga inicijative ‘Svi zajedno protiv TE’.
.
“Unatoč tome što je Grad Ploče zajedno s Lukom Ploče raspisao ovaj referendum mimo volje gradskih i županijskih vijećnika nadam se da će ovo biti veliki uspjeh građana Ploča za dobrobit cijelog neretvanskog kraja. Podaci o izlaznosti do 16 sati od preko 40 posto pokazuju da su građani shvatili ozbiljnost referenduma” rekla je za Narod.hr Danita Štrbić iz Županijskog ogranaka Udruge „U ime obitelji“.
“Pozivam još jedan put sve građane Ploča da do 19 sati iskoriste svoje pravo i glasuju jer se odlučuje o sudbini ovog kraja koja nas se svih tiče.”
Naime, kako bi ovaj lokalni referendum bio važeći na njega treba izaći više od 50 posto, od 8702 registriranih birača u Pločama.
.
Referendum nije obvezujući, ali protivnici projekta termoelektrane na ugljen nadaju da će, ako na izjašnjavanje izađe dovoljno ljudi, poslati snažnu poruku Vladi Republike Hrvatske.
Izrazivši uvjerenje da će do 19 sati na referendum izaći i veći broj građana nego što je dovoljno, predsjednica udruge ‘Lijepa naša’ Ana Musa, koja okuplja brojne građanske inicijative protiv projekta TE Ploče, naglasila je da je današnji referendum prekretnica kako narod može pobijediti moćnike.
“Ovo je jedna prekretnica – u Neretvi će se vrijeme računati prije i poslije referenduma. Sve oči Hrvatske uperene su danas u Ploče jer ćemo biti primjer kako se brani svoj dom, kako narod može pobijediti one koji su moćni i koji imaju novaca ako se ujedine Gradsko vijeće Ploča, Županijska skupština Dubrovačko-neretvanske županije i narod na referendumu”, rekla je Ana Musa.
Optimističan glede uspješnosti referenduma je i gradonačelnik Ploča HDZ-ov Krešimir Vejić, koji također ne dvoji oko uspješnosti referenduma.
“Izašlo je više od 3500 glasača, a ja sam osobno uvjeren da će s obzirom na važnost teme izaći više od 50 posto stanovnika Ploča. Ne ulazim u to je li netko za ili protiv, ali mislim da građani moraju izaći i dati svoje mišljenje”, rekao je za Hinu Krešimir Vejić.
Predlagatelj inicijative za gradnju termoelektrane snage 800 MW na ugljen u industrijskoj zoni Luke Ploče je tvrtka kćer Luke Ploče d.d., Luka Ploče energija d.o.o., a projekt ima potporu resornog ministarstva gospodarstva.
Investitori još nisu poznati, a neslužbeno se doznaje da će se u pregovore i pronalazak partnera stupiti tek nakon možebitnog uspješnog rješavanja administrativnih prepreka.
Protiv izgradnje termoelektrane na ugljen se svojedobno na jednoj od skupština izjasnila i Županija dubrovačko-neretvanska, a u Pločama je protiv tog projekta na dva prosvjeda u organizaciji Građanske inicijative Pravo na zdrav život, izašlo više tisuća ljudi.
Gradsko vijeće Ploča je u listopadu prošle godine donijelo Deklaraciju kojom se protive izgradnji termoelektrane Ploče i u toj Deklaraciji je navedeno da će se građane pozvati na izjašnjavanje putem referenduma.
Iako je referendum bio zakazan za 11. siječnja, zbog pada kvoruma na sjednici u prosincu prošle godine, Gradsko vijeće ga je potvrdilo tek na Badnjak i za novi datum odredilo nedjelju 25. siječnja.
Birališta su otvorena večeras do 19 sati, a stanovnici Ploča svoje stajalište mogu izraziti na 16 glasačkih mjesta, odnosno na istim mjestima na kojima izlaze na izbore.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.