Rehak: Bajiću smo predali 100 kg dokumentacije o srbijanskim logorima, ali do danas ništa nije napravljeno

Tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević u razgovoru za HRT priznao je kako ih u istragama o šest logora u Srbiji u koje su odvođeni hrvatski zarobljenici nakon okupacije Vukovara koči srbijanska vlada, pa su istrage i dalje bez rezultata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Između ostalog, mi smo pod pritiskom izvršne vlasti – u tom smislu da smo mnogo aktivniji u istraživanju zločina u kojima su žrtve druge nacionalnosti, a ne srpske žrtve. To je jedno od velikih opterećenja pod kojim radimo”, rekao je za HRT Vukčević.

Tužitelj Vukčević poručio je da neće odustati od istrage. “Mi i dalje radimo po pitanju logora, jer je naša dužnost da to istražimo do kraja. Iako neke odgovore nismo dobili, mislim da ćemo to završiti. Napravili smo određene korake u pravcu rasvjetljavanja, ali nismo došli do kraja. Mislim da ćemo to završiti “, kazao je.

Rehak: Nemamo saznanja je li dokumentacija iz Zagreba otišla za Beograd

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Njihove državne institucije pokušavaju sve ono što su napravili skloniti da javnost, i njihova i svjetska, ne sazna što se dogodilo”, smatra Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srbijanskih koncentracijskih logora.

Posebno ističe da je Mladen Bajić, državni odvjetnik u vrijeme kada su predali dokumentaciju, sve ignorirao: “Složili smo dokumentaciju i 2002. godine smo je dali državnom odvjetniku Mladenu Bajiću, oko 100 kilograma materijala i iskaza na osnovu čega su se trebali pokrenuti kaznene prijave. Poslije toga smo pokrenuli još devet kaznenih prijava protiv oko 1000 ljudi koji su bili direktno ili indirektno krivi za stradanja za vrijeme srpske agresije, a do dan danas ništa se nije napravilo.”

“Nemamo saznanja je li dokumentacija iz Zagreba otišla za Beograd. Kada smo pokrenuli tužbu u Srbiju dobili smo odgovor da je to zastarjelo, a od naših državnih institucija i Ministarstva pravosuđa i pravnih organa iz Hrvatske imamo samo moralnu i nismo imali nikakvu drugu pomoć”, rekao je Rehak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključio je kako mnogi znaju što je bilo, ali to ne žele priznati: “Srbi sve što su napravili da nije dobro sakriju tako hladno, 20 i nešto godina ne zna nitko na njihovim prostorima što se zapravo dogodilo. Imate puno učesnika u logorima, ali nitko od njih neće priznati da je tamo bio logor.”

Preko 7000 branitelja i civila prošlo je kroz logore

Hrvatski zarobljenici nakon okupacije Vukovara odvedeni su u Srbiju. Stajićevo kod Zrenjanina samo je jedan od logora gdje su tragovi mučenja još uvijek vidljivi po zidovima. Gledajući brojčano – kroz srbijanske logore prošlo je više od 7 000 branitelja i civila a samo u Stajićevu bilo je njih gotovo dvije tisuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sve podsjeća i vojni tužitelj potpukovnik Lakić Đorović koji je preživio više atentata i premlaćivanja zbog istraga koje je vodio. On se s logorima susreo početkom 1992., i to kao branitelj hrvatskih zarobljenika u logoru Sremska Mitrovica koji su, kaže, bili izloženi brutalnoj torturi prilikom ispitivanja. On ističe da se ne radi o zlostavljanju nesretnih ljudi, već gotovo ubojstvu.

Unatoč svemu, još uvijek nije zadovoljena pravda za sve one koji su prošli logore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.