Rijeka: Vijećnici Akcije mladih i Živog zida zbog Marišćine napustili sjednicu Županijske skupštine

Foto: fah

Tri vijećnika Akcije mladih i dva vijećnika Živog zida u četvrtak su napustili sjednicu Županijske skupštine Primorsko-goranske županije i najavili da više neće sudjelovati u njenom radu dok na dnevni red ne dođe rasprava o radu Centra za gospodarenje otpadom Marišćina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akcija mladih i Živi zid neće više sudjelovati u radu Županijske skupštine sve dok se obećani zaključci u vezi s centrom Marišćinom i poslovanjem Ekoplusa, koji njome upravlja a u većinskom je vlasništvu županije, ne nađu pred vijećnicima, rekao je na aktualnom satu Bojan Kurelić iz Akcije mladih.

(VIDEO) Dr. Dobrović: Marišćina eklatantan primjer antirješenja za otpad

Podsjetio je da na sjednici u lipnju nisu bili prihvaćeni predloženi zaključci o Marišćini po kojima bi Ekoplus najduže za tri mjeseca zaustavio negativan utjecaj Marišćine i pokrenula neovisna revizija poslovanja Ekoplusa, uklonili svi nedostatci i po kojima bi se Marišćina prilagodila zakonima i odvojenom prikupljanju biootpada. Župan Zlatko Komadina tada je rekao da će predložiti zaključke koji će se naći na nekoj od sjednica u što kraćem roku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kurelić je rekao da mještani trpe nesnosan smrad i žele se iseliti te da župan, koji je predsjednik skupštine Ekoplusa, nije ništa poduzeo. Istaknuo je župan ne namjerava staviti obećane zaključke pred vijećnike, ali raspravlja o temama za koje županija nije mjerodavna, kao što su “3. maj” i ceste.

Dr. Dobrović: “Ministre Ćoriću, smrad s Marišćine je realnost, a ne ‘subjektivna ocjena’”

Dok ne stavite zaključke o Marišćini na dnevni red, napustit ćemo sjednicu, a ako ih ne stavite na sljedeću, naći ćemo načina da blokiramo rad skupštine, dodao je Kurelić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Župan Komadina rekao je odgovarajući na vijećnička pitanja o Marišćini kako nitko ne može osporiti smrad s Marišćine te da je na izvanrednoj sjednici skupštine Ekoplusa naloženo direktoru da u najkraćem roku utvrdi i ukloni uzroke smrada.

EK: Hrvatska među 14 zemalja kojima prijeti opasnost da neće ispuniti cilj o recikliranju komunalnog otpada

“Podržali smo načelnicu Općine Viškova da se nađu sredstva kako bi nezavisna skupina utvrdila zbog čega dolazi do tih mirisa jer se očito izgubilo povjerenje u upravu. Ako se to nastavi, Nadzorni odbor i skupština će znati povući poteze”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pročelnik za regionalni razvoj Ljudevit Krpan istaknuo je da je Marišćina građena tako da ne smije ugroziti ljude i okoliš te je predložio da predsjednik uprave Ekoplusa Josip Dedić dodatno objasni rad i nadzor na Marišćini, ali se oporba nije složila. Stanje na Marišćini u ovom času je u redu, ustvrdio je.

Dr. Slaven Dobrović ministru Ćoriću: ‘Ostavite li sve na savjetnicima koji su odgovorni za Marišćinu, slijede nam europske kazne’

Vijećnici su isticali da je inspekcija zaštite okoliša utvrdila nepravilnosti na Marišćini te da je izdano rješenje kojim se Ekoplus prekršajno kažnjava s 300.000 kuna.

Tijekom sjednice novinarima je dostavljen zaključak sa sjednice skupštine Ekoplusa od 17. rujna, u kojima se Nadzorni odbor zadužuje da hitno načini sve analize u objektima i okolišu centra Marišćine te da provede 24-satno promatranje rada kako bi se utvrdio uzrok neugodnih mirisa. Suvlasnici Ekoplusa složili su se da se Općina Viškovo odabere neovisnu tvrtku. Nadzorni odbor zadužen je da zatraži hitno očitovanje Uprave i naloži pokretanje mjera radi uklanjanja negativnih utjecaja te da od ministarstva i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost zatraži hitno postupanje glede uklanjanja negativnih utjecaja Marišćine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovarajući na aktualnom satu na pitanje o “3. maju”, Komadina je rekao kako je jučer u Ministarstvu gospodarstva održan sastanak na kojem se raspravljalo o dopunjenom planu restrukturiranja Uljanika. “Vrijeme nije saveznik, potrebna je uloga države u izradi tog plana”, rekao je, dodajući kako je Uljanik priznao da je “3. maj” doveo u ovu situaciju i da mu je dužan 523 milijuna kuna, zbog čega je “3. maj” dobavljačima dužan oko 100 milijuna kuna. Predložio je da se u dogovoru s brodovlasnicima u “3. maju” dovrši brod. Rekao je da je troje ulagača zainteresirano za “3. maj”, među kojima najviše talijanski Fincantijeri, ali, dodao je, “3. maj” prije toga mora ozdraviti. Taj plan, istaknuo je, nema alternative, a lokalitet u Puli morat će platiti cijenu restrukturiranja – polovica prostora morat će se prenamijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.