(VIDEO) Sinčić: ‘Paket poreznih zakona teško se može zvati reformom’

Foto: Fah

Iako je pozdravila planirano smanjenje PDV-a na dio namirnica, saborska oporba u četvrtak je kritizirala Vladin prijedlog porezne reforme, držeći da je porezno rasterećenje koje se nudi premalo i da ga neće osjetiti najsiromašniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izmjenama Zakona o PDV-u, koji je dio poreznog paketa, predviđa se proširenje primjene snižene stope PDV-a od 13 posto od iduće godine na dječje pelene, meso, ribu, povrće, voće, jaja, kao i smanjenje opće stope PDV-a s 25 na 24 posto od 2020.

Panenić: Neće doći do povećanja potrošnje voća i povrća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomislav Panenić (Most) drži da nitko neće kupiti više voća i povrća zbog smanjena stope PDV-a, odnosno da neće doći do značajnijeg povećanja potrošnje, bez čega nema ni povećanja proizvodnje i zapošljavanja.

Ipak, nada se da će trgovački lanci prepoznati smanjenje PDV-a, pa će se to osjetiti na cijenama.

Branko Hrg (HDS) poručuje da se njegov Klub ne protivi smanjenju poreza, ali moli ministra financija da vidi mogućnost izjednačavanja uvoznog lobija i domaćeg poljoprivrednog proizvođača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HNS podržava nižu stopu PDV-a na svježe meso, ribu, voće i jaja i siguran je da će doći do smanjenja cijena tih proizvoda, no nije siguran da će građani osjetiti smanjenja opće stope PDV-a s 25 na 24 posto, kaže Božica Makar.

Sinčić: Paket poreznih zakona teško može zvati reformom

Sve to zajedno je malo ili ništa, opća slika je katastrofa, ocijenio je Ivan Vilibor Sinčić (Živi zid) koji drži da se paket poreznih zakona teško može zvati reformom, više se radi o kozmetici koja neće promijeniti opću sliku u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krešo Beljak (HSS) pozdravlja smanjenje PDV-a na meso, voće, povrće i jaja, ali apelira na Vladu da se nekim podzakonskim aktom prisili trgovce da smanje cijene hrane na razinu koja bi bila prihvatljiva i najsiromašnijima.

Smatra da država svojim poreznim rješenjima treba čuvati i poticati male poduzetnike, a velike “žmikati”, jer će se tako državni proračun sigurno bolje puniti.

Vladu je pozvao da poljoprivredne proizvođače kompletno oslobodi od poreza na sve što im treba za proizvodnju, a oni će, uvjeren je, posredno puniti proračun.

Vlaović: Manji PDV na kulen i kobasice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HSS-ov Davor Vlaović pozvao je Vladu da smanji PDV na kulen i kobasice. Ako to ne napravite, onda možemo svi otići znate gdje, kazao je Vlaović i protestno potrgao prijedlog zakona o PDV-u.

Ministar financija Zdravko Marić odgovorio mu je da zasad nije predviđeno smanjenje PDV-a na mesne prerađevine, ali je “na ćevapčiće već smanjeno”.

SDP-ov Marko Vešligaj podsjeća kako je jedan od glavnih predizbornih aduta HDZ-a bilo smanjenje stope PDV-a s 25 na 23 posto.

“Ne iznenađuje me da je HDZ opet iznevjerio svoje predizborno obećanje, sjetimo se jamstvenih kartica. To obećanje se svelo na neko navodno smanjenje za jedan postotni poen, ali od 2020. Toliko o obećanjima i vašoj vjerodostojnosti’, kazao je Vešligaj.

Dobili smo žongliranje poreznim stopama od kojih velika većina građana neće imati koristi, smatra Vešligaj.

“Superharač” od 25 posto uveo SDP

Podsjetimo, 1. ožujka 2012. opća stopa PDV-a povećala se s 23 na 25 posto.

“Poreznom reformom se ne rješavaju problemi i kriza, ali je ona temelj za privlačenje investicija i otvaranje novih radnih mjesta”, najavljivao je tada SDP-ov ministar financija Boris Lalovac tumačeči da su sve te porezne izmjene nužne su za gospodarski oporavak. SDP-ova Ingrid Antičević Marinović, danas sutkinja Ustavnog suda, ustvrdila je kako tom SDP-ovom poreznom reformom “konačno dolazi do pravedne raspodjele mrkve i batine”.

HDZ-a bivši ministar financija Ivan Šuker, podsjetio je tom prilikom ondašnju vladajuću Kukuriku koaliciju da su 2009. kada je HDZ dizao PDV na 23 posto taj potez nazivali haračem.

HDSSB-ov Zoran Vinković povećanje PDV-a s 23 na 25 posto ocijenio je pak superharačem. “Ako je ono povećanje PDV-a od jedan posto bio harač, onda je ovo od dva posto superharač”, kazao je tada Vinković.

Podsjetimo također, tadašnji tvorac ekonomskog programa SDP-a Branko Grčić 2010. godine iz oporbe poručivao je da se i s ondašnjom stopom PDV-a od 23 posto Hrvatska nalazi pri samom vrhu među europskim zemljama po visini tog poreznog opterećenja, navodi Slobodna Dalmacija.

“Moramo PDV vratiti na stopu od 22 posto jer je lanjsko povećanje tog poreza povećalo troškove života, smanjilo raspoloživi dohodak građana i oslabilo potrošnju. Ako se razmišlja o povećanju PDV-a, to bi značilo produbljivanje spomenutih negativnih trendova” ocjenio je 2010. Grčić, čiji je oporbeni stav bio da je povećanje PDV-a čak gore i od “harača”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.