Sabor bira predsjednika Povjerenstva za fiskalnu politiku: Rok za kandidature je do početka veljače

Foto: Fah

Saborski Odbor za financije i državni proračun objavio je javni poziv za izbor predsjednika Povjerenstva za fiskalnu politiku, kandidature se mogu podnositi do početka veljače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za predsjednika Povjerenstva može biti izabrana osoba koja ima hrvatsko državljanstvo i prebivalište u Hrvatskoj, visokoškolsko obrazovanje, najmanje osam godina radnog iskustva u struci u području javnih financija, makroekonomije, ekonomske politike i računovodstva i istaknute rezultate u radu, koja nije osuđivana za kaznena djela za koja se postupak pokreće po službenoj dužnosti, te koja nije član političke stranke niti je bila članom posljednje tri godine do dana kandidiranja za predsjednika Povjerenstva.

Javni poziv na saborskim je stranicama objavljen u petak, 18. siječnja, rok za kandidature je 15 dana od dana objave poziva, dakle do početka veljače. Upućuju se Odboru za financije koji će utvrditi kandidate koji udovoljavaju uvjetima, sa svakim od njih obaviti razgovor te na temelju toga Saboru dati prijedlog za imenovanje predsjednika Povjerenstva.

Povjerenstvo ima sedam članova koji se biraju na mandat od pet godina, imenuje ih Sabor na prijedlog Odbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Povjerenstvu više nema predstavnika Sabora

Novim Zakonom o fisklanoj odgovornosti, koji je Sabor donio koncem prošle godine, neovisnost Povjerenstva dodatno je ojačana, definirano je kao stalno, neovisno i samostalno državno tijelo. U njemu više nema predstavnika Sabora.

Predsjednik Povjerenstva do sada je, naime, po funkciji bio predsjednik saborskog Odbora za financije, još uvijek je to HDZ-ova Grozdana Perić, po novome se dužnost predsjednika profesionalizira, a on bira javnim pozivom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Povjerenstva je dužnosnik u smislu propisa kojima se uređuje sprječavanje sukoba interesa, dakle morati će predati imovinsku karticu, ima pravo na plaću u visini plaće potpredsjednika Državnog izbornog povjerenstva. Ne može sudjelovati u političkim aktivnostima, obavljati drugu javnu dužnost ili biti zaposlen u drugom tijelu javne vlasti ili trgovačkom društvu, odnosno drugom poslovnom subjektu.

Ostalih šest članova Povjerenstva predlažu Državni ured za reviziju, Ekonomski institut Zagreb, Institut za javne financije, Hrvatska narodna banka, te ekonomski i pravni fakulteti. Ti će članovi za svoj rad primati mjesečno naknadu, u visini umnoška osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika i koeficijenta 0,50, propisuje zakon.

Među ulogama Povjerenstva je i da Vladu, ako dođe do određenih odstupanja bilo u primjeni fiskalnih pravila, bilo makroekonomskih projekcija u odnosu na projekcije Europske komisije, upozori, traži očitovanje ili određena postupanja kako bi se te diskrepancije iznivelirale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.