(UŽIVO) Sabor raspravlja o pravu na pristup informacijama

Foto: Snimka zaslona

Tijela javne vlasti dužna su na internetskoj stranici sustavno, pravovremeno i u potpunosti objavljivati sve zakonom propisane informacije i dokumente, unutar tih tijela treba osigurati efikasnu suradnju službenika za informiranje i ustrojstvenih jedinica, otvorenost sjednica za javnost u pravilu treba biti integralni dio procesa odlučivanja, neke su od preporuka koje je povjerenica za informiranje dala u Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2017., o kojemu će danas raspravljati Hrvatski sabor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imenovanje službenika za informiranje, vođenje službenog upisnika te dostava godišnjeg izvješća Povjereniku, ključne su obveze tijela javne vlasti. Od 5.859 takvih tijela , službenika nije imenovalo njih 726 (12,4 posto), izvješće nije dostavilo 1.176 , dakle petina, a internetsku stranicu nema 890 (15 posto) tijela javne vlasti.

Objava informacija na internetskim stranicama, odnosno proaktivna objava, ključni je način informiranja javnosti i osiguravanja transparentnosti, ali tijela javne vlasti ne ispunjavaju tu obvezu u cijelosti i nije uočen značajniji napredak u odnosu na prethodno razdoblje, navodi povjerenica Anamarija Musa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviša, ali još uvijek nedovoljna, razina objave informacija, od 71 do 76 posto, utvrđena je u odnosu na zakone, godišnje planove i programe rada, u najmanjoj se mjeri objavljuju popisi korisnika i iznosa dodijeljenih bespovratnih sredstava, donacija, sponzorstava i drugih pomoći, zaključci sa sjednica.

Povjerenica ističe kako je nakon višegodišnjeg trenda smanjenja broja zahtjeva za informacijama u posjedu tijela javne vlasti, u 2017. vidljivo ponovno povećanje broja zahtjeva, podneseno ih je 22.226, oko 25 posto više u odnosu na 2016.

Lani je usvojeno nešto manje zahtjeva nego 2016., a naplaćeno oko 85 tisuća stvarnih materijalnih troškova, u 2016. naplaćeno je 50 tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijela s najvećim brojem zahtjeva za pristup informacijama su Hrvatske vode (834), Grad Zagreb (484), Ministarstvo graditeljstva (318), MUP (170) i Vlada (143).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.