Sabor izglasao Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola

Hrvatski sabor danas je s 89 glasova za i 16 protiv donio Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola, po kojemu će homoseksualni parovi uživati ista prava kao i bračni partneri, osim prava na posvajanje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada, a potom i parlamentarna većina, odbili su zahtjev HDZ-a da se zakon uputi u treće čitanje.

Odbačeni su i amandmani kojima je HDZ tražio pravo na priziv savjesti matičara pred kojima se ozakonjuje životno partnerstvo, kao i oni da se iz zakona izbrišu odredbe kojima se uređuje položaj djece u takvim obiteljima te da se izrijekom navede da istospolni partneri nemaju pravo posvajati djecu kao zajednica.

Vlada i parlamentarna većina odbili su i zajednički amandman kojim su Igor Kolman (HNS), Šime Lučin (SDP) i Laburist Branko Vukšić zatražili da se istospolnim partnerima omogući jednako pravo na posvajanje djece kao i bračnim partnerima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Držimo da je, imajući u vidu trenutne društvene okolnosti, zakon pokušaj demokratskog kompromisa između vrijednosnih stajališta i svjetonazora koji se trenutno nalaze u tenziji u hrvatskom društvu”, obrazložio je ministar uprave Arsen Bauk neprihvaćanje takvog amandmana.

Vladinim amandmanom stupanje na snagu Zakona o životnom partnerstvu pomaknuto je na 1. rujna, kako bi se počeo primjenjivati zajedno s novim Obiteljskim zakonom.

Donošenje zakona s galerije su pljeskom pozdravili aktivisti udruga koje promiču prava LGBT osoba.
Na sjednici Vlade održanoj 26. lipnja, prihvaćen je Konačni prijedlog Zakona o životnom partnerstvu čime SDP-ova Vlada nastavlja s nametanjem ideologije ne poštujući volju građana iskazanu na referendumu o braku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustav RH jasno definira da je brak zajednica žene i muškarca. Nedopustivo je da aktualna vlast i predsjednik Josipović karakteristike braka dodaju sadržajno potpuno drugačijoj zajednici. Očekujemo da saborski zastupnici, kojoj god da stranci pripadaju, ne sudjeluju u ovoj farsi demokracije, izjavio je nedavno ing. Lino Zonjić, predsjednik Udruge „U ime obitelji“.

Podsjetimo, U ime obitelji uputila je u siječnju pismo svim saborskim zastupnicima u kojima je iskazala svoje mišljenje u vezi Prijedloga zakona za koji smatra kako predstavlja izigravanje volje birača iskazane na prvom ustavotvornom narodnom referendumu u prosincu 2013., te stvara veliko nepovjerenje građana u pravnu državu i vladavinu prava.

Udruga je u svojim prijedlozima amandmana koje je uputila saborskim zastupnicima istaknula kako je Prijedlog zakona neusklađen s ostatkom pravne stečevine RH te unosi ozbiljne prijetnje slobodi misli, govora, odgoja i vjeroispovijesti. U ime obitelji smatra da je na kraju i diskriminatoran te očiti pokušaj stvaranja paralelnog zakonodavstva odnosno “istospolnog braka pod drugim imenom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga smatra da su građani na referendumu poslali širu vrijednosnu poruku o zaštititi sadržaja braka, a ne samo njegovog naziva te se na ovaj način pokušava izmanipulirati volja građana izražena na referendumu, a što svakako dovodi do nedemokratske pravne nesigurnosti. Prijedlogom se uvode instituti iz obiteljskog prava i postupaka koji se faktično odnose na brak i bračne odnose te se uređuju na identičan način, samo pod drugim nazivom.

Vladajući SDP i Kukuriku koalicija svojom su arogancijom napravili još jedan skandal i neslavan rekord, zaslužni su za to što je Ustavni sud po prvi put, 4 dana od stupanja na snagu novog Obiteljskog zakona, proglasio ga neustavnim, kako bi obranio ustavni poredak, rekao je potpredsjednik Hrvatskog sabora, akademik Željko Reiner.

Kako bi se izbjeglo upravo ovo što se dogodilo na Ustavnom sudu, HDZ je podnio amandman, kojim je zakon trebao stupiti na snagu 1.1.2016, što je Vlada bahato odbila, a Sabor većinom izglasao ovakav Obiteljiski zakon, kazao je Reiner na konferenciji za novinare održanoj u subotu, 5. srpnja.

Reiner je kazao kako je HDZ i tijekom saborske rasprave ukazivao na nelogičnost donošenja novog Obiteljskog zakona, naročito zbog osjetljivosti područja koje uređuje, a to su obiteljski odnosi. “Ta tema zahtijeva konsenzus jer ulazi u sve pore života”, istaknuo je Reiner.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Republici Hrvatskoj, donesenim Obiteljskim zakonom 28. lipnja, dogodilo se da su na snazi dva zakona, istog naziva, koji reguliraju istu materiju, na bitno različit način, kazao je predsjednik HDZ-ova Odbora za obitelj i mladež Stjepan Adanić dodajući kako osim Obiteljskog zakona donesenog 28. lipnja, na valjani je Obiteljski zakon iz 2003. do 1. rujna 2014.

Adanić je rekao kako je upravo zbog tih odredbi Ustavni sud vratio Obiteljskoi zakon na doradu u Hrvatski sabor, a ostale članke zakona Ustavni sud će razmatrati kasnije. “Ovo je bila vatrogasna mjera Ustavnog suda”, kazao je Reiner.

Taj zakon protivan je ustavnoj odredbi i izjednačava de facto brak s istospolnom zajednicom, kazao je Reiner te dodao kako se navedeni zakon referira, upravo na novi, sada nevežeći Obiteljski zakon.

Nastat će kaos ako na snagu stupi Zakon o životnom partnerstvu, koji se poziva na Obiteljski zakon koji zapravo ne postoji, naglasio je Reiner.

“Vladajući su bahati, arogantni i nestručni, a zakone donose jer imaju saborsku većinu i zato se osjećaju sigurnima, bez obzira na kritike struke i oporbe”, komentirao je Reiner još jedno vraćanje zakona s Ustavnog suda.

“Ovakva situacija pridonijet će dodatnoj pravnoj nesigurnosti, a katastrofalna je ne samo za Vladu nego i za našu svakodnevnicu”, smatra Reiner.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.