Sabor nastavlja sjednicu izvješćem o protuminskom djelovanju

Foto: fah

Hrvatski sabor nastavit će u petak sjednicu raspravom o prijedlogu zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti te izvješću o provedbi plana protuminskog djelovanja i utrošenim sredstvima za 2018. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalni program protuminskog djelovanja donio je Hrvatski sabor 24. rujna 2009., dok je strateškim planom Ministarstva unutarnjih poslova i drugih institucija u funkciji zaštite i spašavanja za razdoblje 2018.-2020. planirano u 2018. godini smanjenje minski sumnjivih područja i područja zagađenih isključivo neeksplodiranim ubojnim sredstavima (NUS) za 24,6 posto.

U razdoblju od 2009.-2018. godine Nacionalnim programom protuminskog djelovanja utvrđeno je smanjenje minski sumnjivog područja Republike Hrvatske za 944 kilometra četvorna, za što je bilo potrebno iz svih izvora financiranja osigurati 4,14 milijarde kuna, navodi se u izvješću.

U tom je razdoblju minski sumnjivo područje ukupno smanjeno za 627,7 kilometra četvorna, a ukupno utrošena sredstva za izvršenje navedenih poslova iznose tri milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću se navodi da su ukupna financijska sredstva utrošena u navedenom razdoblju manja za 26 posto od utvrđenih Nacionalnim programom.

Analiza devetogodišnjeg ostvarenja Programa 2009.-2019. pokazala je da je u navedenom razdoblju provedbe jedino u prvoj godini, godišnja osigurana sredstva za poslove koji imaju za cilj smanjenje minski sumnjivih područja bila na razini Programom planiranim.

U razdoblju 2010.-2014. godišnje realizacije smanjenja MSP-a znatno odstupaju u odnosu na Programom planirane zbog značajno manjeg iznosa osiguranih sredstava na godišnjoj razini. U posljednje četiri godine, planirana i osigurana financijska sredstva su veća od planiranih Programom, ali nisu u cijelosti realizirana, navodi se u izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.