Sabor: Oporba prozvala vladu za manipulaciju, populizam i kupovanje glasova

Zagreb, 8.9.2015. - Izvanredna sjednica Hrvatskog sabora. Na fotografiji Ingrid Antièeviæ Marinoviæ, Igor Dragovan, Marin Jurjeviæ, Zdravko Ronko, Branko Vukšiæ, Josip Kregar i Šime Luèin. foto HINA / Tomislav PAVLEK / mm

Saborska se oporba u utorak žestoko obrušila na potpredsjednicu vlade i ministricu socijalne politike i mladih Milanku Opačić koja je najavila povećanje socijalnih naknada i uvođenje vaučera za struju za korisnike socijalnih naknada, prozivajući Vladu kako za to nisu osigurali sredstva kao i da se radi o manipulaciji, političkom populizmu te kupovanju glasova u predizborno vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Struja je univerzalni energent i zbog toga smo odlučili da će 125 tisuća ugroženih građana, odnosno 60 do 70 tisuća kućanstava primati 200 kuna mjesečno za troškove struje. Na taj način mislimo da im možemo pomoći u suzbijanju energetskog siromaštva”, kazala je Milanka Opačić predstavljajući na izvanrednoj saborskoj sjednici izmjene Zakona o socijalnoj skrbi.

Pojasnila je i kako novac nije namaknut povećanjem stavki u proračunu već racionalizacijom u sustavu socijalne skrbi kao i njegovom informatizacijom.

“Vi ste se sjetili da je socijalna država ona koja pomaže siromašnima, ali ne tri tjedna prije raspuštanja Sabora. To je čisto kupovanje glasača. To što radi Milan Bandić u Zagrebu vi sada radite na razini države. Vjerojatno ćete i u koaliciju”, poručivao je nezavisni Branko Vukšić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladini potezi za HDZ-ovog Dujomira Marasovića su prevara i manipulacija, a to što Vlada daje po 200 kuna je, tvrdi, još jedna naknada i uvođenje još jednog poreza hrvatskim građanima. “Ja sam prvi voljan glasati za ovaj zakon ali da se ne uvodi novi porez nego da to uzmete od novca za udruge koje uglavnom rade protiv Hrvatske. Uzmite od parada koje ste radili. Uzmite današnju sjednicu Sabora, košta pet-šest milijuna kuna. Ne održavši ovu sjednicu mogli ste za pet dana to financirati”, sugerirao je Marasović.

Opačić je odbacivala oporbene optužbe o novom nametu za građane pojašnjavajući kako se formula opskrbljivača električne energije mijenja. “U toku su pregovori načina na koji će se ona promijeniti. Oni cijelo vrijeme iz svoje cijene dio plaćaju za obnovljive izvore energije, kao i za određena druga davanja te sve to uplaćuju u državni proračun. U ovom trenutku će se formula promijeniti na način da će oni tri lipe uplaćivati za energetsko siromaštvo”, pojasnila je Opačić.

Željko Reiner (HDZ) uzvratio joj je kako zakoni nisu usmena obećanja i objašnjenja koja se daju mjesec-dva prije izbora. “Vi sada pričate da pregovarate o nečemu. Taj zakon nije smio doći na raspravu prije nego što ste osigurali sredstva. Zapravo skriva se istina da će se opteretiti državni proračun, da će se prebaciti u 2016. i opteretit sljedeću, HDZ-ovu Vladu, s plaćanjem onoga što ste vi sada pred izbore smislili”, zamjerao je Reiner.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je riječ o novom porezu i životu na dug koji će platiti hrvatski građani drži i njegova stranačka kolegica Sunčana Glavak. “Pedesetak članaka ovog zakona stupa na snagu 1. lipnja 2016. što je čista manipulacija i politički populizam. Ja ću reći da je ovo univerzalna metoda manipulacija univerzalnim energentom”, ustvrdila je. Vladi i resornom ministarstvu zamjera jer im se, kaže, empatija za one o kojima se trebala brinuti pojavila tek pred izbore

“U demagogiji o kojoj danas govorimo Zoran Milanović bi pobijedio i Chucka Norissa”, poručio je Vukšić.

Milanka Opačić oporbi je uzvratila kako razumije njihove razloge zbog kojih predložene zakonske izmjene drže lošim projektom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja razumijem da vi kao oporba morate tražiti razloge zbog čega je ovo loš projekt, ali meni je važno da će građani dobiti svojih 200 kuna”, poručila im je.

Milorad Pupovac (SDSS) zamjerio je načinu vođenja raprave i polemiziranju o tome je li nešto populizam ili nije. “Sramota je da toliki broj građana čeka od izborne do izborne godine hoće li dobiti ono što inače u regularnom postupku vjerojatno ne bi. Za te ljude mora biti uvredljivo kada nas slušaju jer njima ovo povećanje koje je osigurano s ovim sasvim sigurno nešto znači i molit će Boga da ne dođe nitko da im to ne smanji”, rekao je Pupovac.

Na njegove tvdnje o tome kako bi se trebalo sramiti zbog takvog načina rasprave replicirao je Marasović poručivši Pupovcu kako on nije “nikakav borac za narod i srpsku sirotinju iz Like, Banije, Korduna i sela”.

“Vi živite kao jedan elitista i ovo je maksimalna demagogija što ovdje govorite i manipulacija i tu ste velemajstor. Živite u centru Zagreba, ovdje se šminkate po Zagrebu, idete malo u Beograd po instrukcije i plivate u tom dobrom i lijepom životu, a srpska sirotinja što nema struje nema od vas nikakve koristi, no kad oni to prokuže bit će im kasno”, ustvrdio je Marasović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reformist Petar Baranović na to je ustvrdio kako se na kraju mandata osjeća izuzetno tužno i pomalo posramljeno zbog intonacije današnje debate i pojedinih verbalnih duela. “Promislio sam da na kraju ovog mandata kao zastupnik imam dužnost da apeliram na sve dosadašnje, sadašnje i buduće zastupnike da konačno razinu rasprava ljudskog, humanog, odgovornog, političkog u ovoj kući dovedemo na tu razinu da nam narod više ne daje ocjenu 1,78”, poručio je Baranović.

Izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi, uz vaučere za struju, za 11.090 radno nesposobnih samaca uvodi se i povećanje naknada s 800 na 920 kuna, a za djecu samohranih roditelja i jednoroditeljskih obitelji s 320 na 440 kuna mjesečno. Predlaže se i ukidanje odredbe po kojoj radno sposobna osoba koja prima zajamčenu minimalnu naknadu to pravo gubi nakon dvije godine.

Hrvatski sabor i u ponedjeljak poslijepodne nastavio je raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o socijalnoj skrbi koji su HDZ-ovi zastupnici ocijenili čistim populizmom Vlade na odlasku te da se ne zna od kuda će se namaknuti 200 milijuna kuna, a vladajući su ostali pri stajalištu da su se vodili isključivo materijalnom dobrobiti za 140 tisuća najsiromašnijih hrvatskih građana.

Iz Hrvatske iselilo 100 tisuća građana

Nakon 100 milijarde kuna, novog duga u mandatu ove Vlade, nakon što je iz Hrvatske trbuhom za kruhom otišlo 100 tisuća građana, čitave obitelji, nakon što svi analitičari kažu da je ovo najgora Vlada do sada, ona zaduživanje koje je “prošlo ispod radara” pokušava građanima prikriti predloženim naknadama za energente, povećanjem socijalnih naknada i rješavanjem kredita u švicarskim francima, za što, usput rečeno, Sabor još nije dobio prijedlog, sumirala je Sunčana Glavak (HDZ).

Nitko nije protiv pomoći građanima, ali problemi se ne rješavaju na naglo, podmećući kukavičja jaja, ocijenila je Đurđica Sumrak (HDZ).

Replicirala im je Tatjana Šimac Bonačić (SDP) odbacujući tvrdnje o populizmu te da ova Vlada zadužuje buduću, ističući da je u sustavu socijalne skrbi uvedeno reda što je rezultiralo uštedama od 40 milijuna kuna.

Zamjenica ministrice socijalne politike i mladih Maja Sporiš rekla je da nisu točni navodi iz rasprave da će zakonske odredbe stupiti na snagu tek 1. lipnja iduće godine. To vrijedi samo za jedinstveni novčani centar preko kojeg će se u uredima državne uprave obračunavati zajamčena minimalna naknada. Ostale odredbe, energetska naknada stupit će na snagu prije zime, dok će zakon stupiti na snagu 1. siječnja iduće godine, objasnila je Sporiš.

‘Velika varka malog Zoke’

Moglo bi se reći da je ovaj zakon “velika varka malog Zoke”, počeo je svoje izlaganje Boro Grubišić (klub HDSSB) parafrazirajući jednog sportskog novinara koji bi za nekadašnjeg Dinamovog igrača Marka Mlinarića znao reći – velika varka maloga Marka.

Šest godina je Hrvatska bila u recesiji, a onda je “jedan ministar optimizma”, jednog petka ustvrdio da je Hrvatska izašla iz recesije. Međutim, dodao je, iz Brodsko-slavonske županije ove se godine iz škole ispisalo 240 djece. Gdje su? Otišli su iz Hrvatske sa svojim roditeljima, pa se pitam hoće li ove mjere pomoći da se te obitelji vrate iz Irske, Njemačke, upitao je.

Vlada je kupila 1700 skupih automobila, skupocjene pametne telefone, odredila menadžerske otpremnine od milijun eura dok policajci imaju 10 tisuća kuna, da ne nabrajam poslove koji se daju za konzultantske usluge, za master plan hrvatskih bolnica, nabrojio je Gribušić, upitavši zašto se taj novac nije usmjerio za siromašne.

Kad smo predlagali socijalne mjere za gladnu školsku djecu odbijeni smo, bilo je izjava da je crni kruh bolji od bijelog. Pa sad vi meni recite da ovaj zakon nije predizborna kampanja, upitao je Grubišić zastupnike vladajuće koalicije, ocijenivši da su uništili hrvatsko selo koje ih ne zanima.

Nada Turina-Đurić (klub HNS) pohvalila je zakon posebno osnivanje jedinstvenog centra za naknade što će olakšati građanima, pridonijeti uštedama i sriječiti korupciju. Ovaj zakonski prijedlog se nije trebao stavljati u kontekst predizborne kampanje već kako pomoći najpotrebitijim građanima što on i jest, ustvrdila je.

‘Dva kvartala u plusu, a godina u minusu’

U pojedinačnoj raspravi Ingrid Antičević Marinović (SDP) ustvrdila je da je Vlada napravila reda, a rezultat je da je Hrvatska izašla iz recesije te da se i predloženim zakonom nastoji pomoći najugroženijim građanima.

Replicirao joj je Goran Marić (HDZ) podsjetivši da je i 2011. BDP dva kvartala bio u plusu, a godina je završila u minusu. Također je naveo kao je 2011. bilo više zaposlenih i manje nezaposlenih nego li danas.

Sabor je sjednicu nastavio raspravom o Prijedlogu zakona o obnovljivim izvorima energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.