Sabor: Ove godine 75 zakona kojima se preuzima stečevina EU

foto HINA/ Damir SENÈAR/ ds

Hrvatski sabor ove bi godine trebao donijeti 75 zakona kojima se preuzima pravna stečevina Europske unije, a prijedlog plana usklađivanja ovoga će se tjedna naći pred saborskim odborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonodavne mjere uobičajeno su ‘raspoređene’ po kvartalima, a već u prvom u saborsku bi proceduru trebalo doći čak 29 zakonskih prijedloga. Izmjene Zakona o genetski modificiranim organizmima (GMO), novi zakoni o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, o potrošačkim stambenim kreditima, tek su neki među njima.

U drugom kvartalu, dakle do ljetne parlamentrane stanke, u proceduri bi se trebalo naći još 27 prijedoga, među kojima i izmjene i dopune Ovršnog i Kaznenog zakona, potom izmjene zakona o kreditnim institucijama, o osiguranju itd.

Zakoni o medicinski pomognutoj oplodnji te o zdravstvenoj zaštiti planirani su za treći kvartal, dakle za jesen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koje novosti će ti zakonski prijedozi donijeti u planu se ne naznačuje, već se pobrajaju samo njihovi nazivi.

Gordan Jandroković (HDZ), predsjednik saborskog Odbora za europske poslove čiji je posao praćenje usklađivanja hrvatskog pravnog sustava s pravnom stečevinom EU, izrazio je u ponedjeljak nadu da će Vlada držati planiranu dinamike.

Obveze su to koje si je Vlada sama ‘zadala’, kaže Jandroković i podsjeća da se do sada nikada nisu radili problemi ako bi se prekoračilo ‘prolazno vrijeme’, odnosno neki prijedlog Saboru poslao nešto kasnije nego je zacrtano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potvrdio je da će njegov Odbor analizirati što je ispunjeno iz Plana usklađivanja za 2015., odnosno koje je zakone bivša Vlada poslala Saboru, a koje je ‘ostala dužna’. Među tim zakonima su i dva medijska – novi zakon o medijima te o HRT-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.